Jak wybrać zestaw głośnomówiący Bluetooth do samochodu i telefonu?

Zestaw głośnomówiący do samochodu to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu kierowca nie musi odrywać rąk od kierownicy, mogąc swobodnie prowadzić rozmowy. Choć nie gwarantuje to lepszego skupienia podczas prowadzenia samochodu, to jednak zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo. Na co zwrócić uwagę, gdy kupuje się zestaw Bluetooth do samochodu?

Razem czy osobno?

Pierwsza rzecz to zdecydowanie się albo na zestaw głośnomówiący w wersji kompakt - czyli posiadający wszystkie swoje elementy w obudowie - albo z oddzielnymi głośnikami. Ta druga opcja polecana jest zwłaszcza w przypadku posiadania w samochodzie głośników o średniej - lub po prostu kiepskiej - jakości. Można nabyć także zestaw głośnomówiący Bluetooth z ekranem lub bez. Tu polecamy wybranie modelu z ekranem dotykowym, który co prawda będzie kosztować więcej, jednak znacznie usprawnia i ułatwia codzienną obsługę urządzenia. Warto też dodać, że można nabyć zestaw Bluetooth do samochodu mający opcję podłączenia jednocześnie dwóch telefonów. Jest to przydatne szczególnie w sytuacji, gdy samochodem jadą dwie osoby lub też mamy dwa telefony do dyspozycji.

 XBLITZ HF X200

XBLITZ HF X200

Połączenie z telefonem

Najpopularniejszym - i przychodzącym automatycznie na myśl rozwiązaniem dotyczącym połączenia zestawu z telefonem - jest oczywiście Bluetooth. To zarazem najwygodniejsze rozwiązanie, eliminujące konieczność podpinania urządzeń za pomocą kabla. Dzięki Bluetooth zestaw głośnomówiący do telefonu wymaga tylko sparowania - i gotowe. Nie zawsze jest to możliwe w przypadku starszych telefonów, które nie posiadają obsługi tego rodzaju transmisji danych. Gdy wybierasz zestaw głośnomówiący, a posiadasz taki właśnie starszy aparat, upewnij się, że będzie on w stanie komunikować się w ten sposób. Jeśli masz smartfona, zwłaszcza nowszej generacji, na pewno obędzie się bez problemów.

Bluetooth

Bluetooth

Tańszy czy droższy?

Czy cena za zestaw głośnomówiący do auta ma znaczenie? W tym przypadku odpowiedź brzmi - jak najbardziej. Chociaż najprostsze modele są bardzo tanie, to jednak nie oferują niczego poza zwykłym odbieraniem rozmów. Bardziej skomplikowany zestaw głośnomówiący do samochodu pozwalają nie tylko na to, ale również ma takie funkcje jak obsługa książki telefonicznej, wykonywanie komend głosowych i inne, jak na przykład redukcja szumu i echa, nadajnik FM czy obsługa odtwarzacza plików mp3. Jeśli chce się mieć pełny komfort, wówczas warto zainwestować w droższy samochodowy zestaw głośnomówiący. W tym przypadku na pewno wiesz, że płacisz za liczne możliwości.

Na kolejnej stronie prezentujemy przykładowe urządzenia głośnomówiące do samochodu od różnych producentów - zobacz, a może któreś Cię zainteresuje?

Aktualizacja: 12 września 2017 16:41