Jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer

Pracujesz z wykorzystaniem pulpitu zdalnego. Chcesz wyłączyć swoją maszynę z domowego zacisza, ale przycisk Wyłącz zniknął z Menu Start? Sprawdź, jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer.


W dobie pandemii koronawirusa wielu pracowników wykonuje swoją pracę zdalnie z domowego zacisza. Niestety niektóre stanowiska wymagają dostępu do wysokowydajnej stacji roboczej lub zasobów, które znajdują się w sieci lokalnej. Wtedy z rozwiązaniem problemu przychodzi pulpit zdalny, który pozwala dostać się do naszego komputera z dowolnej lokalizacji na świecie przy wykorzystaniu innego urządzenia z zainstalowaną odpowiednią aplikacją.

Jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer

Niestety system operacyjny Windows wykorzystywany zdalne bez fizycznego dostępu do maszyny ma kilka ograniczeń, które zostały uruchomione w trosce o bezpieczeństwo użytkowników, ale w praktyce mogą utrudniać pracę.

Jeżeli pracujesz zdalnie z wykorzystaniem pulpitu zdalnego na komputerze z systemem operacyjnym Windows 7,8,8.1,10 szybko odkryjesz, że opcje zamykania oraz ponownego uruchomienia komputera zostały usunięte z Menu Start.

Jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer

Microsoft celowo wyłączył te opcje, ponieważ po zdalnym wyłączeniu komputera może okazać się, że nie będziemy w stanie uruchomić go ponownie bez fizycznego dostępu do maszyny. W tym miejscu należy przypomnieć, że komputer uruchomimy zdalnie jedynie w przypadku posiadania odpowiednio skonfigurowanej opcji Wake-on-LAN, która domyślnie wyłączona jest na wszystkich komputerach domowych/biurowych.

Na szczęście poza Menu Start istnieje wiele prostych rozwiązań, które pozwolą nam na zdalne wyłączenie/ponowne uruchomienie komputera z systemem operacyjnym Windows.

1. Wykorzystaj skrót klawiszowy Alt + F4

Skrót Alt + F4 jest doskonale znany prawie każdemu użytkownikowi komputera z systemem Windows. Podczas normalnej pracy kombinacja klawiszy Alt oraz F4 pozwala na zamknięcie aktualnie pracującej aplikacji. Mało osób wie jednak, że Alt + F4 posiada jeszcze jedną funkcję, która dostępna jest, gdy znajdujemy się na pulpicie. Wtedy wyżej wymieniona kombinacja klawiszy uruchomi menu zasilania systemu Windows.

Jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer

Oto, co należy zrobić, aby wyłączyć/uruchomić ponownie zdalnie komputer z systemem Windows:

  • Naciśnij kombinację klawiszy Windows + D, aby zminimalizować wszystkie aktualnie otwarte okna
  • Naciśnij kombinację klawiszy Alt + F4, aby wywołać menu zasilania systemu Windows. Z tego poziomu możemy wybrać jedną z czterech opcji: Rozłącz (z pulpitem zdalnym), Wyloguj się, Zamknij, Uruchom ponownie
  • Wybierz opcję, którą chcesz aktywować, a następnie naciśnij enter lub kliknij w przycisk OK.

2. Wykorzystaj skrót klawiszowy Ctrl + Alt + Delete

Drugim prostym sposobem na wyłączenie/ponowne uruchomienie komputera z systemem Windows, do którego podłączeni jesteśmy zdalnie jest wykorzystanie skrótu klawiszowego Ctrl + Alt + Del. Po jego wywołaniu zobaczymy klasyczne menu do zarządzania systemem. Wśród opcji do wyboru znajdziemy: Zablokuj. Przełącz użytkownika, Wyloguj, Zmień Hasło i Menadżer zadań. W naszym przypadku interesują nas jednak piktogramy znajdujące się w prawym dolnym rogu. Po kliknięciu w ikonkę włącznika pojawią się nam następujące opcje: Zamknij, Uśpij, Uruchom ponownie.

3. Skorzystaj z Wiersza polecenia

Rozwiązanie numer dwa dedykowane jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników lub wielbicieli tekstowego interfejsu użytkownika. System Windows oferuje bowiem możliwość zdalnego wyłączenia komputera z wykorzystaniem Wiersza poleceń.

Oto, co należy zrobić aby wyłączyć/uruchomić ponownie zdalnie komputer z systemem Windows wykorzystując Wiersz polecenia:

  • Kliknij w logo Windows na lewym dolnym rogu ekranu, wyszukaj Wiersz Polecenia i kliknij, aby go uruchomić
  • W Wierszu polecenia należy wpisać następującą komendę - "shutdown /s /t 0", aby wyłączyć komputer lub "shutdown /r /t 0", aby uruchomić ponownie; wprowadzoną komendę należy wywołać klikając klawisz Enter

Jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer

4. Przyzwyczaj się do PowerShell'a

PowerShell to interpreter poleceń, który w systemie Windows pojawił się już podczas premiery wersji XP. Rozwiązanie to w przyszłości całkowicie zastąpi Wiersz polecenia, którego jest bezpośrednim następcą. Za pomocą PowerShell'a również jesteśmy w stanie wyłączyć/uruchomić ponownie komputer.

Jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer

Aby to zrobić należy:

  • Kliknąć w logo Windows na lewym dolnym rogu ekranu, wyszukać PowerShell i kliknij, aby go uruchomić
  • W Windows PowerShell należy wpisać następującą komendę - "shutdown /s /t 0", aby wyłączyć komputer lub "shutdown /r /t 0", aby uruchomić ponownie; wprowadzoną komendę należy wywołać klikając klawisz Enter