Jak wybrać serwer do firmy?

Własny serwer zapewni bezpieczeństwo firmowych danych. Podpowiadamy jaki sprzęt wybrać i jakie nowe technologie pomagają niezawodnie chronić firmowe zasoby.


Serwer do małej firmy zasadniczo nie różni się od zwykłego peceta - to również komputer z procesorem, pamięcią, procesorem i zasilaczem. Różnica tkwi jednak w szczegółach i specyficznych zadaniach jakie wykonuje serwer. Zwykle wyposażony jest w jeden lub kilka wielordzeniowych procesorów, szybką pamięć RAM i zestaw dysków twardych. Wszystkie elementy przygotowane są z myślą o niezawodności i dużej wydajności, a od niedawna również o oszczędności energii.

Potęga wielu rdzeni

Wielordzeniowe procesory pokazują pełnię swoich możliwości dopiero w zastosowaniach serwerowych. Dwu- lub czterordzeniowa jednostka pozwala obsłużyć wielu użytkowników jednocześnie. Często wybierane są układy z rodziny Intel Xeon, wyposażone w dużą pamięć cache, która pozwala na wygodną pracę wielozadaniową, umożliwiające pracę w konfiguracji wieloprocesorowej. Płyty główne serwerów zwykle wyposażone są w miejsce na więcej niż jeden procesor. Dzięki temu można dołożyć kolejny jeśli zabraknie mocy. Kilka jednostek przydaje się zwłaszcza jeśli na jednej maszynie uruchomionych jest kilka systemów operacyjnych jednocześnie.

Zasilacze UPS i dyski hot swap

Serwery działają z reguły przez wiele tygodni bez przerwy. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia odpowiedniego źródła zasilania. Jeśli nie masz dostępu do profesjonalnej serwerowni, to podstawową ochronę zapewni UPS. Jest to urządzenie, które magazynuje energię elektryczną i w razie problemów z zasilaniem sieciowym potrafi utrzymać przy życiu najważniejsze urządzenia. Pozwala to na nieprzerwaną pracę serwera (lub innych urządzeń) przez okres od kilku minut do kilku godzin. Czas zależy od pojemności akumulatora wbudowanego w UPS i jego obciążenia. UPS może również zasygnalizować serwerowi problemy z zasilaniem i zmusić go do zapisania stanu otwartych aplikacji i bezpiecznego wyłączenia.

Inną cechą serwerów umożliwiającą długa, nieprzerwaną pracę jest możliwość skorzystania z kontrolerów dysków pozwalających na ich odłączanie "na gorąco" (hot swap). Dzięki temu wymienisz uszkodzony napęd bez przerywania pracy systemu.

Połącz dyski w macierz

Omneon Media Server System to przykład zestawu urządzeń sieciowych ulokowanych w obudowach typu rack.

Omneon Media Server System to przykład zestawu urządzeń sieciowych ulokowanych w obudowach typu rack.

Jedną z najbardziej wrażliwych części serwera jest dysk twardy. Standardem staje się korzystanie z macierzy RAID, które zwiększają odporność na awarię. Macierz to połączone dyski, kontrolery i pamięć, które przechowują wiele kopii danych i w razie awarii jednego lub wielu urządzeń (w zależności od typu macierzy) nie dopuszczą do utraty danych.

W macierzach stosuje się tanie i pojemne dyski SATA oraz SSD, oferujące szybki czas dostępu do danych, ale stosunkowo mało pojemne i drogie. Całkowicie odchodzi się od dysków ATA i SCSI. Zastąpiła je technologia SAS (Serial Attached SCSI), zwłaszcza w serwerach utrzymujących bazy danych. Sam RAID realizowany jest sprzętowo lub programowo. Kontrolery sprzętowe pozwalają odciążyć procesor, a dla systemów operacyjnych macierz jest całkowicie przezroczysta i widziana jest jako jeden dysk.

Niestety brakuje standardu zapisu danych, więc w przypadku uszkodzenia kontrolera odzyskanie danych może być trudne. Rozwiązanie programowe obciążają procesor i często wymagają zastosowania oddzielnego dysku do startu systemu oraz dedykowanego oprogramowania, ale pozwalają łączyć dyski różnego typu w jednej macierzy.

