Jak założyć i prowadzić fan page na Facebooku?


Jak prowadzić fan page?

W przypadku prowadzenia fan page, należy zastanowić się, PO CO użytkownicy dodają takie strony do ulubionych? Odpowiedź jest prosta - chcą mieć bieżące informacje. Strona firmowa może prezentować im nowe produkty, ogłaszać konkursy, promocje, itp. W przypadku miejsc jest to doskonałe miejsca na zamieszczanie informacji o planowanych wydarzeniach, nowych usługach, zmianach godzin otwarcia. Jeśli chodzi o zespoły muzyczne - pojawiają się tam informacje o planowanych wydarzeniach (czyli głównie koncertach) i ciekawostki. W każdym z wymienionych przypadków należy zapamiętać jedno - fan page musi żyć. W praktyce oznacza to, że nowy post powinien pojawiać się co najmniej raz na dwa dni, a idealnie byłoby, gdyby był publikowany jeden post dziennie.

Jak założyć i prowadzić fan page na Facebooku?

Trzeba mieć na uwadze, że publikowane posty powinny mieć realną wartość informacyjną, która zainteresuje czytelników. Dlatego też wstawianie postów na siłę może mieć efekt odwrotny do zamierzonego i zamiast przyciągać uwagę, sprawiać, że czytelnicy zaczną myśleć o "odlubieniu" danej strony. A tego chciałoby się uniknąć, prawda?

----------------------------

AKTUALIZACJA

Facebook wprowadził opcję Materiały powiązane z marką dla wszystkich stron typu fanpage. Administratorzy mogą dzięki temu określić, którzy twórcy mogą oznaczać fanpage jako swojego partnera biznesowego. Wraz z tą opcją pojawia się funkcja Zatwierdzanie stron - po jej włączeniu oznaczanie stworzonego przez Ciebie fanpage w postach z materiałami powiązanymi z marką jest dozwolone tylko dla zatwierdzonych przed Ciebie (i wyznaczonych adminów fp) stron.

----------------------------

Jak zlikwidować fan page na Facebooku?

Skoro już wiesz, jak założyć fanpage i co powinno się na nim znajdować, to wypada dowiedzieć się również tego, jak zlikwidować taką stronę? Likwidacja fan page wymaga zalogowania się na konto administratora strony. Tam należy wejść w Zarządzanie stronami (rozwijana lista obok kółeczka z pytajnikiem) i wybrać tą, którą chce się usunąć.

Jak założyć i prowadzić fan page na Facebooku?

Usuwanie strony FB

W kolejnym oknie zobaczysz fan page. Tu wybierz Ustawienia. U dołu strony znajduje się poszukiwana opcja likwidacji strony. Po wybraniu Usuń stronę otrzymasz informację: Usunięcie strony oznacza, że nikt nie będzie mógł jej zobaczyć ani znaleźć. Po kliknięciu przycisku usunięcia otrzymasz informację, że zostanie ona usunięta za 14 dni - jeśli w tym czasie zmienisz zdanie, możesz przerwać proces likwidacji. Wejdź w ustawienia - na górze zobaczysz czerwoną ramkę z informację o zaplanowanym usunięciu strony. Kliknij na napis Anuluj usuwanie - gotowe.

Jak założyć i prowadzić fan page na Facebooku?

Przerwanie usuwania strony

Jeśli nic się nie zmieniło, po tym czasie należy potwierdzić decyzję o trwałym usunięciu strony. I gotowe.

Strona istniejąca, ale niewidoczna

Jeśli postanowisz cofnąć publikację, a więc nie likwidować strony, a uczynić ją nie widoczną, wybierz w Ustawieniach opcję Widoczność strony, a następnie Cofnięto publikację strony$. Będzie ona istnieć nadal, jednak widoczna tylko i wyłącznie dla administratorów. Taką funkcją można posłużyć się w sytuacji, gdy chce na spokojnie zmienić zawartość strony, np. wykasować spam znajdujący w komentarzach, usunąć niepotrzebne lub stare treści, zmienić dane, itp.