Jak założyć bloga - zakładanie darmowego bloga


Jak założyć bloga - zakładanie bloga

Jak już wspomnieliśmy, założenie darmowego bloga jest bardzo proste. W internecie dostępnych jest wiele platform (zarówno zagranicznych jak i naszych krajowych) na to pozwalających. Poniżej kilka przykładów najpopularniejszych z nich, które mogą posłużyć jako odpowiedzi na pytania typu gdzie mogę założyć bloga:

- http://wordpress.com

- http://blogger.com

- http://blox.pl

- http://bloa.pl

Do celów pokazowych wybrałem bardzo popularną platformę wordpress.com. Swoją popularność zawdzięcza ona między innymi temu, że oferuje całkiem sporo szablonów (dzięki którym twój blog będzie miał szansę prezentować się całkiem interesująco) i przydatnych funkcji (np. skutecznie chroniących przed spamem w komentarzach). Kusi jednak przede wszystkim tym, że znajdujące się na niej blogi są dobrze pozycjonowane w Google. Oczywiście nie jest też bez wad (z których główna to brak możliwości edytowania kodu HTML), lecz z pewnością warto zwrócić na nią uwagi. Jak założyć darmowego bloga w tym miejscu? Oto instrukcja:

1. krok

Wejdź na stronęhttp://wordpress.com. Przewiń ją w dół, a następnie kliknij w niebieski przycisk Start a blog. Następnie spośród dostępnych opcji wskaż ponownie Start a blog.

Jak załozyć darmowego bloga - Wordpress

Jak załozyć darmowego bloga - Wordpress

2. krok

W kolejnych etapach określisz, jaki układ będzie miała twoja strona domowa, wybierzesz motyw, a następnie nazwę domeny (wpisałem "Lechu"). Gdy zaczniesz wpisywać ją w odpowiednie okno, ukaże ci się szereg propozycji. Na górze znajduje się darmowa, która w moim przypadku przyjęła formę lechusite.wordpress.com.

Jak załozyć darmowego bloga - Wordpress

Jak załozyć darmowego bloga - Wordpress

3. krok

Po skorzystaniu z darmowej propozycji nazwy subdomeny, pojawi się okno, w którym zadecydujesz, czy chcesz korzystać z darmowej opcji, czy tez płatnej. Ponieważ tłumaczymy, jak założyć bloga za darmo, wybierz oczywiście tą darmową. W następnym kroku podaj swój adres e-mail, ustal nazwę użytkownika (domyślnie jest ona taka sama jak pierwszy człon subdomeny), wymyśl hasło i naciśnij przycisk Create My Account (wcześniej możesz zapoznać się z dokumentem Terms of Service opisującym warunki świadczenia usługi - jest on oczywiście dostępny w języku angielskim).

Jak założyć darmowego bloga - Wordpress

Jak założyć darmowego bloga - Wordpress

4. krok

Na podany przez ciebie adres e-mail zostanie wysłana wiadomość, w której twórcy usługi Wordpress proszą cię o potwierdzenie założenia bloga na wybranych warunkach poprzez kliknięcie w linki Confirm Now.

Jak założyć darmowego bloga - Wordpress

Jak założyć darmowego bloga - Wordpress

Logując się w Wordpress pamiętaj jeszcze o zmianie języka interfejsu na polski. Dokonasz tego, klikając w swój profil (znajduje się w górnym prawym rogu).

Jak założyć darmowego bloga - Wordpress

Jak założyć darmowego bloga - Wordpress

Ukaże ci się okno, w którym wybierz Ustawienia konta a następnie w oknie Interface Language rozwiń menu, z którego wybierz pl-Polski. Dodatkowo wybierając zakładkę Moja Witryna (lewy górny róg) i następnie Ustawienia, będziesz mógł ustawić język polski jako główny język dziennika.

Gratulacje! Właśnie założyłeś swój pierwszy darmowy blog i przeprowadziłeś podstawowe, niezbędne zmiany w jego ustawieniach. Teraz możesz zabrać się za włączenie odpowiednich przycisków społecznościowych, dodanie zdjęć i podzielenie się ze światem swoimi cennymi przemyśleniami, wspomnieniami i czymkolwiek tylko chcesz.