Jak znaleźć plik na dysku. Test wyszukiwarek desktopowych

Dobra wyszukiwarka potrzebna jest już nie tylko do indeksowania Internetu, podobne narzędzie musi funkcjonować także w systemie operacyjnym. Zainstaluj narzędzie, które zaoszczędzi twój czas i sprawi, że wszystkie potrzebne dokumenty będą zawsze pod ręką.


Duże dyski oznaczają duże pojemności i terabajty danych. Odnalezienie pojedynczego pliku staje się nie lada wyzwaniem. Zobacz, która aplikacja do indeksowania dysków najlepiej nadaje się do tego zadania.

O ile najlepsze narzędzie do wyszukiwania informacji w Internecie oferuje Google, o tyle w przypadku narzędzi do indeksowania dysków wybór nie jest już tak oczywisty. Na rynku funkcjonuje kilka różnych programów, można korzystać z funkcji wbudowanych w system. Sprawdziliśmy, jak sprawują się poszczególne aplikacje, czy warto z nich korzystać czy może lepiej zdać się na funkcje systemu. Sprawdziliśmy ich szybkość oraz skuteczność działania.

Wybierając programy do testu kierowaliśmy się kryterium popularności i ograniczyliśmy się do programów całkowicie bezpłatnych. Wszystkie musiały działać w systemie Windows XP jak i w nowszych wariantach Windows.

Prawie wszystkie programy w mniejszym lub większym stopniu spełniły nasze oczekiwania. Z pierwotnego składu musieliśmy jedynie wykluczyć Exalead Desktop Search. Nie był on w stanie przeprowadzić indeksowania w Windows XP SP3. Po kilku, kilkunastu sekundach przerywał pracę wyświetlając błąd.

Copernic Desktop Search

Użyteczny i przyjazny program do przeszukiwania zawartości twardych dysków. Stworzenie indeksu trwa dość długo, później jednak aplikacja działa błyskawicznie. Bez problemu radzi sobie z wyszukiwaniem różnych rodzajów plików. Program przeszedł testy wyszukiwania bezbłędnie. Szkoda, że nie odbywało się to w czasie rzeczywistym. Funkcja natychmiastowej prezentacji wyników jest dostępna wyłącznie w płatnej edycji Copernika.

Największą zaletą Copernic Desktop Search jest funkcja przeszukiwania zawartości plików tekstowych. Dzięki temu można szybko znaleźć dowolną frazę z dokumentu Worda czy Writera. Bardzo skuteczny mechanizm indeksowania zawartości archiwów usprawnia przeszukiwanie niezabezpieczonych, skompresowanych plików. Konfigurację, ułatwia opcja wykluczenia z indeksu konkretnych rozszerzeń. Wadą Copernica jest brak polskiej wersji językowej.

Everything

Największą zaletą tej aplikacji jest duża szybkość działania. Everything uruchamia się błyskawicznie i w ciągu kilku sekund indeksuje setki gigabajtów danych. Szkoda, że działa wyłącznie na nośnikach NTFS. Powoduje to kłopoty z indeksowaniem pendrive'a czy karty pamięci.

Aplikacja świetnie radzi sobie z wyszukiwaniem plików na dysku. Wszystkie wyniki pojawiają się w czasie rzeczywistym, w trakcie wpisywania frazy przez użytkownika. Przydają się rozbudowane opcje wyszukiwania. Pozwalają one uwzględniać fragmenty nazw plików, wyłącznie całe nazwy plików, rozróżniają wielkie i małe litery. Wyniki wyszukiwania są prezentowane bardzo przejrzyście - to kolejna, po wydajności, duża zaleta tej aplikacji.

Program ma jednak bardzo mało dodatkowych funkcji. Nie indeksuje e-maili ani zawartości archiwów ZIP czy RAR, nie oferuje opcji podglądu znalezionych plików, nie ma możliwości prezentowania treści z Internetu. Dodatkowo, brakuje polskiej wersji językowej.