Jak wyłączyć TouchPad w laptopie?

Touchpad przeszkadza Ci podczas pisania na laptopie? Sprawdź, jak go wyłączyć.


Touchpad od wielu lat jest standardowym urządzeniem wskazującym laptopów, które czasami w biznesowych modelach wspomagane jest przez TrackPad'a. TouchPad'y w laptopie na przestrzeni ostatnich lat znacząco się zmieniły, chociaż na pierwszy rzut oka możesz nie zdawać sobie z tego sprawy. Zwiększyły się wymiary płytek dotykowych, przyciski zostały zintegrowane, gładziki zaczęły wspierać gesty oraz funkcję multitouch oraz znacznie wzrosła ich precyzja i wygoda użytkowania. Nie bez znaczenia są nowe precyzyjne sterowniki, jakie zastosowano w systemie Windows 10. Pionierem rozwoju TouchPada od lat jest Apple, które niemal do perfekcji opanowało implementacje tego podzespołu.

Jak wyłączyć TouchPad w laptopie?

Źródło: techadvisor

Niezależnie od tego, czy posiadasz najnowszego MacBook'a, czy też kilku letniego laptopa z Windowsem oraz czy lubisz korzystać z TouchPad'a czy nie możesz spotkać się z powszechnym problemem. Polega on na przypadkowym przesuwaniu kursora podczas wprowadzania tekstu na klawiaturze. Możesz jednak temu zapobiec wyłączając gładzik.

Zobacz również:

  • Jak sprawdzić czy kamerka internetowa w laptopie działa? [PORADNIK]
  • Najlepszy laptop dla studenta 2023. Sprawdź, co warto wybrać
  • Najlepsze ultrabooki i laptopy do biznesu w 2022 roku

Sposób jego wyłączenia będzie się różnił w zależności od laptopa, którego używasz. Dobrą wiadomością jest, że producenci laptopów również zauważyli problem i często za pomocą przyciśnięcia kombinacji klawiszy umożliwiają dezaktywację płytki dotykowej. Na początku rozejrzyj się po obudowie laptopa. Możliwe, że posiadasz fizyczny wyłącznik - przycisk lub suwak, który odpowiada za wyłączenie TouchPada. Na przykład w wielu laptopach Toshiba (obecnie DynaBook) znajduje się on w prawym górnym rogu płytki dotykowej. Inną możliwością jest wyłączenie TouchPad'a za pomocą kombinacji klawiszy. Większość z nich polega na naciśnięciu przycisku Fn wraz z odpowiednim klawiszem funkcyjnym. Zobacz dokładne oznaczenia na klawiaturze lub skorzystaj z instrukcji obsługi dołączonej do Twojego laptopa.

Jeżeli Twój laptop nie posiada możliwości dezaktywacji TouchPad'a za pomocą przełącznika lub kombinacji klawiszy przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze kilka rozwiązań.

Wyłączenie TouchPada za pomocą oprogramowania

Niektórzy producenci laptopów oraz sterowników do płytek dotykowych umożliwiają ich wyłączenie z poziomu oprogramowania.

  • 1. Rozejrzyj się za ikoną TouchPada na pasku powiadomień. Możliwe, że będziesz musiał go rozwinąć. Jeżeli ją znajdziesz poszukaj opcji dezaktywacji.
Jak wyłączyć TouchPad w laptopie?
Jak wyłączyć TouchPad w laptopie?
  • 2. Otwórz Panel sterowania i przejdź do Sprzęt i dźwięk > Mysz oraz wybierz Właściwości. Poszukaj opcji odpowiedzialnej za dezaktywacje płytki dotykowej.

Jeszcze jedna opcja

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedniej ikonki przejdź do Panelu sterowania > Sprzęt i dźwięk > Urządzenia i drukarki > Menedżer urządzeń. Otwórz sekcję Mysz i urządzenia wskazujące i wybierz TouchPad. Kliknij właściwości myszy oraz przejdź do Sterownik > Wyłącz urządzenie.

Jak wyłączyć TouchPad w laptopie?

Wyłączenie w BIOS/UEFI

Część laptopów (głównie modele biznesowe) oferuje wyłączenie TouchPada bezpośrednio w ustawieniach BIOS/UEFI. To najmniej wygodne rozwiązanie, ponieważ za każdym razem, gdy będziesz chciał zaktywować lub zdezaktywować płytkę dotykową musisz wyłączyć komputer, ale niektóre laptopy nie posiadają możliwości łatwej dezaktywacji TouchPada. To przydatne rozwiązanie również w sytuacji, kiedy nie zamierzasz korzystać z tego urządzenia wskazującego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: