Jak zrobić wykresy w Excelu, czyli Excel bez tajemnic

Arkusz kalkulacyjny Excel to jeden z najpowszechniej używanych na świecie programów tego typu. Praktyczną i użyteczną funkcją jest znajdująca się w nim możliwość tworzenia wykresów, umożliwiająca pokazywanie istotnych informacji w prosty i przejrzysty sposób. Jeśli jest się nowym użytkownikiem pakietu, można jeszcze nie wiedzieć, jak zrobić wykres w Excelu.

Tworzenie wykresów Excel

Arkusz kalkulacyjny Microsoftu posiada wbudowaną funkcję tworzenia wykresów. Dostępne rodzaje wykresów w Excelu to: kolumnowe, liniowe, kołowe, słupkowe, warstwowe, punktowe (XY), giełdowe, powierzchniowe, pierścieniowe, bąbelkowe i radarowe. Wszystkie wykresy Excel mogą zostać zaprezentowane w jednej z kilku wersji, np. wykresy kolumnowe mogą być przedstawione jako grupowane, z efektem 3-W czy też w formie walcowej lub stożkowej. W każdym przypadku tworzenie wykresów nie jest procesem skomplikowanym - należy jednak pamiętać, aby najpierw wprowadzić dane, które mają być pokazane na wykresie.

Poniżej pokazujemy krok po kroku, jak zrobić wykres w Excelu. Na przykładowy wybraliśmy liniowy.

Rodzaje wykresów w Excelu

Rodzaje wykresów w Excelu

Jak zrobić wykres liniowy w Excelu?

Aby stworzyć, wykres liniowy Excel, wprowadź do komórek arkusza kalkulacyjnego dane tak, jak jest to pokazane w poniższym przykładzie.

Przykładowe dane w arkuszu Excel

Przykładowe dane w arkuszu Excel

Następnie wciskając lewy przycisk myszki zaznacz wypełnione komórki, z których dane mają znaleźć się na wykresie. Jeśli komórki nie sąsiadują ze sobą, a znajdują w różnych kolumnach, wciśnij CTRL i zaznaczaj, klikając na wybranych lewym przyciskiem myszki. Cały wiersz lub kolumnę dodasz w szybki sposób, zaznaczając jej nagłówek. Po tej czynności wybierz z górnego menu opcję wstawienie wykresu liniowego i wybierz jego typ. W tym przypadku interesuje nas oczywiście wykres liniowy.

Wybór typu wykresu

Wybór typu wykresu

I gotowe, wykres został zrobiony. Można modyfikować jego wielkość przez rozciąganie tak, jak i każdego innego okienka. Możesz dodać dodatkowe elementy informacyjne i ułatwiające odczytywanie wykresu, jak jego tytuł, nazwy osi oraz dodawać etykiety danych za pomocą funkcji znajdujących się w menu Narzędzia wykresów. Excel automatycznie przypisuje do wykresu nazwę - Wykres1 (jeśli to pierwszy wykres tworzony w tym arkuszu; jeśli drugi, będzie to oczywiście Wykres 2 itd.).

Narzędzia do modyfikowania wykresu

Narzędzia do modyfikowania wykresu

Ponieważ obsługa tego arkusza kalkulacyjnego jest bardzo prosta, więc jeśli już wiesz, jak zrobić wykres liniowy w Excelu, to wiesz także, jak zrobić wykresy innego rodzaju. Czyli - jak zrobić wykres kołowy w Excelu, jak zrobić wykres słupkowy w Excelu, itp. Kluczem do stworzenia takiego wykresu, jaki się chce mieć, jest wybranie odpowiedniego jego typu z górnego menu w opcji wstawianie wykresu.

Stworzony wykres można zapisać jako szablon dla kolejnych - w takie sytuacji na karcie Projektowanie w grupie Typ należy kliknąć funkcję "Zapisz jako szablon". Domyślnie jest on zapisywany w folderze Wykresy, a zapisany szablon będzie dostępny w narzędziach tworzenia.

Aktualizacja: 26 września 2017 22:58