Jak wyłączyć NFC? Usuń symbol N z paska powiadomień

Na pasku powiadomień Twojego telefonu znajduje się symbol przypominający literę N? Wyjaśniamy, czym jest, do czego służy i co zrobić, aby zniknął.


Górny pasek powiadomień w systemie Android informuje nie tylko o czasie, jakości zasięgu i poziomie naładowania baterii. Może również wskazywać nadchodzące wiadomości, pokazywać stan pobieranych plików oraz informować o aktywności modułu Bluetooth. Jednym z symboli, które mogą się na nim pojawić jest ikona podobna do litery N, choć najnowsze modele rzadko ją wyświetlają.

Jak wyłączyć NFC? Usuń symbol N z paska powiadomień

Źródło: http://nfc-forum.org/wp-content/uploads/n-mark/Tap&Go-Graphic.zip

Co oznacza symbol N na pasku powiadomień?

Symbol podobny do litery N wyświetlany na pasku powiadomień informuje użytkownika, że jego urządzenie posiada aktywny moduł NFC. NFC (Near Field Communication) to technologia, która umożliwia wymianę informacji kompatybilnym urządzeniom znajdującym się w niedalekiej odległości od siebie. Smartfony wykorzystują NFC do przesyłania zdjęć, kontaktów oraz innych danych. Moduł ten może być także wykorzystany do szybkiego sparowania urządzenia Bluetooth.

Bardzo powszechnym sposobem na wykorzystanie modułu NFC są płatności zbliżeniowe. Abyś mógł płacić swoim telefonem za pomocą Android Pay potrzebujesz właśnie NFC.

Jak wyłączyć moduł NFC?

Wyłączenie modułu NFC jest bardzo proste. W zależności od wersji systemu Android oraz rodzaju nakładki, jaka jest zainstalowana na twoim urządzeniu opcje zawsze będziesz mógł znaleźć w ustawieniach. Wiele urządzeń posiada możliwość szybkiego wyłączenia za pomocą dedykowanego przełącznika, który umieszczony jest w panelu powiadomień. Przeciągnij palcem w dół od górnej krawędzi ekranu i na siatce przełączników pośród Wi-Fi, Bluetooth oraz możliwości automatycznego obrotu ekranu powinieneś znaleźć przełącznik odpowiedzialny za dezaktywację modułu NFC.

Jak wyłączyć NFC? Usuń symbol N z paska powiadomień

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedniego przełącznika w menu szybkich ustawień znajdującym się w panelu powiadomień przejdź do ustawień urządzenia. Jeżeli oferuje ona funkcje wyszukiwania po prostu wpisz NFC, aby znaleźć ustawienia dotyczące tego modułu. Jeżeli twoje urządzenie nie obsługuje wyszukiwania w obrębie ustawień szukaj opcji odpowiedzialnych za moduł NFC w sekcji ustawień połączeń. Gdy znajdziesz przełącznik wyłącz go.

Jak wyłączyć NFC? Usuń symbol N z paska powiadomień

W tym momencie symbol N powinien zniknąć z paska powiadomień.

Czy powinieneś wyłączyć NFC?

Jak wyłączyć NFC? Usuń symbol N z paska powiadomień

Jeżeli korzystasz na co dzień z płatności zbliżeniowych za pomocą swojego smartfona za pewne nie będziesz chciał wyłączyć modułu NFC. Jego dezaktywacja ma jednak niepodważalną zaletę. Gdy moduł jest wyłączony żaden oszust nie będzie w stanie pobrać pieniędzy z twojego urządzenia np. w komunikacji miejskiej. Niestety to rozwiązanie ma również wadę. Gdy będziesz chciał zapłacić telefonem za każdym razem będziesz musiał aktywować moduł NFC. Jeżeli nie korzystasz z płatności za pomocą telefonu lub Twój bank ich nie obsługuje możesz bez problemu dezaktywować NFC. Jego wyłączenie może minimalnie wydłużyć czas działania na pojedynczym ładowaniu.