Jak włączyć domyślne wyświetlanie rozszerzeń plików Windows?

Windows domyślnie ukrywa typu plików, ale pokazujemy Ci jak szybko i łatwo możesz uruchomić ich wyświetlanie. Przygotowaliśmy proste instrukcje dla Windows 7, Windows 8, Windows 10 oraz Windows 11.


Pliki komputerowe posiadają dwuczęściowe nazewnictwo - nazwę opisową oraz rozszerzenie plików. Pierwsza z nich pozwala Ci nazwać odpowiednio Twoje pliki i łatwo je posegregować. Rozszerzenie informuje, jakiego programu musisz użyć, aby otworzyć dany typ plików. Na przykład plik raport.docx jest plikiem o nazwie "raport", posiadającym rozszerzenie ".docx", które jest domyślne dla edytora tekstu Microsoft Word. Prawdopodobnie znasz najbardziej popularne rozszerzenia, jak .mp3, .xls czy .jpg.

Windows domyślnie ukrywa nazwy plików
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Windows domyślnie ukrywa nazwy plików

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Ponieważ są to popularne i powszechne znane typy plików, system Windows nie wyświetla domyślnie ich rozszerzeń, ponieważ uważa, że informacje te są dla Ciebie zbędne. Jest to jednak błędne rozumowanie, ponieważ może zdarzyć się tak, że posiadasz wiele plików o takiej samej nazwie, które różnią się jednak rozszerzeniami albo w sytuacji, gdy chcesz szybko zmienić typ pliku.

Zobacz również:

  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [29.03.2023]
  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
  • Microsoft oszalał? Windows 7... dostaje nowoczesną funkcję

Jeżeli posiadasz domyślnie ukryte wyświetlanie rozszerzeń plików i dopiszesz do pliku raport końcówkę .txt finalnie otrzymasz raport.txt.docx, więc jedyne co zrobiłeś to zmiana nazwy na "raport.txt". Rozszerzeniem pliku nadal jest .docx.

Domyślnie każdy nowy komputer z systemem Windows posiada wyłączone wyświetlanie nazw rozszerzeń, ale na szczęście wystarczy zaledwie kilka chwil, aby włączyć widoczność typów plików.

Jak wyświetlić rozszerzenia plików w systemie Windows 11?

Otwórz nowe okno eksploratora plików naciskając Windows + E w tym samym czasie.

Eksplorator plików w Windows 11

Eksplorator plików w Windows 11

Kliknij w trzy kropki znajdujące się w prawym górnym rogu i wybierz Opcje.

Opcje eksploratora plików w Windows 11

Opcje eksploratora plików w Windows 11

W nowym oknie Opcje folderów przejdź do zakładki Widok. W sekcji Ustawienia zaawansowane odznacz opcję Ukryj rozszerzenia znanych typów plików.

Opcje folderów w Windows 11

Opcje folderów w Windows 11

Jak wyświetlić rozszerzenia plików w systemie Windows 10 oraz Windows 8?

Otwórz nowe okno eksploratora plików naciskając Windows + E w tym samym czasie. Wybierz kartę Widok z górnego paska. Po prawej stronie w sekcji Pokazywanie/ukrywanie znajdziesz opcję Rozszerzenia nazw plików. Po jej zaznaczeniu zobaczysz rozszerzenia wszystkich plików, jakie znajdują się na Twoim komputerze.

Eksplorator plików w Windows 10

Eksplorator plików w Windows 10

Jak wyświetlić rozszerzenia plików w systemie Windows 7?

W przypadku systemu Windows 7 proces nieco się różni, ale nadal jest równie prosty do przeprowadzenia. Uruchom Panel sterowania i przejdź do sekcji Wygląd i personalizacja. W oknie dialogowym kliknij dwukrotnie Opcje folderów i zaznacz Pokaż ukryte pliki i foldery. To wszystko, co musisz zrobić, aby rozszerzenia nie były już ukrywane.

Aktualizacja: 21 grudnia 2021 11:24