Jak zwiększyć ilość portów w routerze?

Większość routerów posiada cztery porty LAN, ponieważ prawie wszystkie urządzenia łączą się z nimi za pomocą Wi-Fi. Pokazujemy, co zrobić, aby posiadać więcej portów 8P8C w routerze.


Z wielu nie do końca jasnych powodów nowoczesne routery szerokopasmowe mają jedynie cztery porty Ethernet (8P8C). Jeżeli użytkownik posiada drogie urządzenie, router profesjonalny lub model dedykowany dla graczy może posiadać więcej portów, ale zdecydowana większość tego typu sprzętów dostarczanych przez dostawców internetu (ISP) oraz dostępnych w sklepach ma jedynie cztery takie porty. Niestety pomimo tego, że większość nowych urządzeń łączy się z siecią przy wykorzystaniu bezprzewodowego standardu Wi-Fi niezawodność połączenia przewodowego czasami się przydaje. Cztery porty w routerze to mało i może okazać się, że zostaną zapełnione w mgnieniu oka.

Jak zwiększyć ilość portów w routerze?

Źródlo: techadvisor

Dobrą wiadomością jest informacja, że w rzeczywistości bardzo łatwo można dodać więcej przewodowych portów sieciowych do routera. W tym celu można wykorzystać urządzenie nazywane Switch'em czyli rozgałęziacz portów sieciowych. Czasami nazywane jest ono również przełącznikiem portów Ethernet, ale nazwa ta jest nieco myląca. Tak naprawdę zasada działania tego sprzętu jest bardzo prosta. Działa on praktycznie tak samo jak rozgałęziacz gniazd sieciowych, który w prosty sposób z jednego gniazda potrafi utworzyć cztery, pięć, a czasem o wiele więcej gniazd. Podobnie jest w przypadku switcha, który z jednego portu potrafi zrobić nawet 96 takich samych portów LAN.

Zobacz również:

 • Najlepsze routery na kartę SIM - jaki router kupić?
 • Nintendo Switch Pro – data premiery, cena, specyfikacja [08.03.2023]

Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że switche są dosyć tanie. Także modele obsługujące gigabitowe połączenie LAN nie zrujnują naszego portfela. Nawet w przypadku, gdy router posiada porty w standardzie Fast Ethernet warto zakupić switch posiadający gniazda Gigabit Ethernet, ponieważ są one kompatybilne ze starszymi złączami, a na dodatek nowszy sprzęt umożliwia szybszą komunikację pomiędzy podłączonymi do niego urządzeniami np. dwoma komputerami. Dzięki standardowi Gigabit Ethernet można strumieniować wideo w rozdzielczości 4K z NAS'a do telewizora, a dodatkowo nowszy standard jest znacznie bardziej przyszłościowy, dzięki czemu za rok lub dwa nie trzeba będzie wymieniać switch'a na nowszy model.

Polecamy switch TP-Link TL-SG108. To tanie urządzenie, które w szybki sposób doda kolejnych osiem portów Gigabit Ethernet do routera. Trzeba pamiętać jednak, że jeden port zostanie zajęty w celu połączenia routera ze switchem. TL-SG108 posiada metalową obudowę i kosztuje mniej, niż 100 zł.

Alternatywnie można zdecydować się na rozwiązanie od Netgear'a. Model GS108GE również oferuje osiem portów Gigabit Ethernet i posiada dodatkowo dożywotnią gwarancję. Urządzenie kosztuje mniej, 150 zł

Wszyscy użytkownicy, którzy potrzebują jeszcze większej ilości portów powinni rozejrzeć się za 16 portowymi switchami. W tym przypadku polecamy Netgear'a GS116GE. To odpowiednik modelu GS108GE, ale posiada dwukrotnie większą liczbę portów. Cena takiego urządzenia to około 350 zł.

Ważne! Do większości switch'y nie są dołączane przewody sieciowe. Trzeba je kupić oddzielnie. Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę kategorię. Polecamy zakup kabli spełniających wymagania kategorii 5e lub 6. Tylko tego typu okablowanie pozwoli wykorzystać standard Gigabit Ethernet.

Jak podłączyć switch Ethernet do routera?

Jak zwiększyć ilość portów w routerze?

