Jak założyć bloga - zakładanie darmowego bloga


Jak założyć bloga - inwestujemy w bloga

Posiadając darmowy blog i starając się stosować z sukcesami porady dotyczące jego prowadzenia, z czasem zapewne poczujesz, że jesteś mocno ograniczany. Co z tego bowiem, że twój blog nieustannie ewoluuje i masz ciekawe pomysły na wykorzystanie różnych rozwiązań, skoro darmowa platforma mocno cię krępuje i podcina skrzydła przez swoje ograniczenia ? Jeżeli tak się stanie, powinieneś rozważyć założenie płatnego bloga, który w pełni wesprze cię w kolejnych krokach budujących twoją markę.

Przy tej okazji wyraźnie jednak zaznaczę, że darmowy blog to nie tylko świetna propozycja dla osób chcących się jedynie pobawić w blogowanie, ale doskonałe pole doświadczalne, które blogerowi o większych ambicjach pozwoli poznać mechanizmy rządzące tym wycinkiem wirtualnego świata i przygotować się do profesjonalnego czerpania zysków z możliwości jakie stwarza. Dzięki temu łatwiej będzie potem stworzyć własny blog, na który od razu wprowadzi się sprawdzone rozwiązania.

Podobnie jak i blog za darmo, także i płatny ma swoje wady i zalety. Zanim zdecydujesz się na zakładanie bloga tego typu, musisz wiedzieć, jakie ma on wady i zalety. Najpierw pozytywne aspekty tego rozwiązania.

Płatny blog - zalety

1. Zakładając bloga na własnej domenie będziesz lepiej oceniany przez Google (pamiętaj, aby nie ulec pokusie i nie założyć domeny mającej w nazwie imię i nazwisko, ponieważ powinna ona nawiązywać do tematyki bloga... Chyba, że to ty jesteś jego jedynym bohaterem).

2. Zakładając od razu płatnego bloga a nie darmowego nie będziesz się musiał później trudzić z przeniesieniem zawartości tego drugiego, co - przy założeniu, że świetnie poszło ci z rozbudową marki, zaś twój blog ewoluował w zastraszającym tempie - na pewno cię czeka i będzie dość czasochłonne.

3. Będziesz znacznie mniej ograniczony przy wybieraniu dla bloga oprawy graficznej - równie istotnej, co treść. Jeżeli posiadasz wiedzę z zakresu kodowania HTML/CSS praktycznie nic cię w tym zakresie nie jest w stanie ograniczyć, co pomoże ci się wyróżnić na tle konkurencji.

4. Znacznie większa funkcjonalność. Będziesz mógł czerpać z ogromnej bazy darmowych i bezpłatnych wtyczek. Posiadając umiejętności programistyczne stworzysz też własną wtyczkę, która będzie wykonywała dokładnie to czego potrzebujesz. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić odpowiednie wtyczki pod swoje potrzeby.

5. Na własnym blogu możliwa jest integracja z różnymi przydatnymi usługami - w tym takimi, które będą promować treści w mediach społecznościowych, co jest obecnie bezcenne.

Płatny blog - wady

1. Opłaty za hosting i domenę (patrz dalej)

2. Samemu trzeba dbać o aktualizowanie skryptów i wykorzystywanych wtyczek - chyba, że zatrudnisz do tego specjalistę. Co wiąże z kolejnymi kosztami.

Płatny blog - ile to kosztuje?

Jak wspomniano przed chwilą, musisz zapłacić za domenę internetową oraz hosting. A ile konkretnie?

Domena internetowa: rejestracja i pierwszy rok korzystania to koszt od kilku do kilkunastu złotych (można też znaleźć promocje oraz darmowe i tańsze propozycje, które jednak finalnie, biorąc pod uwagę koszty przedłużenia, nie okazują się wcale takie atrakcyjne), natomiast koszt corocznego przedłużenia to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych (można też często od razu przedłużyć na kilka lat i nieco zaoszczędzić)

Hosting: od kilkudziesięciu złotych rocznie (np. linuxpl.com: 49,20 zł rocznie za konto 2 GB pojemności i 50 GB transferu miesięcznie); są też oferty darmowe, które w większości przypadków cechują się mocno ograniczonymi parametrami.

Oczywiście powyższe ceny odzwierciedlają minimalne roczne koszty (rzędu kilkudziesięciu złotych), jakie będziesz musiał ponieść przy założeniu, że nie będziesz sięgał po płatne wtyczki czy szablony. Pamiętaj, że w miarę rozwoju twojego bloga będziesz musiał liczyć się także z wyższymi kosztami za hosting (200-300 zł w skali roku). W ostateczności twój rozwijający się blog może wymóc sięgnięcie po serwer dedykowany - kosztujący kilkaset złotych miesięcznie. Jeżeli jednak ruch na twoim blogu byłby na tyle duży, że musiałbyś się na taki zdecydować, jednocześnie oznaczałoby to, że jesteś w stanie czerpać z niego odpowiednie (i niemałe) zyski.

Jak założyć bloga - podsumowanie

Założenie bloga jest szalenie proste w przypadku darmowych platform. Na nich szybko nauczysz się korzystać z oferowanych przez dostawców funkcji. Płatny blog wymagał będzie od ciebie więcej zaangażowania i wiedzy. Wiąże się też z kosztami, które jednak, przynajmniej na starcie, wcale nie są jakieś przytłaczające. Moim zdaniem najlepszym wyjściem byłoby skorzystanie z darmowej oferty, która przez kilka miesięcy pozwoli zapoznać z tym, czym jest blogowanie i sprawdzić, czy na pewno chcesz się tym zajmować. Jeżeli po kilku miesiącach stwierdzisz, że nie był to jedynie słomiany zapał, a prowadzenie bloga to dla ciebie prawdziwa przyjemność, zdecyduj się na założenie płatnego bloga.