Jak zwiększyć bezpieczeństwo sieci VPN?

VPN to najlepszy sposób na zachowanie anonimowości w sieci, ale jeśli chcesz zoptymalizować tę ochronę, mamy dla Ciebie pięć prostych porad. Zastosuj się do nich, a będziesz mieć pewność, że w Twoim VPN nie ma żadnych luk!


Przeznaczone dla użytkowników aplikacje VPN są bardzo proste w obsłudze i nie wymagają praktycznie żadnej wiedzy na temat działania sieci tego typu. Jednak każda z nich daje dostęp do szeregu ustawień, przy pomocy których można znacznie podnieść jej wydajność i funkcjonalność. Co więcej - wiele z klientów VPN nie ma domyślnie włączonych najlepszych rozwiązań, a w niektórych przypadkach lepsze opcje są dostępne w kliencie dla Windows, a nie ma ich w edycjach mobilnych i vice versa. Dlatego dobrze sprawdzić, czy używana przez Ciebie sieć VPN ma możliwość wprowadzenia zmian, o których piszemy w poniższym tekście.

Najlepszy protokół VPN

Protokół VPN to podstawowa metoda szyfrowania danych podczas bezpiecznego połączenia. Istnieje kilka protokołów, różniących się jakością. Ponieważ w każdej aplikacji VPN istnieje możliwość zmiany protokołu domyślnego (znajduje się w ustawieniach danego klienta), zalecamy przejście na OpenVPN - jest szybki i używa szyfrowania 256-bit, co daje optymalne bezpieczeństwo.

Zobacz również:

  • Norton 360 z VPN zapewnia całej rodzinie prywatność w Internecie
  • Ranking: najlepsze VPN 2021. Co to jest VPN i dlaczego warto go mieć?
  • Recenzja: Surfshark VPN
Jak zwiększyć bezpieczeństwo sieci VPN?

Jeśli w mobilnej wersji Twojej sieci VPN nie ma opcji zmiany protokołu na OpenVPN, sprawdź tą możliwość na komputerze lub na stronie dostawcy VPN.

Włącz kill switch

Połączenie VPN może zostać zerwane z różnych przyczyn - na przykład wyłączone zostaną serwery. Obojętnie od przyczyny, nagle ochrona przestaje działać, a Ty przeskakujesz do "zwykłego" internetu, gdzie można Cię podejrzeć. Nawet, jeśli sieć VPN wróci po kilku sekundach, Twoja aktywność zostanie zarejestrowana. Rozwiązaniem jest funkcja kill switch, która natychmiast przerywa połączenie w momencie przerwania bezpiecznego połączenia VPN. Co jednak dziwne, większość aplikacji VPN nie ma jej włączonej domyślnie.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo sieci VPN?

A co, jeżeli Twój dostawca VPN nie oferuje takiej usługi? Cóż, mówiąc wprost - sugerujemy zmienić go na innego. Jakiego? Zobacz nasze zestawienia: 5 najlepszych sieci VPN dla systemu Android oraz "Najlepsze VPN w 2019 roku".

Wycieki DNS

DNS (Domain Name Servers) to jak książka telefoniczna internetu. Są tam katalogi z nazwami domen i powiązanymi z nimi adresami IP. Dlatego podczas codziennego używania sieci wpisujesz nazwę strony, a nie jej adres IP. To jak wpisywanie w telefonie nazwy kontaktu zamiast numeru. Połączenie z VPN oznacza automatyczne połączenie z bezpiecznym serwerem DNS. Ale czasem Twoja maszyna może być przekierowana na publiczny serwer. Taka sytuacja jest nazywana wyciekiem DNS: dostawca sieci widzi, jakie strony odwiedzasz, więc o anonimowości nie ma mowy.

Możesz przetestować swój serwis VPN pod kątem potencjalnych problemów z DNS na stronie DNSleaktest.com. Najpierw odwiedź stronę bez połączenia z VPN. Zobacz numer IP nad lokalizacją. Zapisz go lub skopiuj gdziekolwiek (choćby do Notatnika). Następnie uruchom aplikację VPN i połącz się z serwerem w innym kraju, a następnie odśwież stronę. Lokalizacja powinna być umiejscowiona w kraju, gdzie znajduje się serwer, a adres IP - całkiem inny. Jeśli tak się nie dzieje, oznacza to, że twoja sieć VPN ma wycieki DNS.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo sieci VPN?

Czyli - jeśli używam VPN, będąc w Poznaniu, a DNSleaktest.com pokazuje mi Pragę - wszystko w porządku, nie ma wycieku. Jeśli zamiast tego zobaczę Poznań - wyciek istnieje.

Wycieki IP

Skoro już o wyciekach mowa, ważne jest, aby sieć VPN nie pozwoliła na ujawnienie Twojego prawdziwego adresu IP - który zdradza prawdziwe położenie użytkownika, a może nawet doprowadzić do zidentyfikowania jego tożsamości! Większość sieci VPN automatycznie przyznaje użytkownikowi nowy adres IP, najczęściej powiązany z krajem, w którym znajduje się serwer. Niektóre serwisy, jak Hotspot Shield, mają opcję zapobiegania wyciekom IP w ustawieniach, ale przeważnie nie występuje ona w innych - ponieważ nie jest potrzebna. Dlaczego? Ponieważ maskowanie IP to fundament połączeń VPN.

Ale warto sprawdzić, czy używany przez Ciebie VPN skutecznie chroni przed wyciekami IP. Aby to sprawdzić, połącz się przy użyciu VPN z serwerem w innym kraju i wejdź na stronę ipleak.net, aby sprawdzić, czy adres IP będzie należeć do kraju, w którym znajduje się serwer.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo sieci VPN?

IPv6

IPv6 jest protokołem, który zastąpił poprzedni standard - IPv4. Niestety, umożliwia on identyfikację użytkownika. Dlatego w niektórych sieciach VPN znajdziesz w ustawieniach opcję wyłączenia IPv6, a skutecznośc tek operacji możesz sprawdzić na stronie ipv6leak.com. Jeśli dochodzi do wycieku IPv6, możesz wyłączyć protokół ręcznie, co zwiększy poziom twojej anonimowości w internecie.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo sieci VPN?

Wprowadzenie opisanych w tym tekście zmian wzmocni dodatkowo Twoje bezpieczeństwo przy używaniu sieci VPN, a ponieważ anonimowość jest najważniejsza, warto zastosować się do tych porad!