Jak zdemolować komputer
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Arne Arnold,
-
- Gaby Salvisberg,
- 02.03.2010, godz. 09:29
Uwaga! Nie rób tego pod żadnym pozorem! Poniżej przedstawiamy 10 błędów, które rzucą na kolana każdy komputer. Przeczytaj jak dochodzi do największej awarii, i jak jej uniknąć.
Błąd 1 - stosowanie dwóch antywirusów jednocześnie
Co się dzieje. W sytuacji, gdy w jednym systemie spotykają się dwa programy antywirusowe, kłopoty są nieuniknione. Oba ciągle będą równolegle rzucały się na pliki, które trzeba zbadać. W wyniku tego będą powstawały pomyłki lub zawieszenia systemu. Oprócz tego oba mogą klasyfikować się wzajemnie jako złośliwe oprogramowanie.
Zobacz również:
- Znowu się pomyliłem? Najlepszy procesor do gier to wcale nie Core i5
- Uruchamianie systemu trwa zbyt długo? Sprawdź, co zrobić
Jak temu przeciwdziałać. Zainstaluj tylko jeden, za to dobry program antywirusowy. Dbaj o niego, aktualizując bazę sygnatur przynajmniej raz dziennie. Godny polecenia jest m.in. Avira AntiVir Personal, środowiska: Windows XP/Vista/7).
Pamiętaj ponadto, że nawet najlepsze oprogramowanie chroni skutecznie tylko wtedy, gdy użytkownik wniesie największy wkład w bezpieczeństwo swojego systemu - zachowuje ostrożność, poruszając się po Internecie.
Błąd 2 - utrata dostępu do zaszyfrowanych zasobów

Ważne zabezpieczenie - stosując windowsowe szyfrowanie EFS, powinieneś koniecznie utworzyć zapasową kopię certyfikatu na zewnętrznym nośniku danych.
Jak temu przeciwdziałać. Od razu po pierwszym zaszyfrowaniu zasobów powinieneś utworzyć zapasową kopię klucza i zapisać ją np. na pendrive. Aby to zrobić, przywołaj aplet Opcje internetowe w Panelu sterowania. Następnie przeskocz na kartę Zawartość. Kliknij przycisk Certyfikaty. Zaznacz na karcie Osobisty certyfikat zawierający klucz, który posłużył ci do zaszyfrowania danych. Chcąc utworzyć zapasową kopię klucza, kliknij przycisk Eksportuj i zastosuj się do wskazówek wyświetlanych na ekranie. W tym samym oknie możesz także wgrywać klucze wymagane do odszyfrowania zasobów. Pomoże ci w tym kreator, który kryje się za przyciskiem Importuj.
Rozwiązanie alternatywne. Cofnij szyfrowanie plików, zanim zabierzesz się do ponownego instalowania systemu Windows. Zaloguj się w tym celu na tym koncie użytkownika, z poziomu którego zaszyfrowałeś pliki i/lub foldery. Kliknij prawym przyciskiem żądany plik lub folder w oknie Eksploratora, a następnie wskaż polecenie Właściwości. Teraz kliknij przycisk Zaawansowane i usuń zaznaczenie pola wyboru Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane. Jeżeli chodzi o cały folder, na ekranie pojawi się okno Potwierdzanie zmiany atrybutów. Zaznacz w nim opcję Zastosuj zmiany do tego folderu, podfolderów i plików i potwierdź przyciskiem OK.
Rozwiązanie z użyciem bezpłatnego oprogramowania. Użytkownicy systemu Windows w wersji Home Edition nie mają do dyspozycji mechanizmu EFS, więc nie mają opisanych powyżej problemów. Chcąc skutecznie szyfrować swoje zasoby dyskowe, mogą skorzystać z dodatkowego, darmowego oprogramowania. Aplikacja TrueCrypt, środowiska: Windows XP/Vista/7) nie stosuje certyfikatów, jednak wymaga zapamiętania hasła.
Błąd 3 - wyłączanie automatycznego aktualizowania Windows

Nie zaleca się wyłączać funkcji Windows Update, która automatycznie aktualizuje system.
Jak temu przeciwdziałać. Pozwól systemowi samodzielnie pobierać i instalować łaty. Stosowną opcję znajdziesz w menu Start | Wszystkie programy | Windows Update. Ustaw opcję Automatycznie (zalecane) i zaznacz Codziennie w polu listy. Wybierz porę, o której komputer jest zawsze włączony i połączony z Internetem. Oprócz tego powinieneś regularnie inicjować ręczne aktualizowanie Internet Explorera, klikając w nim menu Narzędzia | Windows Update. Jeśli po kliknięciu szybkiego wyszukiwania w oknie nie pojawią się nowe, istotne aktualizacje, oznacza to, że ostatnie aktualizowanie powiodło się.
Błąd 4 - pozbywanie się aplikacji przez usuwanie folderów
Co się dzieje. Nie powinieneś tak po prostu usuwać podfolderów niepotrzebnych aplikacji, które mieszczą się w katalogu C:\Program Files. Aplikacja pozostawi po sobie w systemie jeszcze inne pliki i wpisy w rejestrze Windows. W wyniku tego system będzie bezskutecznie poszukiwał danego programu, gdy użytkownik przywoła plik określonego typu.
Jak temu przeciwdziałać. Deinstaluj aplikacje zawsze za pomocą stosownego skrótu w menu Start. Jeśli go brakuje, właściwy sposób odinstalowania prowadzi przez menu Start | Ustawienia | Panel sterowania | Dodaj lub usuń programy (w Windows XP) lub przez menu Start | . W ten sposób przywołasz przeważnie kreatora, który usunie niepożądane oprogramowanie. Dopiero po zrestartowaniu systemu Windows możesz ręcznie pozbyć się podfolderu aplikacji w obrębie katalogu C:\Program Files - o ile w nim jeszcze jest.
Błąd 5 - bezmyślne testowanie oprogramowania

Podróż w czasie - ten moduł przywróci stan Windows z przeszłości, usuwając błędy, które wdarły się do systemu po utworzeniu punktu przywracania.
Jak temu przeciwdziałać. Nie testuj oprogramowania na chybił trafił. Niech inni wykonają tę pracę dla ciebie, oddzielając ziarno od plew. W każdym wydaniu magazynu PC World zamieszczamy testy i oceny programów do wielu zastosowań.
Dodatkowa rada. Jeśli koniecznie chcesz samemu testować wiele aplikacji, zapewnij sobie możliwość odwrotu. Przed zainstalowaniem programu zaloguj się w systemie jako administrator i utwórz punkt przywracania. Moduł Przywracanie systemu znajdziesz w menu Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe. Zaznacz opcję Utwórz punkt przywracania i zastosuj się do dalszych wskazówek na ekranie. Jeśli okaże się, że jakaś aplikacja wykaże poważne usterki lub nie sprosta twoim oczekiwaniom, możesz w ten sam sposób przywrócić poprzedni stan (opcja Przywróć mój komputer do wcześniejszego stanu).