Jak zrobić napisy w filmie?

Jeżeli użytkownik chciałbym dodać wlasne napisy do filmu lub klipu wideo, nie jest to zbyt trudne zadanie. Trzeba tylko wiedzieć, jak do tego podejść.

Zacznijmy najpierw od robienia list dialogowych do filmów, programów dokumentalnych, itp. Jednym z lepszych narzędzi do operacji tego typu jest Subtitle Workshop. Program ten pozwala zarówno na modyfikację istniejącego pliku z napisami, jak też i stworzenie własnych od podstaw. Użytkownik otrzymuje szereg użytecznych funkcji, jak na przykład możliwość pogrubienia tekstu, dodania do niego koloru, ustalania czasu wyświetlania, itp. Obsługa nie jest skomplikowana, a ponieważ mamy polski interfejs, nawet bez instrukcji damy radę zrobić napisy choćby metodą prób i błędów. Aplikacja dostępna jest za darmo i można znaleźć ją na naszej stronie.

Jak zrobić napisy w filmie?

Subtitle Workshop

Jeżeli nie potrzebujemy tworzenia całej listy dialogowej, a chcemy jedynie dodać kilka podpisów czy komentarzy podczas wybranych momentów klipu/filmu, tu zadanie jest już całkiem proste i może posłużyć na do tego choćby Windows Movie Maker, dostępny z systemami Windows (od wydań ME do Vista, posiadacze 7 i 8 mogą pobrać go ze strony Windows Live). Po wybraniu klipu wideo i umieszczeniu go na osi czasu należy wybrać opcję "Utwórz tytuły lub napisy końcowe", a następnie z kolejnych opcji miejsce ulokowania napisów. Wpisujemy następnie w edytorze tekst (można go formatować oraz wybrać jego animację), a następnie możemy rozciągnąć na osi czasu, ustalając tym samym długość jego trwania.

Jak zrobić napisy w filmie?

Windows Movie Maker

Na rynku można znaleźć także inne narzędzia tego typu, dzięki którym możemy robić z napisami w filmach dosłownie wszystko. Jeśli jednak nie mamy wygórowanych wymagań, te dwa powinny spokojnie wystarczyć.