Jak założyć bloga - zakładanie darmowego bloga

Jak założyć bloga? Jak prowadzić blog? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w przygotowanym przez nas poradniku.


AKTUALIZACJA

Z myślą o osobach mających w planach prowadzenia bloga jednowątkowego, hobbystycznego, stawiającego przede wszystkim na takie elementy jak fotografia, grafika i filmy postanowiliśmy uzupełnić artykuł kolejną propozycją w postaci platformy mikroblogowej Tumblr. Tę darmową usługę, która z powodzeniem sprawdzi się jednak także jako blog pisemny, cechuje dołączony hosting i subdomena. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji ponad 20 darmowych szablonów i nie jest nękany uporczywymi reklamami. Bez problemu może też dodać system komentarzy Disqus, który w przypadku części szablonów jest zintegrowany. Podsumowując, Tumblr to świetne narzędzie, które może np. świetnie odpowiedzieć na potrzeby fotografa szukającego platformy do promocji swoich prac. Trzeba jednak na nie uważać: potrafi mocno uzależnić.

________________

Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć bloga, przygotowany przez nas poradnik jest właśnie dla ciebie. Dowiesz się z niego krok po kroku, jak stworzyć darmowy blog oraz poznasz zalety i wady takiego rozwiązania w porównaniu do rozwiązań płatnych. Podpowiemy ci też, na co powinieneś zwrócić uwagę jeżeli chcesz, aby twój blog rozrósł się i cieszył dużą popularnością.

Jak założyć bloga - darmowy blog (zalety i wady)

Założenie darmowego bloga przy wykorzystanie jednej z dostępnych w internecie zewnętrznych platform to z pewnością dobry pomysł np. na pierwszy blog modowy. Decydując się na takie zakładanie bloga, musisz jednak mieć świadomość wszystkich jego zalet i wad.

Darmowy blog - zalety

1. Pierwszą oczywistą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możesz stworzyć bloga, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Nie musisz się martwić o opłaty za hosting oraz domenę.

2. Jeżeli okaże się, że zapał do prowadzenia bloga jakoś szybko uleciał, nie będziesz musiał nic robić na siłę: z darmową platformą rozstaniesz się bez żalu

3. Sam proces założenia darmowego bloga jest bardzo prosty (przekonasz się o tym w dalszej części poradnika)

4. Prowadzenie darmowego bloga (oczywiście nie mam tutaj na myśli twoich tekstów, które zamierzasz na nim zamieszczać) jest znacznie łatwiejsze, ponieważ wszelkimi aspektami technicznymi zajmują się informatycy dbający o działanie platformy blogowej, z której korzystasz. W przypadku problemów masz gwarantowaną darmową pomoc.

Darmowy blog - wady

Jak to w życiu bywa, kiedy coś jest za darmo, z pewnością musi mieć pewne ograniczenia w stosunku do rozwiązań płatnych. I tak też jest w przypadku platform pozwalających na założenie darmowego bloga.

1. Większość platform nie pozwala na prowadzenie komercyjnych blogów

2. Będziesz mógł korzystać z dostępnej na danej platformie puli szablonów. Prawdopodobnie nie znajdziesz wśród nich idealnego i będziesz musiał albo pójść na kompromis, albo zdecydować się na poniesienie pewnych kosztów i skorzystanie z szablonu płatnego

3. Będziesz musiał korzystać z subdomeny, co może przeszkadzać w budowaniu swojej własnej, rozpoznawalnej marki

4. Będziesz musiał zmagać się z ograniczoną funkcjonalnością, a więc liczyć z mniejszą dostępnością różnych modułów czy wtyczek

5. Ograniczona przestrzeń na pliki w początkowej fazie rozwojuz pewnością nie będzie przeszkadzała, lecz z czasem może okazać się jednak nawet dużym problemem

6. Wyskakujące reklamy mogą skutecznie zniechęcać internautów do odwiedzania bloga

7. Jeżeli po rozbudowie darmowego bloga zdecydujesz się na stworzenie profesjonalnego bloga, opartego na nowej domenie i hostingu, możesz dla Google po prostu zniknąć, co oznacza, że będziesz musiał budować swoją pozycję od nowa.

Aktualizacja: 19 września 2017 23:55
Aktualizacja: 09 czerwca 2017 11:04