Jak wykonać kopię zapasową Windows 10?

Awaria lub wirus mogą sprawić, że twardy dysk zostanie uszkodzony i stracisz swoje pliki. Dlatego dobrze wykonać kopię zapasową zarówno plików, jak i całego systemu operacyjnego.

Prywatne pliki są często niezwykle cenne - dlatego ich utrata na skutek malware, wirusów czy awarii jest dotkliwym ciosem. Ważne jest, aby wykonywać ich regularny backup, co jest najlepszą metodą na uniknięcie straty. Pokazujemy w tym artykule szereg opcji do zabezpieczenia plików, które oferuje Windows 10. Nie zapominamy też o alternatywnych sposobach na zadbania o pliki - w tym przechowywanie w chmurze. Kopii zapasowych nigdy dość!

Pokazane tu metody dotyczą Windows 10, ale powinny sprawdzić się również na Windows 7 i Windows 8.1. Istnieją dwa główne rodzaje kopii zapasowych: pierwszy to Twoje osobiste pliki, drugi - kopia zapasowa całego systemu operacyjnego. Kopia zapasowa plików może obejmować zarówno kilka plików, jak i całe ich grupy. Mogą być to materiały do pracy, prywatne zdjęcia, skany, klipy wideo czy pliki z muzyką. Zaleca się każdemu posiadaczowi PC zakup dysku zewnętrznego, na którym będą przechowywane kopie. Dysk zewnętrzny jest z pewnością dobrą inwestycją, która gwarantuje bezpieczeństwo plików. A jaki kupić? Zobacz nasz ranking dysków zewnętrznych 2019.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]

Kopia zapasowa systemu - lub też obraz systemu - to nieco bardziej skomplikowana sprawa, ponieważ wykonywana jest kopia całego systemu operacyjnego używanego na danej maszynie - włącznie z zainstalowanymi programami, plikami oraz ustawieniami. Kopii można używać do przywrócenia systemu w sytuacji, gdy nie działa on w prawidłowy sposób lub został zainfekowany, bądź całkowicie odmawia posłuszeństwa.

Ten typ kopii wymaga sporej ilości miejsca - jedna to nawet kilkadziesiąt gigabajtów, ale oprogramowanie do wykonywania kopii zapasowych ma opcję tworzenia kopii przyrostowych, co pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na miejsce oraz oszczędza czas na jej wykonanie. Główna kopia powstaje tylko raz, a kolejne backupy to dodawanie zmian wprowadzonych w systemie od czasu ostatniej operacji - czyli dodaje i usuwa do obrazu usunięte/dodane przez użytkownika pliki i programy.

Kopia zapasowa Windows 10

Fot.: Alexander Sinn/Unsplash


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: