Jak zainstalować Windowsa na Macu? [PORADNIK]

Komputery Apple pozwalają na instalację Windowsa z wykorzystaniem wbudowanego narzędzia Boot Camp. Pokazujemy, jak przeprowadzić instalacje systemu operacyjnego Windows 10 i sterowników na sprzęcie od Apple.


Komputery Apple od zawsze korzystają z autorskiego oprogramowania. Mowa o systemie operacyjnym macOS, który wywodzi się z systemu OS X oraz MacOS 9. Oprogramowanie to znacznie różni się od najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego dla komputerów stacjonarnych - Windows.

iMac z Windows
Źródło: macworld.com

iMac z Windows

Źródło: macworld.com

System macOS kompatybilny tylko i wyłącznie z aplikacjami napisanymi specjalnie dla niego.

Niektóre modele komputerów Apple (z procesorami Apple M1) obsługują również aplikacje pisane z myślą o iPhonie oraz iPadzie. Na rynku znajdziemy mnóstwo programów, które działają na Windowsie. Piętą achilleosową komputerów od Apple jest także niewielka ilość gier, które da się uruchomić na systemie operacyjnym macOS.

W# dzisiejszym poradniku pokazujemy, jak zainstalować system operacyjny Windows 10 na komputerze Mac z wykorzystaniem wbudowanego narzędzia Boot Camp.

Jakie komputery Mac obsługują system operacyjny Windows 10?

Windows 10 zainstalujemy na większości (ale nie wszystkich) współczesnych komputerach produkowanych przez Apple.

Poniżej lista komputerów kompatybilnych z systemem operacyjnym Windows 10:

 • MacBook z lat 2015-2017
 • MacBook Air z lat 2012-2020
 • MacBook Pro z lat 2012-2020
 • Mac mini z lat 2012-2019
 • iMac wyprodukowany w 2012 roku lub później
 • iMac Pro (wszystkie modele)
 • Mac Pro wyprodukowany w 2013 roku lub później

Uwaga! Komputery z procesorem Apple M1 (Apple Silicon) ze względu na wykorzystanie architektury ARM nie są kompatybilne z systemem operacyjnym Windows. macOS Big Sur pozwala co prawda na uruchomienie asystenta Boot Camp, ale próba konfiguracji kończy się komunikatem informującym użytkownika o braku kompatybilności.

Asystent Boot Camp nie działa na komputerach z procesorem Apple M1

Asystent Boot Camp nie działa na komputerach z procesorem Apple M1

Starsze komputery, które nie są wyszczególnione na liście mogą pracować z systemem operacyjnym Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 oraz starszymi. Nie polecamy instalacji tych wersji Windowsa ze względu na brak poprawek zabezpieczeń.

Elementy niezbędne do instalacji Windowsa 10 na Macu

Do instalacji systemu operacyjnego Windows 10 na Macu potrzebujemy:

 • Kompatybilnego komputera Mac z zainstalowaną najnowszą wersją macOS
 • Co najmniej 64 GB wolnego miejsca na dysku startowym (wbudowanym w komputer)
 • Pendrive'a o pojemności co najmniej 16 GB
 • Wersję 64 bitową instalatora Windows 10 Home lub Pro w formacie ISO (obraz pobierzesz tutaj)
 • Połączenia z internetem

Komputery Mac Pro z 2013 roku oraz pozostałe modele wprowadzone na rynek w 2015 roku i później nie potrzebują pendrive'a do instalacji Windowsa 10 z wykorzystaniem narzędzia Boot Camp.

Instalacja Windowsa 10 na Macu

W celu instalacji systemu operacyjnego Windows 10 na komputerze Mac musimy odpalić wbudowane narzędzie Boot Camp. Najszybciej zrobić to otwierając wyszukiwarkę (CMD+Spacja) i wpisując Boot Camp. Z listy dostępnych programów wybieramy Asystent Boot Camp.app.

Wyszukiwanie aplikacji Boot Camp z wykorzystaniem Spotlight

Wyszukiwanie aplikacji Boot Camp z wykorzystaniem Spotlight

Po uruchomieniu program poinformuje nas, że warto wykonać kopię zapasową plików. To ważny element całej operacji, ponieważ Boot Camp wykonuje operacje zmieniające partycje znajdujące się na dysku komputera Mac. Sprawdź nasz poradnik o Time Machine. Znajdziesz w nim instrukcję, która przeprowadzi Cię przez proces wykonywania kopii zapasowej.

Ekran powitalny Asystenta Boot Camp

Ekran powitalny Asystenta Boot Camp

Program Boot Camp poprosi nas o odpięcie wszystko dysków zewnętrznych podłączonych do komputera.

Jeżeli korzystaliśmy z Time Machine program wyczyści stare migawki kopii zapasowych.

W kolejnym kroku program Boot Camp poprosi nas o wybranie pliku ISO oraz wybór podziału dysku startowego na partycje. Domyślnie tworzona jest partycja o pojemności od 40 do 50 GB.

Podział na partycje i wybór pliku ISO

Podział na partycje i wybór pliku ISO

W przypadku starszych komputerów konieczne będzie podłączenie pendrive.

W kolejnym kroku Boot Camp pobierze sterowniki do systemu operacyjnego Windows 10 kompatybilne z naszym komputer Mac, podzieli dysk na partycje oraz przygotuje pliki do instalacji. W tym miejscu konieczne będzie wpisanie hasła użytkownika.

Komputer uruchomi się z instalatorem systemu operacyjnego Windows 10. W dalszych krokach postępujemy zgodnie ze wskazówkami instalatora. W momencie wyboru dysku należy wybrać partycję BOOTCAMP i kliknąć Formatuj.

Instalacja Windows 10

Instalacja Windows 10

Instalacja systemu operacyjnego Windows 10 potrwa od kilku do kilkudziesięciu minut.

Po instalacji Windowsa przejść przez klasyczny etap konfiguracji, który pozwoli utworzyć konto użytkownika. Gdy zobaczymy pulpit systemu Windows 10 z charakterystyczną tapetą na ekranie pojawi się Instalator pakietu Boot Camp. Należy postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi na ekranie. Program zainstaluje wszystkie niezbędne do pracy sterowniki. Po zakończeniu procesu poprosi nas o ponowne uruchomienie systemu.

Jeżeli instalator Boot Camp nie uruchomi się automatycznie należy przejść do Eksplorator plików > OSXRESERVED > Boot Camp i uruchomić plik Setup.

Ręczna instalacja sterowników w Windows 10

Ręczna instalacja sterowników w Windows 10

Przełączanie się pomiędzy systemami

Gdy posiadamy komputer Mac z zainstalowanym systemem operacyjnym macOS oraz Windows 10 możemy swobodnie uruchamiać oba systemu. Wybór systemu odbywa się poprzez przetrzymanie klawisza Option (Alt) podczas uruchamiania komputera.

Jak zainstalować Windowsa na Macu? [PORADNIK]

Dodatkowo w systemie operacyjnym Windows 10 możemy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonkę Boot Camp i wybrać z menu kontekstowego Uruchom ponownie w macOS.