Jak zrobić GIF-a? [Poradnik]

GIF to animowany obrazek - lub też krótka animacja w formie obrazka. Tego typu grafiki możemy spotkać na niezliczonych stronach w internecie. A co, jeśli chcesz wykonać własny GIF? Przeczytaj poniższy tekst - doradzimy Ci, jak to zrobić.


Jak zrobić własny plik GIF?

Zacznę od tego, że system Windows nie posiada żadnych wbudowanych narzędzi, za pomocą których można utworzyć animowany plik GIF. Owszem, w Paincie mamy możliwość zapisania grafiki w formacie .gif, jednak będzie to wyłącznie statyczny obraz. W celu "ożywienia" obrazka niezbędne są narzędzia firm trzecich - w sieci można znaleźć wiele darmowych i płatnych aplikacji tego typu, istnieją również witryny online, zajmujące się tworzeniem GIF-ów. W tym tekście omówimy obydwa sposoby, jednak należy zacząć od przypomnienia, że takie animacje możemy tworzyć zarówno z obrazków, jak i klipów wideo. Nie każde narzędzie obsługuje oba te sposoby - jedne umożliwiają tworzenie wyłącznie GIFów z obrazków, inne - jedynie z nagrań wideo.

Zanim zaczniesz tworzyć GIFa, należy ustalić, z czego powstanie? To decyduje o wyborze właściwego narzędzia. W przypadku robienia GIF-a ze zdjęć najlepiej sprawdzają się zdjęcia wykonane w serii. Pozwalają na wykonanie pseudo-filmu, łączącego różne ujęcia w jedną, płynną całość. W przypadku wycinania GIF-a z nagrań wideo zadanie jest znacznie bardziej ułatwione - po prostu za pomocą narzędzia wyznaczasz początek oraz koniec animacji i gotowe.

Jak zrobić obraz GIF ze swoich grafik?

W tym akapicie skupiamy się na obrazkach. Tutaj mamy dwie drogi: wykonanie GIF-a za pomocą strony internetowej lub aplikacji. Zaczniemy od tej pierwszej opcji.

W sieci znajdują się dziesiątki stron, dających możliwość wykonania animacji GIF z własnych zdjęć i grafik. Są to witryny zarówno polskie, jaki i zagraniczne. W zależności od danej strony mogą być dostępne tylko podstawowe narzędzia do łączenia ze sobą poszczególnych grafik, jak i szereg zaawansowanych funkcji, pozwalających "upiększyć" GIF na różne sposoby, na przykład dodać tło czy napisy.

Za przykład posłuży nam witryna konwerter-online, na której znajduje się strona Utwórz GIF. Obiecuje ona wykonanie GIF-a z pojedynczych zdjęć szybko, bez komplikacji i za darmo. A czy tak jest naprawdę? Sprawdziłem w praktyce.

Jak zrobić GIF-a? [Poradnik]

Na stronie narzędzia znajduje się duże okienko z ikonką ładowania. Należy na nie kliknąć, a następnie wybrać grafiki, z których chcemy złożyć GIF. Uwaga - warto przygotować je sobie wcześniej w osobnym folderze i ponumerować, ponieważ program "skleja" zdjęcia wg kolejności alfabetycznej. Po wyborze należy tylko zaczekać, aż zdjęcia zostaną załadowane na serwer - według informacji na stronie, są one z niego automatycznie usuwane po trzech dniach.

Następnie możemy za pomocą suwaków ustalić takie parametry GIF-a, jak szybkość przeskakiwania pomiędzy poszczególnymi zdjęciami oraz liczba powtórzeń. Można dodać również proste, śnieżyste tło. Co jest bardzo praktyczne - podczas tworzenia GIF-a widzimy na podglądzie, jak wygląda cała animacja na danym etapie pracy.

Jak zrobić GIF-a? [Poradnik]

Po zakończeniu operacji należy kliknąć na czerwony przycisk Utwórz GIF i pobierz je (pisownia oryginalna), co pozwala zapisać na swoim dysku plik z wykonaną animacją. Możesz od razu wynagrodzić twórców witryny dobrowolnym datkiem. I tyle. Dla pewności sprawdziłem stworzone testowo GIF-y za pomocą programów antywirusowych i nie znalazłem żadnych zagrożeń. Wszystko działa naprawdę sprawnie i bezpłatnie. A co warto zaznaczyć - nie ma górnej granicy liczby plików, które mają złożyć się na końcowy efekt. U mnie maksymalna liczba załadowanych zdjęć to 20 sztuk - nie było żadnych problemów (ale oczywiście im więcej grafik tym dłuższy czas ładowania i konwersji).

