Jak zaktualizować firmware cyfrowego aparatu fotograficznego

Firmware to "system operacyjny" urządzenia elektronicznego, np. cyfrówki. Aktualizując go możesz zyskać poprawę działania sprzętu oraz dostęp do nowych funkcji.


Aktualizacje firmware'u nie zawsze są wymagane. Jeśli dostępny jest update oprogramowania aparatu, ale nie eliminuje on żadnych błędów a nowe funkcje nie są szczególnie przydatne (np. dodany język, którego nie potrzebujesz), aktualizowanie można sobie darować. Najczęściej jednak aktualizacja firmware jest rozwiązaniem rozsądnym - przykładowo, nowa wersja oprogramowania dla aparatu Sony NEX 5 wprowadza duże zmiany w interfejsie użytkownika, rozszerza możliwości funkcji softkey (wielofunkcyjny przycisk programowalny), dodaje tryb 3D Sweep Panorama i zapewnia obsługę autofocusa przy użyciu czternastu modeli obiektywów Sony SSM i SAM.

Aktualizacji oprogramowania powinieneś poszukać zaraz po nabyciu aparatu fotograficznego, a potem sprawdzać systematycznie - trzy, cztery razy w roku - czy producent udostępnił kolejne update'y. Niestety wytwórcy nie opracowują nowych wersji firmware dla starszych modeli równie często jak dla nowych, więc jeśli twoja cyfrówka liczy sobie już kilka lat, nie możesz liczyć na częste aktualizacje. Sytuacja nie jest jednak beznadziejna - aparat Canon Rebel XS, amatorska lustrzanka cyfrowa z 2008 r., otrzymała nowy firmware w październiku 2010 r., chociaż w międzyczasie Canon wprowadził na rynek siedem innych aparatów DSLR.

Zobacz również:

  • Jaki aparat fotograficzny 2023: kompaktowy, bezlusterkowiec czy cyfrowy? Wybieramy najciekawsze modele
  • Jak usunąć Zdjęcia Google?

Od czego zacząć

Informacje o bieżącej wersji firmware podawane są przez aparaty w różnych miejscach, w zależności od producenta. Zwykle dane te można znaleźć w menu ustawień (w razie problemów skorzystaj z dostarczonych przez producenta instrukcji obsługi lub postępowania w wypadku aktualizacji).

Jeżeli odnalazłeś numer zainstalowanej w aparacie wersji firmware'u, musisz skonfrontować te dane z informacjami w dziale pomocy technicznej na stronie internetowej producenta aparatu (patrz ramka: Strony pomocy technicznej producentów). Odnalezienie aktualizacji dla konkretnego modelu aparatu wymaga czasem podania numeru seryjnego urządzenia, a czasem wyświetlana jest pełna lista dostępnych update'ów, wśród których można poszukać pliku właściwego dla posiadanego sprzętu.

Czy to trudne?

Sam proces aktualizacji oprogramowania charakteryzuje się różnym stopniem złożoności - w zależności od tego, jakiej marki jest twój sprzęt. Przykładowo, firma Olympus zapewnia użytkownikom specjalną aplikację, Digital Camera Updater, która automatycznie sprawdzi, czy połączony z komputerem aparat posiada przestarzałe oprogramowanie, a następnie przeprowadzi użytkownika krok po kroku przez procedurę aktualizacji.

W większości wypadków musisz jednak samodzielnie wykonać czynności niezbędne do update'u. Zwykle wygląda to następująco: ze strony producenta pobierasz plik (skompresowane archiwum lub aplikacja), kopiujesz go do głównego katalogu czystej (świeżo sformatowanej) karty pamięci, kartę wkładasz do portu aparatu, włączasz aparat i dalej postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta. Niekiedy posługiwanie się kartą pamięci nie jest konieczne, gdyż aktualizacji można dokonać przez USB - wystarczy podłączyć cyfrówkę z komputerem.

Aby proces aktualizacji oprogramowania przebiegł sprawnie, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad - włożyć do aparatu świeży zestaw baterii (lub w pełni naładowane akumulatorki) i nie wyłączać urządzenia w czasie aktualizacji. Przed przystąpieniem do instalacji nowego firmware zapoznaj się także z instrukcjami producenta - są one dostępne na stronach pomocy technicznej.

Dla przykładu prześledzimy proces aktualizacji oprogramowania korpusu aparatu Panasonic DMC-G2 (update z listopada 2010 r.).

1. Wchodzimy na stronę wsparcia technicznego Panasonic i szukamy aktualizacji dla aparatu.

2. Sprawdzamy aktualną wersję oprogramowania - po włączeniu aparatu znajdziemy ją w menu Setup | Version DISP.

3. Jeśli firmware wymaga aktualizacji, musimy zaakceptować warunki licencji na oprogramowanie, by pobrać plik z update'm.

4. Klikamy link do strony z plikiem i sprawdzamy, co wnosi update. Pobieramy plik (ZIP dla systemów Mac OS i EXE dla Windows) i zapisujemy go na dysku komputera.

5. Jeśli rozmiar pliku nie zgadza się z podanym na stronie, należy go ściągnąć jeszcze raz.

6. Plik EXE uruchamiamy, plik ZIP rozpakowujemy, aby wydzielić z niego update.

7. Aktualizację (plik BIN lub LIN) kopiujemy na kartę pamięci SD, do głównego katalogu. Nie umieszczamy pliku EXE bezpośrednio na nośniku.

8. Wkładamy do aparatu świeży zestaw baterii - jeśli baterie są częściowo wyczerpane, proces aktualizacji nie rozpocznie się.

9. Wkładamy do aparatu kartę pamięci i uruchamiamy urządzenie.

10. Wciskamy przycisk Play, by wejść do trybu odtwarzania. Wyświetli się ekran "Please wait", a następnie komunikat z prośbą o potwierdzenie aktualizacji. Zaznaczamy "Yes" aby zainicjować proces. Potrwa on ok. 2-3 minut, a postępy będą sygnalizowane paskiem postępu.

11. Po zakończeniu aparat wyłączy się i włączy ponownie. Zweryfikuj teraz wersję fimware (menu Setup | Version DISP). Wyłączamy aparat i wyjmujemy kartę pamięci.

Podobne instrukcje towarzyszą każdemu plikowi aktualizacji. Np. jeśli zechcesz zaktualizować aparat Canon PowerShot SX130 IS, wraz z update'm otrzymasz do dyspozycji PDF zatytułowany "Firmware Update Procedures". Nie ma więc obaw, że pozostaniesz osamotniony.