Jak zainstalować Windows 11? [PORADNIK]

Microsoft zaprezentował kolejną wersję systemu Windows 11. Finalna wersja zostanie udostępniona pod koniec roku, ale istnieje sposób, aby zainstalować Windowsa 11 znacznie wcześniej. Sprawdź, jak to zrobić.


Microsoft jeszcze niedawno twierdził, że Windows 10 to ostateczne wydanie, które rozwijane będzie jako system as service. Konferencja, która odbyła się 24 czerwca 2021 roku pokazał nam, że gigant z Redmond zmienił plany.

Windows 11
Źródło: Microsoft.com

Windows 11

Źródło: Microsoft.com

Po sześciu latach od premiery Windowsa 10 zaprezentowano kolejne wydanie systemu operacyjnego - Windowsa 11. Microsoft poinformował, że finalna wersja systemu operacyjnego pojawi się jako darmowe uaktualnienie dla systemów Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 oraz Windows 10 pod koniec 2021 roku. Przedstawiciele firmy zapewniają, że oprogramowanie pojawi się w okolicach świąt.

Zobacz również:

  • Edge - historia aktualizacji [25.07.2021]
  • Uwaga! Pojawiają się fałszywe instalatory Windows 11!
  • Edge 92 - bezpieczniej i bardziej funkcjonalnie

Jak widać do oficjalnej premiery finalnego wydania Windows 11 pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować Windowsa 11 znacznie wcześniej.

Microsoft przekazał, że pierwsze wersje testowe pojawią się w programie Insider w ostatnim tygodniu czerwca 2021 roku. Każdy chętny użytkownik, którego komputer spełnia minimalne wymagania techniczne może już bez problemu zainstalować wersję poglądową Windowsa 11 na swoim urządzeniu lub maszynie wirtualnej.

Windows 11
Źródło: Microsoft.com

Windows 11

Źródło: Microsoft.com

Pierwsze wersje Windows 11 będą wydaniami poglądowymi, które nie zaoferują nadchodzących funkcji. Windows 11 udostępniony dla zarejestrowanych użytkowników programu Insider nie pozwoli na uruchomienie aplikacji z Androida. Zabraknie również ulepszonej integracji z Microsoft Teams.

Jak zainstalować Windows 11?

W niniejszym poradniku pokażemy Ci jak zainstalować Windowsa 11 na kilka miesięcy przed premierą.

We wstępie musisz jednak zdawać sobie sprawę, że mowa o testowych kompilacjach, które mogą powodować problemy z działaniem komputera. Zabraknie wybranych funkcji, a stabilność pracy będzie niższa. Możesz napotkać problemy z wydajnością oraz kompatybilnością.

Ważne - odradzamy instalacje Windowsa 11 w wersji testowej na komputerze wykorzystywanym do pracy. Dodatkowo przed przystąpieniem do procesu wykonaj kopię zapasową danych znajdujących się na komputerze.

1. Rejestracja w programie Windows Insider

Na samym początku musisz zarejestrować się w programie Windows Insider. Dopuszcza on wszystkich zainteresowanych użytkowników do systemu Windows 11 w wersji Preview Builds.

Aby dołączyć do Windows Insider przejdź do tego linku i podążaj zgodnie z instrukcją.

Strona dostępna jest jedynie w języku angielskim.

Strona główna Windows Insider

Strona główna Windows Insider

Musisz kliknąć Register i wybrać Sign in now.

Rejestracja do programu Windows Insider

Rejestracja do programu Windows Insider

W kolejnym kroku logujemy się do naszego konta Microsoft i akceptujemy regulamin.

2. Sprawdź kompatybilność swojego urządzenia

Windows 11 podnosi poprzeczkę w stosunku do wymagań sprzętowych. Microsoft po raz pierwszy od lat zmienił minimalne parametry techniczne potrzebne do uruchomienia Windowsa. Dodatkowo w chwili obecnej wspierane są jedynie nowsze procesory Intel Core od 8 generacji wzwyż oraz najnowsze modele od AMD.

Minimalne wymagania techniczne

Minimalne wymagania techniczne

Aby uruchomić Windows 11 Insider Preview potrzebujesz komputera z 64 bitowym, minimum 2 rdzeniowym procesorze o taktowaniu 1 GHz lub wyższym. Wymagane jest również 4 GB pamięci operacyjnej oraz 64 GB pamięci masowej.

Warto zaznaczyć, że musisz posiadać ekran o rozdzielczości 720p lub wyższej i przekątnej 9 cali lub większej. Karta graficzna musi obsługiwać DirectX 12 z WDDM 2.0.

Microsoft wymaga również obecność modułu TPM 2.0, co może być problematycznie w przypadku komputerów stacjonarnych składanych na własną rękę.

Alternatywnie możesz pobrać aplikację PC Health Check, która potwierdzi, że Twój komputer jest kompatybilny z Windows 11.

3. Zainstaluj Windows 11 korzystając z Windows Insider Program

Po poprawnej rejestracji w Windows Insider i sprawdzeniu wymagań technicznych można przejść do instalacji Windowsa 11. W tym celu na komputerze z Windows 10 przejdź do Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Niejawny program testów systemu Windows. Aby zobaczyć tą zakładkę musisz być użytkownikiem z prawami administracyjnymi.

Ustawienia Windows Insider w Windows 10

Ustawienia Windows Insider w Windows 10

Kliknij Rozpocznij i połącz swoje konto zarejestrowane w Windows Insider.

W kolejnym kroku system zapyta się o wybór ustawień niejawnego programu testów. Wybieramy kanał deweloperów.

Ustawienia Windows Insider - wybieramy kanał deweloperów

Ustawienia Windows Insider - wybieramy kanał deweloperów

Microsoft podkreśla, że po jego aktywacji będziemy pierwszymi osobami, które otrzymają dostęp do Windowsa 11.

Pierwsza kompilacja Windows 11 pojawiła się już w kanale deweloperskim Windows Insider.

Aktualizacja: 29 czerwca 2021 09:18