Jak zrobić screena?

Chcesz pokazać kumplowi stronkę, bez wysyłania do niej linków? Ktoś w trakcie gry prosi Cię o screena, a ty nie wiesz jak go zrobić? Podpowiemy Ci, jak zrobić screena krok po kroku, jedynie za pomocą klawisza na klawiaturze i prostego programu graficznego. A zatem przeczytaj, jak zrobić screena bez kłopotów i ściągania dodatkowych programów


Systemowe wykonywanie zrzutu ekranu

Aby zrobić screena, czyli zrzut aktualnego widoku ekranu, posługujemy się klawiszem Print Screen (lub Prt Scrn, czasem Prt Sc) - zwykle znajduje się on obok klawiatury numerycznej, nad przyciskiem Insert. Ustawiamy ekran, który chcemy zrzucić i naciskamy wcześniej wspomniany przycisk (Print Screen). Pozornie nic się nie wydarzy jednak w pamięci cache naszego komputera znajduje się zapisana mapa bitowa.

Teraz należy otworzyć jakikolwiek program graficzny (przykładowo Paint). Należy wkleić zrzut (z menu: zakładka: Edycja, następnie wybierasz: Wklej lub używając kombinacji klawiszy CTRL + V). Wybrany wcześniej do screena obraz pojawi nam się w polu roboczym programu graficznego.

Zobacz również:

  • Diablo 2 Resurrected na nowych materiałach prezentuje się wybornie [Aktualizacja]
  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [19.10.2021]

Teraz wykonany i wklejony zrzut należy zapisać. Zapisujemy go tak, jak każdy inny plik (z menu wybieramy: Plik, następnie Zapisz jako). Ustalamy miejsce docelowe zapisywanego pliku, i wybieramy z listy : Zapisz jako typ format JPEG lub PNG. Klikamy przycisk: zapisz i zrzut ekranu jest gotowy!

Jestem pewien, że nie będziesz się już więcej zastanawiał jak zrobić screena.

Wykonywanie zrzutu ekranu za pomocą aplikacji

Aplikacje do wykonywania zrzutów ekranu mają swój osobny dział na naszych stronach. Dają więcej funkcji niż rozwiązanie systemowe. Oto kilka wartych uwagi.

CloudShot

Jak zrobić screena?

CloudShot

Jest to darmowa aplikacja, za pomocą której wykonasz zrzut ekranu i w łatwy sposób udostępnisz go w sieci. Do stworzonego screenshota można dodać natychmiast komentarz tekstowy, a następnie przesłać na seriwsy Dropbox, Google Drive, OneDrive oraz Imgur. Wśród licznych funkcji znajdują się m.in. możliwość wybierania obszaru do wykonania zrzutu, zapis obrazu wyłącznie z wybranego okna czy też nagrywanie przez kilka sekund i stworzenie animowanego GIF-a. CloudShot umożliwia podstawową edycję stworzonych zrzutów ekranu, dzięki czemu można zamazywać wybrane fragmenty grafiki, usuwać niepotrzebne elementy, itp. Ciekawym rozwiązaniem jest obsługa dwóch monitorów - zrzut ekranu zostaje wykonany z obu ekranów!

Lightscreen

Jak zrobić screena?

Lightscreen

Prosta w obsłudze aplikacja, za pomocą której można w łatwy sposób tworzyć zrzuty ekranu oraz gromadzić je na dysku. Pracuje w tle, a w celu zrobienia zrzutu należy tylko wcisnąć wybrany klawisz skrótu klawiaturowego. Użytkownik sam może ustalić, jaka część ekranu ma zostać zapisana (rozmiar w pikselach) lub też zapisać cały. Może również zadecydować, jakie nazwy będą mieć powstałe w ten sposób pliki. Lightscreen umożliwia nie tylko zapisywanie stworzonych obrazków na dysku, ale również bezpośrednie przesyłanie na konto użytkownika w serwisie imgur.com

Snipaste

Jak zrobić screena?

Snipaste

Snipaste to darmowy program, który umożliwia wykonanie zrzutu ekranu, a następnie przypięcie go do pulpitu pod postacią okienka. Może być ono następnie zapisane w postaci pliku graficznego. Przed i po zapisaniu można je edytować, wycinać wybrane fragmenty, ustawiać transparentność, a także grupować i tworzyć kopie zapasowe. Choć jest to niewielka aplikacja, posiada jednak duże możliwości. Snipaste posiada również dużo opcji konfiguracji, co pozwala na dopasowanie jego wyglądu do własnych wymagań.

Aktualizacja: 14 czerwca 2017 11:40