Jak zmienić domyślną kartę graficzną?

Masz dwie karty graficzne? Sprawdź, jak zmienić domyślną kartę graficzną w systemie operacyjnym Windows. Pokażemy Ci także, jak przydzielić zintegrowany i dedykowany układ graficzny do wybranych programów.

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

Większość komputerów ma możliwość generowania grafiki poprzez zintegrowane układy graficzne. Są one zazwyczaj umieszczone w centralnej jednostce obliczeniowej (CPU), która jest pewnego rodzaju mózgiem komputera. Jednakże po zakupie dedykowanej karty graficznej byłoby lepiej, gdyby obliczenia graficzne były wykonywane właśnie na niej. W przypadku komputera stacjonarnego nie powinien to być problem, gdyż po podłączeniu nowo zakupionego układu system powinien sam zacząć z niej korzystać.

Jeśli mamy do czynienia z laptopem, powinien on w teorii przełączać się między układem zintegrowanym a dedykowanym w zależności od tego, jak bardzo wymagające jest aktualnie wykonywane działanie. Poniżej pokażemy, w jaki sposób ustawić dedykowaną kartę graficzną jako główną jednostkę wykonującą obliczenia graficzne. Artykuł ten dotyczy najpopularniejszych kart graficznych na rynku, czyli podzespołów marki Nvidia.

Zobacz również:

  • ACE - zapamiętaj tę nazwę. To rewolucja na rynku gier

Jak zmienić domyślną kartę graficzną?

Krok Pierwszy

Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz Panel Sterowania NVIDIA. To samo możemy uzyskać klikając prawym przyciskiem myszy na logo NVIDII na pasku zadań i wybierając tak samo nazwaną opcję.

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

Krok Drugi

Wybierz Zarządzanie ustawieniami 3D, znajdujące się w Ustawieniach 3D.

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

Krok Trzeci

Jeśli chcemy zmienić kartę graficzną wykorzystywaną w danej aplikacji, to można ten punkt pominąć. Jeżeli jednak chcemy korzystać z wybranego układu graficznego we wszystkich aplikacjach, to możemy tego dokonać w w domyślnej zakładce Ustawienia globalne. Wystarczy wtedy w polu wyboru Preferowany procesor graficzny wybrać interesującą nas opcję, czyli Procesor NVIDIA o dużej wydajności lub Zintegrowana karta graficzna. W przypadku, gdy nastąpi potrzeba powrotu do domyślnych ustawień, wystarczy wybrać Wybór automatyczny.

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

Krok Czwarty

Jeśli jednak potrzebujemy zmienić układ graficzny wykorzystywany w konkretnej aplikacji, można tego dokonać w zakładce Ustawienia programu. Wybieramy tam interesujący nas program w punkcie Wybierz program do dostosowania, a następnie układ graficzny w polu wyboru w punkcie Wybierz preferowany procesor graficzny dla tego programu. W tym samym miejscu możemy się dowiedzieć, z jakiej karty graficznej domyślnie korzysta dany program.

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

fot. Karol Krzykowski / PCWorld

I gotowe.

Uwaga: W przypadku kart graficznych ATI/AMD proces ten jest inny. Aby osiągnąć maksymalną wydajność układu graficznego w laptopie, możne być wymagane podłączenie zasilania oraz zmiana trybu zasilania na Najwyższa wydajność. W celu zwiększenia wydajności karty graficznej można spróbować również przejść do ustawień grafiki, a następnie do ustawień 3D i przesunąć suwak w stronę wyższej wydajności.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: