Jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer? [PORADNIK]

Pracujesz z wykorzystaniem pulpitu zdalnego. Chcesz wyłączyć swoją maszynę z domowego zacisza, ale przycisk Wyłącz zniknął z Menu Start? Sprawdź, jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer.

Fot. Polina Zimmerman/Pexels

W dobie pandemii koronawirusa wielu pracowników wykonuje swoją pracę zdalnie z domowego zacisza. Niestety, niektóre stanowiska wymagają dostępu do wysokowydajnej stacji roboczej lub zasobów, które znajdują się w sieci lokalnej. Wtedy rozwiązaniem problemu jest pulpit zdalny, pozwalający dostać się do naszego komputera z dowolnej lokalizacji na świecie przy wykorzystaniu innego urządzenia z zainstalowaną odpowiednią aplikacją.

Jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer? [PORADNIK]

Fot. H Tur/PC World

Należy pamiętać, że system operacyjny Windows, wykorzystywany zdalne bez fizycznego dostępu do maszyny, ma kilka ograniczeń, które zostały uruchomione w trosce o bezpieczeństwo użytkowników, ale w praktyce mogą utrudniać pracę. Jeżeli pracujesz zdalnie z wykorzystaniem pulpitu zdalnego na komputerze z systemem operacyjnym Windows 7,8,8.1,10 szybko odkryjesz, że opcje zamykania oraz ponownego uruchomienia komputera zostały usunięte z Menu Start.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [24.03.2023]
  • Microsoft oszalał? Windows 7... dostaje nowoczesną funkcję
  • Koniec Windows 8.1. Czy można go dalej używać?
Jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer? [PORADNIK]

Microsoft celowo wyłączył te opcje, ponieważ po zdalnym wyłączeniu komputera może okazać się, że nie będziemy w stanie uruchomić go ponownie bez fizycznego dostępu do maszyny. W tym miejscu należy przypomnieć, że komputer uruchomimy zdalnie jedynie w przypadku posiadania odpowiednio skonfigurowanej opcji Wake-on-LAN, która domyślnie wyłączona jest na wszystkich komputerach domowych/biurowych.

Na szczęście poza Menu Start istnieje wiele prostych rozwiązań, które pozwolą nam na zdalne wyłączenie/ponowne uruchomienie komputera z systemem operacyjnym Windows.

1. Wykorzystaj skrót klawiszowy Alt + F4

Skrót Alt + F4 jest doskonale znany prawie każdemu użytkownikowi komputera z systemem Windows. Podczas normalnej pracy kombinacja klawiszy Alt oraz F4 pozwala na zamknięcie aktualnie pracującej aplikacji. Mało osób wie jednak, że Alt + F4 posiada jeszcze jedną funkcję, która dostępna jest, gdy znajdujemy się na pulpicie zdalnym. Wtedy wyżej wymieniona kombinacja klawiszy uruchomi menu zasilania systemu Windows.

Jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer? [PORADNIK]

Oto, co należy zrobić, aby wyłączyć/uruchomić ponownie zdalnie komputer z systemem Windows:

  • naciśnij kombinację klawiszy Windows + D, aby zminimalizować wszystkie aktualnie otwarte okna;
  • naciśnij kombinację klawiszy Alt + F4, aby wywołać menu zasilania systemu Windows. Z tego poziomu możemy wybrać jedną z czterech opcji: Rozłącz (z pulpitem zdalnym), Wyloguj się, Zamknij, Uruchom ponownie;
  • wybierz opcję, którą chcesz aktywować, a następnie naciśnij enter lub kliknij w przycisk OK.

2. Wykorzystaj skrót klawiszowy Ctrl + Alt + Delete

Drugim prostym sposobem na wyłączenie/ponowne uruchomienie komputera z systemem Windows, do którego podłączeni jesteśmy zdalnie jest wykorzystanie skrótu klawiszowego Ctrl + Alt + Del. Po jego wywołaniu zobaczymy klasyczne menu do zarządzania systemem. Wśród opcji do wyboru znajdziemy Zablokuj, Przełącz użytkownika, Wyloguj, Zmień Hasło i Menadżer zadań. W naszym przypadku interesują nas jednak piktogramy znajdujące się w prawym dolnym rogu. Po kliknięciu w ikonkę włącznika pojawią się nam następujące opcje: Zamknij, Uśpij, Uruchom ponownie.

3. Skorzystaj z Wiersza polecenia

Rozwiązanie numer dwa dedykowane jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników lub wielbicieli tekstowego interfejsu użytkownika. System Windows oferuje bowiem możliwość zdalnego wyłączenia komputera z wykorzystaniem Wiersza poleceń.

Oto, co należy zrobić aby wyłączyć/uruchomić ponownie zdalnie komputer z systemem Windows wykorzystując Wiersz polecenia:

  • kliknij w logo Windows na lewym dolnym rogu ekranu, wyszukaj Wiersz Polecenia i kliknij, aby go uruchomić;
  • w Wierszu polecenia należy wpisać następującą komendę - "shutdown /s /t 0", aby wyłączyć komputer lub "shutdown /r /t 0", aby uruchomić ponownie; wprowadzoną komendę należy wywołać klikając klawisz Enter;
Jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer? [PORADNIK]

4. Przyzwyczaj się do PowerShell'a

PowerShell to interpreter poleceń, który w systemie Windows znajduje się od czasu premiery wersji XP. Rozwiązanie to w przyszłości całkowicie zastąpi Wiersz polecenia, którego jest bezpośrednim następcą. Za pomocą PowerShella również jesteśmy w stanie wyłączyć/uruchomić ponownie komputer.

Jak zdalnie zrestartować lub wyłączyć komputer? [PORADNIK]

Aby to zrobić, należy:

  • kliknąć w logo Windows na lewym dolnym rogu ekranu, wyszukać PowerShell i kliknij, aby go uruchomić;
  • W Windows PowerShell należy wpisać następującą komendę - "shutdown /s /t 0", aby wyłączyć komputer lub "shutdown /r /t 0", aby uruchomić ponownie; wprowadzoną komendę należy wywołać klikając klawisz Ente.r