Jak zrobić screenshot na smartfonie i tablecie z Androidem

Bardzo często użytkownicy smartfonów i tabletów mogą spotkać się z koniecznością wykonania zrzutu ekranu urządzenia mobilnego. W przypadku systemu Android istnieje kilka sposobów zapisania w pamięci urządzenia tzw. screenshota.


Wykonywanie zrzutów ekranu (ang. screenshot) na urządzeniach mobilnych nie jest problematyczne. Trzeba tylko pamiętać, że w zależności od producenta smartfona lub tabletu z Androidem proces ten może się nieco różnić. Przed próbą wykonania zrzut ekranu należy sprawdzić w ustawieniach urządzenia, jaka wersja systemu Android jest na nim zainstalowana.

Jak zrobić screenshot w Androidzie - smartfony

Jak zrobić screenshot na smartfonie i tablecie z Androidem

W celu wykonania screenshota należy przytrzymać dwa przyciski

W przypadku praktycznie wszystkich smartfonów wyprodukowanych po 2011 roku, takich jak Samsung Galaxy S3/S4/S5/S6, HTC One/One M9, Sony Xperia Z/Z1/Z2/Z3 lub Nexus 4/5 oraz tabletów z tego samego okresu na urządzeniu powinien znaleźć się system Android w wersji Ice Cream Sandwich lub nowszej. Do tych nowszych Androidów zaliczają się Jelly Bean, KitKat oraz Lollipop.

Zobacz również:

  • 7 sposobów na wykonanie zrzutu ekranu na Windows 10 i Windows 11

W przypadku tych wersji systemu robienie zrzutów jest proste. Podstawowa metoda polega na przytrzymaniu przez około sekundę lub dwie przycisku blokady oraz przycisku zmniejszania głośności. Nie zawsze jednak będzie to działać poprawnie. W przypadku urządzeń Samsunga z rodziny Galaxy S wymagane jest przytrzymanie przycisku głośności i guzika Home - swoją drogą tak jak w iPhonie.

Jak zrobić screenshot w Androidzie - powiadomienia i menu zarządzania energią

Po wciśnięciu kombinacji klawiszy odpowiedzialnych za wykonanie zrzutu ekranu z urządzenia wydobędzie się dźwięk migawki aparatu, wyświetlacz błyśnie, screenshot trafi do galerii, a na liście powiadomień pojawi się nowa pozycja. Z poziomu powiadomienia o wykonaniu zrzutu ekranu można dany screenshot udostępnić.

W niektórych smartfonach i tabletach zrzut ekranu można wykonać wykorzystując menu wyłączania urządzenia. Pojawia się ono po dłuższym przytrzymaniu przycisku blokady przez sekundę lub dwie. W nowym menu pojawi się możliwość m.in. włączenia trybu samolotowego oraz właśnie wykonania zrzutu ekranu tego, co znajduje się pod nowym menu.

Jak zrobić screenshot w Androidzie - wersja Gingerbread i starsze

Jak zrobić screenshot na smartfonie i tablecie z Androidem

Zrzut ekranu można wykonać z poziomu menu wyłączania urządzenia

Chociaż Android Gingerbread został zaprezentowany lata temu, to nadal bardzo duży procent użytkowników Androida korzysta ze sprzętu wyposażonego w przestarzały system operacyjny. Ta wersja oprogramowania od Google utrudnia wykonywanie zrzutów ekranu, ale nie jest to niemożliwe.

W celu wykonania zrzutu ekranu, czego nie da się wykonać kombinacją klawiszy lub uruchomienie menu wyłączania urządzenia, należy zainstalować dodatkową aplikację. Niestety, nie wszystkie aplikacje do wykonywania screenshotów będą dobrze działać z każdym smartfonem.