Jak znaleźć IP drukarki?

Problem ze znalezieniem IP drukarki to kolejna sprawa, w jakiej pomagamy czytelnikowi. Przyda się to także każdemu, kto chce połączyć się z komputerem bezprzewodowo.

Gdzie mogę znaleźć adres IP swojej drukarki - Epson RX620? Jest ona podpięta przez USB do mojego routera Netgear i dobrze działa bezprzewodowo z PC-tem. Potrzebuję tego adresu, aby skonfigurować połączenie bezprzewodowe również z moim iMac.

Jeśli drukarka łączy się z komputerem przez router, działa on jak serwer drukowania. Twój iMac nie podłączy się bezpośrednio do drukarki, ponieważ nie ma ona własnego adresu IP. Może za to nawiązać łączność z routerem. Adres IP będzie w większości przypadków taki sam jak routera. Aby go odnaleźć, kliknij Start w Windowsie i w okienku Uruchom wpisz ipconfig. Wciśnij ENTER - wszystkie domyślne adresy IP zostaną wyświetlone.

drukarka

drukarka

Jeżeli chcesz współdzielić drukarkę pomiędzy Windows i iMac, będzie to nieco skomplikowany proces. Ponieważ drukarka podpięta jest przez USB, PC również musi udostępniać ją w sieci. Mac używa innego protokołu niż Windows (nazywa się on LPD). Musisz włączyć ten protokół, aby iMac widział drukarkę. W okienku wyszukiwania Windows wybierz "Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows", a następnie zaznacz i kliknij na "Usługi drukowania i zarządzania dokumentami". Znajdź tam "Usługa drukowania za pośrednictwem portu LPD". Zaznacz okienko, aby uruchomić usługę. Upewnij się, że współdzielenie drukarki jest aktywne w Windows 7 - otwórz panel kontrolny i znajdź "Centrum sieci i udostępniania". Następnie kliknij na "Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania ", wciśnij i przytrzymaj kursor “w dół", aby w "Dom lub Praca" otworzyć konfigurację twojej domowej sieci. Upewnij się, że masz zaznaczoną opcję "Włącz udostępnianie plików i drukarek" (jeśli nie jest, zaznacz), zapisz zmiany i wyjdź. Przed dokonaniem tej operacji możesz być poproszony o podanie hasła do konta admina.

Teraz w panelu kontrolnym wybierz "Drukarki" i wybierz tą, którą chcesz udostępnić. Kliknij na niej prawym przyciskiem myszki, wybierz "Właściwości" i w zakładce "Udostępnianie" wybierz opcję udostępnienia drukarki. Możesz nadać jej nazwę, wpisując w okienko - musi być krótka i bez spacji oraz znaków diaktrycznych (mogą one zakłócać wyszukanie jej przez inne komputery).