Jak zainstalować Wi-Fi w komputerze PC

Instalacja bezprzewodowej karty sieciowej w komputerze PC jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Oto, jak to zrobić.


Sieć bezprzewodowa jest standardem w XXI wieku, ale o ile każdy laptop mający 15 lat lub mniej posiada łączność Wi-Fi to nie wszystkie nowe komputery stacjonarne posiadają wbudowaną kartę sieci bezprzewodowej . Pokażemy Ci, jak ją zainstalować w Twoim komputerze - to prosty proces i nie powinien trwać dłużej niż 10-15 minut.

Źródło: techadvisor.co.uk

Źródło: techadvisor.co.uk

Jak zainstalować kartę sieci bezprzewodowej?

Warto zauważyć, że proces konfiguracji może się nieznacznie różnić w zależności od używanej karty sieci bezprzewodowej. Upewnij się, że zapoznałeś się z indywidualnymi instrukcjami, które są dołączone do Twojej karty.

W sklepach spotkasz dwa typu urządzeń:

  • zewnętrzna karta sieciowa na USB
  • wewnętrzna karta sieciowa ze złączem PCI-E

W przypadku karty sieciowej posiadającej złącze USB wystarczy podpiąć ją do wolnego portu USB. Jeżeli zakupiłeś nowoczesną kartę sieciową o wysokiej wydajności może ona potrzebować podłączenia do portu USB 3.0. Jeżeli podłączysz ją do portu starszego typu 2.0 nie wykorzystasz w pełni możliwości, jakie oferuje. Po podłączeniu zainstaluj sterowniki, chociaż system Windows 10 zapewne od razu wykryje sterownik do karty sieciowej. Producent urządzenia może dołączyć dodatkowo oprogramowanie, jeżeli karta sieciowa obsługuje dodatkowe funkcje np. obsługę technologii Bluetooth.

W przypadku wewnętrznych kart sieciowych z interfejsem PCI-E cały proces jest nieco bardziej złożony, ale nadal prosty do wykonania.

Oto, co musisz zrobić:

Krok 1) Wyłącz komputer

Dla niektórych osób może się to wydawać oczywiste, ale jeśli spróbujesz zainstalować komponenty do komputera, który jest włączony, możesz poważnie uszkodzić komponenty swojego komputera, a także porazić się prądem. Najlepiej jest całkowicie odłączyć komputer od zasilania poprzez odłączenie przewodu zasilającego z gniazdka.

Krok 2) Otwórz obudowę

Źródło: techadvisor.co.uk

Źródło: techadvisor.co.uk

Gdy wyłączyłeś swój komputer PC i odciąłeś dopływ prądu możesz kontynuować. Wzorcowym zachowaniem byłoby umieszczenie komputera na macie antystatycznej oraz założenie opaski antystatycznej, aby zapobiec uszkodzeniu komponentów PC. Jeżeli nie masz takiego wyposażenia uważaj, aby nie dotykać końcówką śrubokrętu do podzespołów komputera.

Sposób otwarcia obudowy rożni się w zależności od typu obudowy, jaką posiadasz. Najczęściej panel boczny będzie przykręcony na dwie śrubki, które da się odkręcić ręką. W starszych obudowach prawdopodobnie spotkasz zwykłe śrubki, które odkręcisz za pomocą gwiazdkowego śrubokręta. Możliwe, że twój komputer posiada uchwyty po których zwolnieniu będziesz w stanie otworzyć panel boczny. Niektóre stacje robocze posiadają rączkę, której pociągnięcie pozwala na szybkie dostanie się do podzespołów komputera bez odkręcania - spotykane jest to głównie w biznesowych komputerach.

W naszym przypadku posiadaliśmy klasyczną obudowę. Po odkręceniu dwóch śrubek przesunęliśmy panel w lewą stronę, aby zwolnić go z uchwytów i tym sposobem uzyskaliśmy swobodny dostęp do podzespołów komputera.

Krok 3) Znajdź pusty slot PCI-E

Źródło: techadvisor.co.uk

Źródło: techadvisor.co.uk

Gniazda PCI-E powinny wyglądać podobnie do tych pokazanych na powyższym zdjęciu i powinny być ustawione w linii z wyjmowanymi metalowymi płytami z tyłu komputera. Znajdują się one w dolnej lewej części płyty głównej. Jeżeli posiadasz dedykowaną kartę graficzną sloty PCI-E będą znajdować się pod nią.

Krok 4) Usuń metalową płytkę zabezpieczającą

Źródło: techadvisor.co.uk

Źródło: techadvisor.co.uk

W przypadku, gdy nie korzystałeś jeszcze z wybranego portu PCI-E będziesz musiał usunąć metalową płytkę zabezpieczającą zwaną także śledziem. Chroni ona komputer przed dostawaniem się kurzu do środka. Również w tym przypadku wszystko zależy od tego, jaką obudowę posiadasz. W przypadku najtańszych konstrukcji płytki te są wyłamywane. Po ich wyjęciu nie ma możliwości ponownego ich zastosowania. Droższe obudowy posiadają skręcane płytki zabezpieczające. Po odkręceniu śrubki zdejmujemy zabezpieczenie i możemy wyjąć interesującą nas płytkę zabezpieczającą (śledzia). Szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji obsługi do obudowy, z której prawdopodobnie nigdy wcześniej nie skorzystałeś.

Krok 5) Dopasuj kartę sieciową do gniazda PCI-E

Źródło: techadvisor.co.uk

Źródło: techadvisor.co.uk

Aby zainstalować kartę sieci bezprzewodowej, należy trzymać ją tak, abyś swobodnie mógł nią poruszać i upewnić się, że płytka jest skierowana do dołu w stronę slotu umieszczonego na płycie głównej.

Krok 6) Wciśnij kartę bezpośrednio do gniazda PCI-E

Po wyrównaniu karty sieci bezprzewodowej z gniazdem, wepchnij kartę prosto do gniazda i upewnij się, że włożyłeś ją równo. Płyta czołowa karty sieciowej powinna zrównać się z miejscem, z którego usunąłeś wcześniej śledzia.

Krok 7) Przykręć kartę do obudowy za pomocą śrubki

Źródło: techadvisor.co.uk

Źródło: techadvisor.co.uk

Jeżeli upewniłeś się, że karta sieciowa została poprawnie umieszczona w slocie PCI-E, a dostęp do jej slotów od zewnętrznej strony obudowy nie jest zasłonięty przez obudowę możesz przystąpić do przykręcenia karty sieciowej za pomocą śrubki.

Krok 8) Zdejmij osłony portów i załóż anteny

Źródło: techadvisor.co.uk

Źródło: techadvisor.co.uk

Wystarczy zdjąć zaślepki znajdujące z tyłu karty sieciowej i przykręcić dostarczone anteny.

Krok 9) Zamknij obudowę; uruchom komputer

Po zainstalowaniu karty, zamknij obudowę komputera, przykręć z powrotem śrubki (jeżeli musiałeś je odkręcić przy rozbieraniu), podłącz zasilanie i włącz komputer.

Twoja nowa karta bezprzewodowa powinna automatycznie zainstalować sterowniki wymagane do działania. Możesz także zainstalować oprogramowanie dostarczone przez producenta lub pobrać je z jego strony.

To był ostatni krok. Od tej pory posiadasz zainstalowaną i skonfigurowaną kartę sieci bezprzewodowej. Wystarczy, że wybierzesz sieć Wi-Fi, wpiszesz hasło i się z nią połączysz.