Serwer kopii zapasowych

RAID zmniejsza ryzyko związane z awarią sprzętu, ale nie chroni przed przypadkowym usunięciem danych, atakiem wirusa czy awarią systemu operacyjnego. Aby zapobiec utracie danych należy zastosować serwer kopii zapasowych. W wariancie ekonomicznym tę rolę pełnią zyskujące coraz większą popularność serwery NAS. Są to niewielkie urządzenia przypominające dyski zewnętrzne. Ich główną cechą jest możliwość łatwego podłączenia do sieci lokalnej i wykonywania kopii zapasowych z wielu komputerów, nawet jeśli pracują pod różnymi systemami.

Ceny serwerów NAS zależą głównie od wykorzystanych dysków i zaczynają się od kilkuset złotych (dochodzi do tego cena nośników). Warto wybrać model, który posiada możliwość dołączenia kolejnych dysków lub ich wymiany, np. na działające w technologii SSD.

Jaką obudowę wybrać?

Dyski, płyta główna z procesorami, zasilacz UPS i pozostałe urządzenia zajmują sporo miejsca. Można je umieścić w obudowie typu tower, ale większej niż typowy komputer biurkowy. Zajmuje mało miejsca i posiada własne chłodzenie. W kilkuosobowej firmie taki serwer powinien wystarczyć.

Alternatywne rozwiązanie to obudowa typu rack. Ma ona szerokość 19 cali i najczęściej 4,5 lub 9 cm wysokości. Montuje się ją specjalnej szafie. W tym samym standardzie produkowane są UPS-y, switche, routery i inne urządzenia.

Własna serwerownia czy kolokacja?

Pomieszczenie w którym znajduje się serwer powinno być odpowiednio zabezpieczone. W sytuacji braku zasilania niezbędny jest UPS, a w przypadku przedłużających się awarii - agregat prądotwórczy. Oprócz tego należy zadbać o zapewnienie systemu gaśniczego i wentylacji. Wskazana jest również instalacja alarmu i monitoringu.

Takie wyposażenie kosztuje co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych plus comiesięczne opłaty. Wiele firm korzysta więc z usługi kolokacji. Polega ona na umieszczeniu serwera w profesjonalnej serwerowni firmy hostingowej, która dba o bezpieczeństwo sprzętu. Niestety w razie awarii łącza w siedzibie firmy całkowicie traci się kontakt z firmowymi serwerami. Warto więc zainwestować w poprowadzenie do firmy dwóch niezależnych łączy internetowych od różnych operatorów.

Serwer wart swojej ceny

Wybór konkretnego serwera powinien zależeć od jego funkcji. Inne urządzenia sprawdzą się przy obsłudze bazy danych, a inne do wykonywania kopii zapasowych. We wszystkich przypadkach trzeba jednak pamiętać o najważniejszym - serwer musi niezawodnie chronić firmowe dane przez 24 godziny na dobę. To właśnie za tę niezawodność płaci się kilka razy więcej niż za zwykłego peceta.

Jarosław Biedrzycki, inżynier systemowy z firmy IT-Partner
Boyd Davis z Intela prezentuje najnowszy serwerowy procesor Intel Xeon 5600.

Boyd Davis z Intela prezentuje najnowszy serwerowy procesor Intel Xeon 5600.

Przy doborze elementów serwera backupu pamięć i procesor pełnią rolę drugorzędną. Po pierwsze, ze względu na charakter operacji backupu optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie dysków SATA. Dla zwiększenia bezpieczeństwa i wydajności sugerowane jest połączenie dysków w grupę RAID5. Ponadto, co istotne, wiąże się to ze stosunkowo niewielkim kosztem.

Ponieważ operacja backupu jest najczęściej wykonywana za pośrednictwem sieci lokalnej, należy zadbać o odpowiednią jej infrastrukturę. W dzisiejszych czasach, ze względu na dostępność na rynku, standardem są urządzenia Ethernet 1Gb.

Wreszcie, oprócz dysków, należy rozważyć wykorzystanie wyspecjalizowanych urządzeń takich jak streamery bądź biblioteki taśmowe. Umożliwiają one zapis danych na tanie i pojemne nośniki. Niewątpliwy atut tego rozwiązania stanowi możliwość wyniesienia taśm do zdalnej lokalizacji - offsite. Dobrze wyskalowany serwer ograniczy czas wykonywania kopii zapasowych i zmniejszy wpływ operacji backupu na środowisko produkcyjne.