Jak zrobić screena na laptopie/komputerze?

Konieczność wykonania zrzutu ekranu może pojawić się w wielu różnych sytuacjach - na przykład chcesz uwiecznić czyjś wpis w portalu społecznościowym, ciekawą sytuację w grze czy też wyjaśnić komuś, jakie funkcje ma wybrać w programie. Jak to zrobić?


W przypadku systemów Windows wbudowane są narzędzia umożliwiające wykonywanie zrzutów ekranu. W osobnym artykule wyjaśniamy, jak zrobić zrzut ekranu Windows 10 za pomocą wbudowanych w "dziesiątkę" narzędzi. Większość tych sposobów działa również na innych systemach Microsoftu, jeśli więc interesuje Cię, jak zrobić zrzut ekranu na Windows 7, 8 i 8.1, zajrzyj tam koniecznie. A w poniższym artykule pokażemy, jak zrobić screena na laptopie i komputerze za pomocą aplikacji firm trzecich.

ScreenToGif

Jak zrobić screena na laptopie/komputerze?

ScreenToGif

ScreenToGif to prosty w obsłudze, darmowy program do zapisywania tego, co dzieje się na ekranie. Po uruchomieniu pokazane są cztery opcje. Pierwsza to Nagrywanie, czyli zapisanie tego, co dzieje się na ekranie, w postaci serii grafik w formacie .gif. Można rozciągnąć okienko do pożądanych rozmiarów, a po zakończeniu nagrywania wszystkie obrazy zostaną otwarte w edytorze.

Jak zrobić screena na laptopie/komputerze?

ScreenToGif - edycja zapisanych zrzutów

Możliwe są także dwa inne tryby zapisu: Kamera (czyli rejestrowanie tego, co widzi kamera internetowa) oraz tablica (okienko wybranej aplikacji). Warto zauważyć, że aplikacja umożliwia także edytowanie stworzonych plików - jest to także możliwe również w przypadku gif-ów z innych źródeł, np. pobranych z internetu. ScreenToGif posiada polską wersję językową - należy wybrać ją w zakładce Languages w ustawieniach (Settings)

CloudShot

Jak zrobić screena na laptopie/komputerze?

CloudShot

CloudShot to program do zrzutów ekranu, który po uruchomieniu ukrywa się na pasku narzędziowym. Po jego wywołaniu cały ekran pokrywa się obszarem roboczym, na którym - za pomocą myszki - wyznacza się obszar zapisu. Po tej czynności pojawiają dwa paski opcji - jeden pozwala na zapis zrzutu oraz nagrywanie wybranego obszaru, drugi umożliwia dodanie różnych znaków graficznych (np. strzałek) oraz tekstu.

Jak zrobić screena na laptopie/komputerze?

CloudShot w praktyce

Dzięki temu CloudShot świetnie nadaje się do tworzenia poradników, instrukcji i objaśnień. Grafiki można zapisywać w jednym z trzech wybranych formatów: .png, .jpeg oraz .bmp.

SniPaste

Jak zrobić screena na laptopie/komputerze?

Snipaste

SniPaste to kolejna odpowiedź na pytania typu jak zrobić zrzut ekranu na laptopie

czy jak zrobić screena na komputerze? Program działa podobnie jak opisany CloudShot, jednak posiada więcej opcji graficznych, w tym funkcję mozaika/rozmazanie, która pozwala na zamazanie na tworzonym zrzucie ekranu ważnych lub poufnych informacji. Przed i po zapisaniu zrzut można edytować na wiele sposobów, np. wycinać z niego wybrane fragmenty, ustawiać transparentność, a także grupować większą ilość zrzutów oraz tworzyć kopie zapasowe. Tu również możliwy jest zapis zrzutu jako .png, .jpeg lub .bmp.

Lightscreen

Jak zrobić screena na laptopie/komputerze?

Lightscreen - tryby wykonywania zrzutów ekranu

Lightscreen to program do zrzutów ekranu, który można używać po instalacji lub w trybie przenośnym. Użytkownik po uruchomieniu dostaje cztery opcje wykonywania zapisu - pełen ekran, wybrane okienko, wybrany obszar lub aktywne okno. Co ciekawe, wszystkie cztery mogą działać jednocześnie - każda uruchamiana jest innym skrótem. To prosty sposób na to, jak zrobić screena na Windows 10 i innych systemach z rodziny Windows. Aplikacja umożliwia zapisanie zrzutu na dysku twardym lub na konto użytkownika w serwisie imgur.com. W przypadku zapisywania jako .png można włączyć funkcję automatycznej optymalizacji grafiki, co sprawi, że będzie miała najlepszą jakość przy najmniejszej możliwej wielkości w kB.

Greenshot

Jak zrobić screena na laptopie/komputerze?

Greenshot - wtyczki

Podobnie jak i poprzednia aplikacja, także Greenshot to darmowy program do zrzutów ekranu. Podczas instalacji można wybrać dodatkowy pakiet językowy - polski - oraz wtyczki związane z serwisami graficznymi, np. PhotoBucket. Pozwoli to na natychmiastowe przesyłanie wykonywanych zrzutów ekranu na konto użytkownika.

Jak zrobić screena na laptopie/komputerze?

Greenshot

Podczas używania Greenshot otrzymuje się szeroki wachlarz opcji związanych z obszarem zapisu, jednak w przeciwieństwie do innych aplikacji - możena uchwycić całą stronę www, nawet, jeśli należy ją przewijać! W narzędziach do edycji znajdziemy m.in. możliwości dodawania adnotacji, podświetlania i oznaczania wybranych elementów, a także możliwość wysłania obrobionego zrzutu e-mailem.

Podsumowując - jeśli szukasz aplikacji do zrzutu ekranu, które posiadają mnóstwo opcji, a równocześnie są wygodne w praktyce, każda z powyższych będzie dla Ciebie jak najbardziej odpowiednia. Co je różni? Przede wszystkim ilość dostępnych funkcji, a także interfejs. To, która będzie dla Ciebie najlepsza, to wyłącznie kwestia indywidualnych preferencji. A ponieważ wszystkie dostępne są za darmo w pełnych wersjach, możesz je przetestować w dowolnej chwili.