Jak za darmo korzystać z Office 2010 dłużej niż miesiąc

Microsoft, chcąc ułatwić administratorom sieci komputerowych wdrażanie Office 2010 w przedsiębiorstwach, umożliwił wydłużenie czasu korzystania z nieaktywowanej kopii pakietu o kolejne 30 dni. Funkcji tej można użyć nawet do pięciu razy, przez co okres użytkowania Office 2010 w zasadzie za darmo może wynieść nawet pół roku.

Z pakietu biurowego Microsoftu można zwykle korzystać przez 30 dni bez podawania klucza produktu. W wypadku Office 2010 po 25 dniach korzystania z nieaktywowanej kopii użytkownik zacznie otrzymywać powiadomienia o konieczności podania klucza; pasek tytułowy aplikacji Office zmieni też kolor na czerwony.

Z uwagi na to, że proces wdrażania pakietu biurowego w środowisku korporacyjnym może być czasochłonny, Microsoft zdecydował się uwzględnić możliwość wydłużenia czasu korzystania z nieaktywowanych kopii Office'a 2010.

Służy do tego aplikacja ospprearm.exe, która po instalacji Office 2010 mieści się w folderze Program Files\Common Files\Microsoft Shared\OfficeSoftwareProtectionPlatform.

Ze sposobu tego można skorzystać maksymalnie pięć razy. Tym samym, jeśli uruchomimy wspomniany program ostatniego dnia 30-dniowego okresu testowego, będziemy mogli korzystać bezpłatnie z Office 2010 nawet przez 180 dni.

Szczegóły dotyczące reaktywacji Office 2010 można znaleźć na poświęconej temu zagadnieniu stronie TechNet.

Podobne ułatwienia Microsoft stosował w wypadku ostatnich wydań systemu operacyjnego Windows. Zarówno z Windows 7 jak i Visty można było korzystać 4 miesiące bez aktywacji. Co więcej, za pomocą drobnej zmiany w rejestrze Visty oficjalny, 30-dniowy okres karencji systemu można przedłużyć nie 3, ale 11 razy - a więc wydłużyć okres korzystania z nieaktywowanego systemu aż do 12 miesięcy.

Oficjalna premiera nowej wersji pakietu narzędzi biurowych Microsofu dla klientów biznesowych miała miejsce 13 maja 2010 r. Office 2010 dla klientów indywidualnych pojawi się w połowie czerwca, a w Polsce - po 27 lipca.

Oprogramowanie będzie można kupić w jednej z trzech wersji: Office 2010 dla Użytkowników Domowych i Uczniów, Office 2010 dla Użytkowników Domowych i Małych Firm oraz Office Professional 2010.

Microsoft oferuje obecnie testową, 60-dniową wersję pakietu Office Professional 2010 Plus. Do jej pobrania konieczna jest rejestracja (lub logowanie z użyciem posiadanego identyfikatora Windows Live ID) i wypełnienie krótkiej ankiety. Przed rozpoczęciem pobierania użytkownik otrzyma kod aktywujący kopię testową pakietu.

Na razie nie uzyskaliśmy od Microsoftu potwierdzenia, czy opisany wyżej sposób wydłużenia okresu na aktywację działa także z 60-dniową wersją próbną bądź z wersją beta Office'a. Strona My Digital Life podaje, że metoda działa z wydaniem RTM.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: