Jak wyłączyć wykrywanie wypadków w iPhonie i Apple Watchu? Warto to zrobić przed pojechaniem na narty

Wykrywanie wypadków w nowych urządzeniach Apple może nam uratować życie. Są jednak sytuacje, gdzie może sprawić tylko więcej problemów. W tym poradniku pokażemy, jak wyłączyć tę funkcję w iPhonie oraz Apple Watchu.

Fot. Apple

Funkcja wykrywania wypadków samochodowych zastała wprowadzona przez Apple do nowych urządzeń w 2022 roku. Dzięki niej Apple Watch 8, cała seria iPhone 14 oraz Apple Watch Ultra i Apple Watch SE 2, mierząc przeciążenia, mogą oszacować, że osoba była w wypadku samochodowym. Następnie wykonują one automatyczny telefon na numer alarmowy, który dzięki zautomatyzowanej wiadomości informuje służby o potrzebie pomocy.

Niestety system ten nie zawsze działa idealnie. Co jakiś czas do naszych uszu dochodzą informacje dotyczące fałszywych alarmów powodowanych przez system Apple, który powoduje duże zagęszczenie na liniach alarmowych - szczególnie w USA. Działo się tak wcześniej na kolejkach górskich, dzieje się tak też teraz na stokach narciarskich, gdzie upadki na nartach są odczytywane jako zderzenia samochodowe.

Zobacz również:

Ze względu na to nieraz warto zastanowić się po prostu nad wyłączeniem tej funkcji, gdyż fałszywe telefony na numer alarmowy mogą skończyć się źle zarówno dla osób, które naprawdę będą potrzebować pomocy, jak i dla nas - za takie telefony możemy nawet odpowiadać prawnie. Jeśli wiec wybieramy się na narty lub na roller-coaster, najlepiej wyłączyć wykrywanie wypadków. Poniżej przedstawiamy, jak to zrobić.

Jak wyłączyć wykrywanie wypadków w Apple Watchu 8 i Ultra?

Wyłączenie detekcji wypadków jest bardzo proste w przypadku zegarków inteligentnych od Apple. Wystarczy zrobić te trzy proste kroki:

  1. Na telefonie iPhone sparowanym z zegarkiem otwórz aplikację Apple Watch.
  2. Na karcie Mój zegarek stuknij opcję Alarmowe SOS.
  3. Wyłącz opcję Łącz po poważnym wypadku.

Jeśli wskaźnik zmieni kolor na szary, oznacza to, że funkcja została wyłączona. Aby ją włączyć z powrotem - na przykład po powrocie z nart - wystarczy powtórzyć te czynności i poczekać, aż wskaźnik będzie miał zielony kolor po naciśnięciu go.

Jak wyłączyć wykrywanie wypadków w iPhonie i Apple Watchu? Warto to zrobić przed pojechaniem na narty

Jak wyłączyć funkcję wykrywania wypadków samochodowych w iPhonie 14?

Jak wyłączyć wykrywanie wypadków w iPhonie i Apple Watchu? Warto to zrobić przed pojechaniem na narty

Fot. Apple

Funkcję wykrywania wypadków dostały także wszystkie najnowsze iPhone'y z serii iPhone 14. Aby wyłączyć ją na naszym smartfonie, wystarczy tych kilka prostych kroków:

  1. Otwórz aplikację Ustawienia.
  2. Stuknij opcję Alarmowe SOS.
  3. Wyłącz opcję Łącz po poważnym wypadku.

Więcej o wykrywaniu wypadków można dowiedzieć się na stronie Apple.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: