Jak wybrać projektor. Pojedynek technologii LCD, DLP i LCoS


Powiększenie i regulacja obiektywu

Instalacja projektora w domowych warunkach nie zawsze jest prosta. Pomieszczenia są różnej wielkości, mają różne kształty, nie zawsze najbardziej pożądane i najlepsze miejsce jest możliwe do wykorzystania. Poza tym często urządzenie projekcyjne jest przestawiane w inne miejsca. Wymaga to elastyczności. W instalacji pomagają dwie funkcje – możliwe do uzyskania powiększenie oraz zmiana położenia osi obiektywu. Ze względu na konstrukcję, zdecydowaną przewagę mają tutaj rozwiązania LCD. Dwukrotny zoom nie jest problemem, a większość urządzeń wyposażona jest w opcję lens shift o dużym zakresie ruchu. Pierwszeństwo należałoby przyznać jednak technologii LCoS. W urządzeniach zaprojektowanych na jej bazie funkcje te są standardem, w LCD nie zawsze. Rozwiązania DLP przegrywają w tej kategorii. Duże wartości powiększenia i przesunięcia osi są trudne do uzyskania. Nie jest to problemem w urządzeniach przenośnych gdzie liczy się przede wszystkim rozmiar ale w kinie domowym już tak.

  • 1 miejsce – LCD i LCoS
  • 2 miejsce – 1-DLP

Jak wybrać projektor. Pojedynek technologii LCD, DLP i LCoS

Dwie konkurencyjne technologie od jednego producenta – NEC M311X oraz NEC M322X

Gabaryty

Jeżeli wielkość projektora ma znaczenie, wybór jest najczęściej jeden – DLP. Urządzenia tego typu, wyposażone w pojedynczy czip obrazu mogą osiągać bardzo małe rozmiary. Picoprojektory o masie do 300 czy 400 gram to praktycznie wyłącznie konstrukcje DLP. Sprzęt LCD mieści się w środku stawki. Modele kina domowego z wyższych półek mają najczęściej masę do 10 kilogramów. Największe są konstrukcje LCoS. Przynajmniej kilkanaście kilogramów sprzętu w tym przypadku to norma.

  • 1 miejsce – 1-DLP
  • 2 miejsce – LCD
  • 3 miejsce – LCoS

Efektywność energetyczna

W miarę rozwoju technologii efektywność energetyczna urządzeń bywała różna. Na początku modele LCD potrafiły wygenerować jaśniejszy obraz z jednego wata mocy użytej do pracy. Zwłaszcza w sprzęcie do kina domowego, gdzie technologia DLP używana była bez białego filtra na kole kolorów. Dziś nie ma właściwie różnic. Na rynku są mniej i bardziej energochłonne urządzenia wykonane w obydwu technologiach. Producenci otrzymują w nich od kilku do kilkunastu ANSI lumenów z jednego Wata. Od stawki odstają jedynie modele LCoS. Tutaj normą są 3-4 lumeny choć też wynika to trochę z ich przeznaczenia do kina domowego. Canon w jednym ze swoich modeli instalacyjnych bazujących na tej technologii „wyciska” ponad 10 ANSI lumenów na Wat.

  • 1 miejsce – LCD
  • 2 miejsce – 1-DLP
  • 3 miejsce – LCoS

Jak wybrać projektor. Pojedynek technologii LCD, DLP i LCoS

Wady i zalety technologii projekcyjnych - punktacja

Podsumowanie

Na pytanie, która technologia jest najlepsza nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Choć najwięcej punktów zdobyły u nas rozwiązania LCoS to wszystkie trzy są porównywalne, mają swoje zalety i wady, a wybór zależy od przeznaczenia. Zastosowane przez nas oceny nie miały żadnych wag, a przecież to, co dla jednej osoby jest istotne może być pomijalne dla innej. Ważne, by zdawać sobie sprawę mankamentów i przewag obecnych na rynku rozwiązań i dokonać świadomego, przemyślanego wyboru. Jeżeli szukasz rozwiązań przenośnych będzie to na pewno DLP, jeżeli zależy ci na doskonałym kontraście i głębokiej czerni powinieneś zastanowić się nad modelami DLP i LCoS. Aby sprzęt sprawdził się także podczas grania, ponownie powinieneś rozważyć zakup sprzętu DLP. Naturalne i nasycone kolory to znowu domena LCD i LCoS. Za to osoby, które szukają rozwiązań budżetowych na pewno powinny omijać modele w technologii LCoS, nie znajdą też tego rodzaju sprzętu wśród produktów biznesowych pracujących w niższych rozdzielczościach.

Kupując projektor nie należy się też kierować jedynie technologią. Jak w wielu przypadkach, nawet najdoskonalsze rozwiązanie zastosowane w zły sposób nie da dobrego efektu. Ocen wielu parametrów powinno się dokonywać jednostkowo, sprawdzając konkretny egzemplarz urządzenia. Ważne jest przecież stosowane źródło światła, martwe piksele w sprzęcie LCD, obsługa obrazu 3D czy zbieżność obrazu danego modelu. Poza tym idealnie byłoby gdyby udało się przetestować projektor w miejscu, w którym będzie on docelowo zainstalowany. Tylko w ten sposób można go jednoznacznie ocenić.