Wykonanie GIF-a ze zdjęcia za pomocą aplikacji

W przypadku aplikacji polecę świetny, darmowy program graficzny - PhotoscapeX. Możesz pobrać go za pomocą wbudowanego w system Windows 10 sklepu Microsoftu - kliknij na ten link. Polecam go nie tylko ze względu na możliwości związane z tworzeniem plików GIF, ale ogólnie graficzne - związane z edycją i obróbką zdjęć. Aby przejść w nim do tworzenia GIFów, należy wybrać opcję Animowany GIF. Po prawej stronie wybieramy folder źródłowy grafik do GIFa, a następnie przeciągamy wybrane do okienka roboczego. Grafiki układają się na linii czasu na górze - można je dowolnie przesuwać, ustalając kolejność, w jakiej będą pojawiać się podczas finalnej animacji. Dlatego nie musimy szykować specjalnie osobnego folderu ani zmieniać nazw plików - poprawki w kolejności można wprowadzić w każdej chwili.

Jak zrobić GIF-a? [Poradnik]

Tworzenie animacji GIF w programie PhotoScapeX

Po prawej stronie znajdują się opcje do ustawiania parametrów GIFa -możesz wybrać czas wyświetlania jednego zdjęcia, dodać efekty przejścia dla wybranego lub wszystkich, ustalić własny rozmiar animacji lub dodać napis i zadecydować o tym, na jakim obszarze zostanie umieszczony.

Dodawanie tekstu do GIFa

Co dalej? Jeśli efekt jest zadowalający, należy kliknąć na ikonkę Zapisz - znajduje się w prawym, dolnym rogu i wskazać miejsce zapisania pliku.

Jak zrobić obraz GIF z klipu wideo?

Klip GIF można zrobić z pliku wideo znajdującego się na dysku twardym lub w jednym z popularnych serwisów online, jak YouTube. Tutaj także mamy możliwość skorzystania z narzędzia na stronie lub aplikacji i zaczynamy od tej pierwszej opcji.

Konwersja wideo na GIF jest możliwa na wielu stronach internetowych, a nam za przykład posłuży GIFRun, obsługujące m.in. TikTok oraz Vimeo. Jak zrobić GIF z klipu wideo? To proste. Najpierw należy wkleić adres strony, na której znajduje się klip:

Jak zrobić GIF-a? [Poradnik]

Strona główna GIFRun

Następnie przesuwamy na podglądzie klip do momentu, w którym chcemy zacząć robić GIF-a - w poniższym przykładzie jest to 1:32:5 min. Teraz za pomocą górnego suwaka ustalamy w sekundach, ile potrwa klip wideo. Nastawiłem na 4 sekundy. Możesz także dodać tekst - dostępne są liczne opcje formatowania, w tym wybór czcionki oraz jej wielkości. Na koniec kliknij na Preview i sprawdź, czy GIF spełnia Twoje oczekiwania.

Jak zrobić GIF-a? [Poradnik]

Ustawianie czasu trwania GIFa oraz jego początku

Jeśli nie - wówczas możesz wprowadzić zmiany. Jeśli GIF jest taki, jaki miał być - kliknij na Create GIF. Po chwili zobaczysz stworzony GIF, który możesz od razu pobrać lub dodatkowo edytować przed pobraniem.

Aplikacje pozwalające zrobić obraz GIF z klipu wideo

Jeśli masz na dysku klip wideo, z którego chcesz zrobić GIF, możesz wrzucić go na swoje konto YouTube lub inny serwis hostingowy. Nie każdy ma jednak na to ochotę. Tu z pomocą przychodzą aplikacje pozwalające na stworzenie GIFa z plików wideo. Jedną z nich jest darmowy Free GIF Maker od DVDVideoSoft Ltd. Po pobraniu, instalacji (niestety, nie ma wersji portable) i uruchomieniu zobaczysz okienko główne, służące do przeprowadzania wszystkich operacji. Kliknij na jego środku, aby dodać plik wideo, z którego chcesz zrobić GIF.

Jak zrobić GIF-a? [Poradnik]

Free GIF Maker - okienko robocze

Przesuń suwak na moment, w którym ma rozpocząć się GIF. Po ustawieniu kliknij na ikonkę z nożyczkami. Następnie przesuń suwak do miejsca, w którym GIF ma się kończyć i kliknij ponownie nożyczki. Możesz ustalić szybkość wyświetlania finalnej animacji oraz jej rozmiar i zapętlenie za pomocą opcji na dole.

Jak zrobić GIF-a? [Poradnik]

Gotowe? Kliknij na Create. Stworzony GIF zostanie zapisany w systemowym folderze Wideo.