Jak wycisnąć więcej ze swojego sprzętu

Korzystając z naszych porad, nie tylko zoptymalizujesz działanie dysków twardych, procesora i karty graficznej, lecz ponadto przeobrazisz swoją płytę główną w solidną ładowarkę do iPhone'a i wyciągniesz większą wydajność z portu USB 2.0.


Na przeróżnych stronach internetowych roi się od aplikacji, które obiecują niesamowity wzrost wydajności komputera. Jednak chcąc uzyskać maksymalne tempo działania lub odblokować niedostępne dotychczas funkcje, musisz dostać się bezpośrednio do sprzętu.

W poniższym materiale zebraliśmy najlepsze porady pomocne w optymalizowaniu działania poszczególnych podzespołów komputera. Dowiedz się, jak skrócić czasy dostępu do swojego dysku twardego, jak w fachowy sposób przetaktować swój procesor lub kartę graficzną, a także jak ładować swój iPhone i inne urządzenia przenośne Apple’a poprzez port USB. Oprócz tego zdradzamy metodę szybszego zapisywania swoich danych na nośnikach podłączanych do gniazda USB, a także wydajniejszego odczytywania zasobów zgromadzonych na tychże nośnikach. Miej na względzie, że prezentowane porady dotyczące przetaktowywania podzespołów komputera wiążą się z pewnym ryzykiem ich uszkodzenia. Dlatego zachowaj maksymalną ostrożność. Pamiętaj, że wszystkie czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Trzy reguły optymalizowania dysku twardego

Działanie dysków twardych można optymalizować na trzy sposoby za pomocą oprogramowania. Przede wszystkim dbaj o ogólną kondycję swojego dysku, sprawdzając go od czasu do czasu i usuwając ewentualne błędy. Z czasem zbiera się na dysku mnóstwo śmieci w postaci zbędnych, zdublowanych lub uszkodzonych plików. Takie niepotrzebne zasoby niczym kula u nogi spowalniają działanie dysku. Możesz rozwiązać ten problem za pomocą programów do oczyszczania dysków. Potem możesz dodatkowo zdefragmentować uporządkowany wcześniej dysk. Oprócz tego wiele modeli ferromagnetycznych umożliwia szybszy dostęp do plików, gdy użytkownik zmieni fabryczne parametry zarządzania akustyką dysku na korzyść większej wydajności.

Jak wycisnąć więcej ze swojego sprzętu

Program HDTune niezawodnie sprawdza dyski twarde pod kątem uszkodzonych sektorów.

Badanie dysków twardych i utrzymywanie ich w dobrym stanie

Bezpłatny program HDTune pomoże ci nadzorować i konserwować swój dysk twardy. Za pomocą tego narzędzia trzeba odczytywać w regularnych odstępach czasu wartości wewnętrznego systemu diagnostycznego S.M.A.R.T. i przeczesywać napęd pod kątem uszkodzonych sektorów. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji wybierz najpierw dysk, który chcesz poddać analizie. Służy do tego pole listy w lewym górnym narożniku okna. Następnie przeskocz na kartę Error Scan. Klikając przycisk Start, zainicjujesz badanie dysku i poszukiwanie uszkodzonych sektorów. Jeśli wszystkie prostokątne pola na graficznym schemacie powierzchni dysku zabarwią się na zielono, nie ma powodu do zmartwienia. Czerwone pola oznaczają błędy na dysku.

Gdy badanie dysku dobiegnie końca, przeskocz na kartę Health, aby podejrzeć bieżący stan sprawności dysku. Jeśli wszystkie wartości parametrów w drugiej kolumnie Current wynoszą równo 100, dysk jest w doskonałym stanie. Gdy wartości spadają znacznie poniżej poziomu 100, w średnim okresie grozi utrata danych lub wręcz awaria całego dysku. W tej sytuacji zaleca się sprawdzać w krótszych odstępach czasu, czy i tak niezbyt optymalne wartości nie notują jeszcze większego spadku. W razie pogorszenia stanu warto wymienić dysk na nowy, aby zapobiec bezpowrotnej utracie swoich cennych zasobów.