Jak wybrać projektor. Pojedynek technologii LCD, DLP i LCoS


Zbieżność obrazu

Konstrukcje z trzema torami świetlnymi, a do takich należą LCD i LCoS mogą mieć problemy z precyzyjnym wyświetleniem ich na ekranie. Aby obraz był wysokiej jakości wszystkie obrazy składowe muszą zostać umieszczone w tym samym miejscu. Tymczasem wielkość elementów optycznych jest niewielka w porównaniu z odległościami do ekranu. Wymaga to niebywałej precyzji. Wystarczy minimalna różnica, by obraz składowej danego koloru został minimalnie przesunięty. W efekcie białe obiekty będą miały kolorowe krawędzie, a obraz może zostać rozmyty. Niewrażliwa na ten efekt jest technologia DLP. Mimo, że jedne technologie są bardziej wrażliwe na błędy konwergencji niż inne, to urządzeń nie można oceniać jedynie na podstawie przynależności do danej grupy. Wrażliwość nie oznacza automatycznie błędów. Problem ze zbieżnością obrazu to cecha konkretnego egzemplarza, który był na przykład niewłaściwie traktowany w trakcie transportu.

  • 1 miejsce – 1-DLP
  • 2 miejsce – LCD, LCoS, 3-DLP

Jak wybrać projektor. Pojedynek technologii LCD, DLP i LCoS

Maksymalna jasność – białe tło w projektorze LCD jest zabarwione na zielono-niebieski kolor

Widoczne piksele

Dokładniejsze odwzorowanie pojedynczych pikseli przez technologię LCD może powodować, że będą one widoczne w strukturze wyświetlanego obrazu. Wpływa też na to zauważalny odstęp pomiędzy poszczególnymi pikselami w przepuszczającym światło panelu LCD. Separacja pikseli wynika z tego, że pomiędzy nimi umieszczone są elementy sterujące. W początkach historii projektorów było regułą, że obraz z urządzeń DLP był mniej poszarpany, bardziej wygładzony. Dziś efekt pikseli można zaobserwować jedynie w modelach LCD o najniższej rozdzielczości. Dzięki unowocześnieniu paneli polegającemu na zmniejszeniu odstępu pomiędzy pikselami oraz powszechnemu zwiększeniu rozdzielczości sprzedawanych rzutników przestaje on odgrywać taką rolę. Żadnych kłopotów z widocznymi pikselami nie mają też projektory LCoS. Dzięki zastosowaniu odbijających światło paneli, sterowanie umieszczono w warstwie spodniej. Umożliwia to ułożenie pikseli bardzo blisko siebie. Jakość otrzymanego w ten sposób odwzorowania jest nawet lepsza niż w modelach DLP

  • 1 miejsce – LCoS
  • 2 miejsce – 1-DLP
  • 3 miejsce – LCD

Ostrość

To, co było minusem w poprzedniej kategorii powoduje jednak że sprzęt korzystający z technologii LCoS i LCD potrafi wykreować bardzo ostry wyraźny obraz. Jest to zauważalne bardziej przy niższych rozdzielczościach i podczas wyświetlania statycznych obrazów, na przykład prezentacji. Im wyższe rozdzielczości tym mniejsze różnice. Przestają być one w ogóle zauważalne w modelach kina domowego, w trakcie wyświetlania filmów Full HD.

  • 1 miejsce – LCoS
  • 2 miejsce – LCD
  • 3 miejsce – 1-DLP

Jak wybrać projektor. Pojedynek technologii LCD, DLP i LCoS

Kolorom w projektorze DLP brakuje nasycenia

Rozmycie ruchu

Zmiękczenie obrazu tam, gdzie występuje ruch to problem wyświetlaczy LCD i LCoS. Projektory DLP radzą sobie lepiej gdy sceny są dynamiczne, a na ekranie prezentowane są poruszające się szybko obiekty, na przykład w trakcie zawodów sportowych czy choćby filmy akcji. Obraz jest w tym przypadku ostrzejszy i zawiera więcej szczegółów.

  • 1 miejsce – 1-DLP
  • 2 miejsce – LCD i LCoS