Źródlo: techadvisor

 • Na samym początku należy rozpakować zakupionego switch'a i podłączyć go do zasilania
 • W kolejnym kroku należy podłączyć jeden koniec kabla Ethernet do routera (do portu oznaczonego jako LAN, najczęściej jest on żółtego koloru), a drugi do dowolnego portu w switch'u chyba, że instrukcja mówi co innego (aby uniknąć plątaniny kabli polecamy wykorzystanie pierwszego portu). Trzeba uważać, aby nie podłączyć przewodu do portu WAN (najcześciej jest on niebieski). Jest on zarezerwowany do połączenia z modemem szerokopasmowym i dostarcza do routera i lokalnej sieci internet.
 • W przypadku, gdy w routerze nie ma wolnego portu LAN należy odłączyć jedno z urządzeń, wpiąć przewód do switch'a, a odpięte urządzenie podłączyć do switch'a.
 • Od tej pory można podłączać kolejne urządzenia do nowo skonfigurowanego switch'a.

Nie należy robić nic więcej, ponieważ zdecydowana większość switch'y jest niezarządzana. Oznacza to, że w przeciwieństwie do routerów nie posiadają one stron konfiguracyjnych umożliwiających zmianę ustawień. Opcje te są dostępne w droższych, zarządzanych switch'ach, ale korzystanie z nich nie jest konieczne.

Czy można umieścić switch w innym pomieszczeniu niż router?

Tak. Istnieje kilka sposobów, które pozwalają nie umieszczenie switch'a w innym pomieszczeniu. Można wykorzystać długi - kilku lub kilkunastometrowy przewód Ethernet, aby przesyłać dane pomiędzy routerem, a switche'm znajdującym się w innym pomieszczeniu. To najmniej wygodne i niezbyt estetyczne, ale najbardziej niezawodne rozwiązanie. Alternatywnie można wykorzystać parę zasilaczy sieciowych, które wykorzystają domową sieć elektryczną, aby przesyłać dane w taki sam sposób, jak fizycznym kablem sieciowym.

Jak zwiększyć ilość portów w routerze?

W przypadku wykorzystania tego rozwiązania wystarczy umieścić jeden zasilacz sieciowy w pobliżu routera i połączyć go z nim. Drugi taki zasilacz należy umieścić w gniazdu sieciowym w pomieszczeniu, w którym potrzebny jest koncentrator sieci Ethernet (switch) i połączyć go z nim za pomocą kabla sieciowego. Należy pamiętać, że oba zasilacze muszą znajdować się w obrębie tej samej sieci elektrycznej. Nie ma możliwości przenoszenia danych pomiędzy różnymi fazami.

Słowniczek pojęć

 • 8P8C - 8 Position 8 Contact - rodzaj ośmiostykowego złącza obejmujący zarówno gniazdo, jak i wtyk, który służy do zakończenia przewodów elektrycznych. Najczęściej wykorzystywany jest we wszelkiego rodzaju sieciach komputerowych. Jest to najbardziej rozpowszechnione złącze do budowy przewodowych sieci komputerowych. Bardzo często 8P8C nazywane jest jako RJ-45, co jest błędnym stwierdzeniem
 • ISP - Internet Service Provider - jest to spółka/przedsiębiorstwo, które oferuje usługę dostępu do sieci. ISP bardzo często poza oferowaniem samego dostępu do sieci dostarcza odpowiednie urządzenia takie, jak modem lub router oraz zajmuje się ich podłączeniem i konfiguracją.
 • WAN - Wide Area Network - rozległą sieć komputerowa. Jest to sieć, które znajduje się na szerokim obszarze znacznie większym, niż tereny jednego miasta (sieć MAN) lub jednego budynku/zespołu budynków (sieć LAN). W chwili obecnej największą siecią WAN jest Internet. Z tego powodu często oba pojęcia używane są zamiennie.
 • LAN - Local Area Network - lokalna sieć komputerowa. Jest to sieć małego zasięgu, która łączy komputery oraz inne urządzenia w określonym obszarze takim, jak budynek lub zespół budynków.
 • Wi-Fi - zestaw standardów i protokołów, które wykorzystywane są do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Wi-Fi budowane jest w oparciu o sieci LAN i korzysta z komunikacji radiowej (Wireless LAN). Posiada zasięg od kilku metrów do nawet kilku kilometrów.
 • Switch - jest to proste urządzenie sieciowe, które pozwala z jednego portu 8P8C wydzielić większą ilość tego typu portów
 • Ethernet - najpopularniejszy standard, w którym budowane są lokalne sieci komputerowe. Zawiera w sobie specyfikację przewodów oraz sygnałów, które są za ich pomocą przesyłane.
 • Gigabit Ethernet - standard Ethernet, który pozwala na przesyłanie danych z przepustowością 1 Gb/s przy wykorzystaniu kabla miedzianego (skrętki) o kategorii 5/5e lub wyższej. Obecnie najpopularniejszy standard sieci Ethernet.
 • Fast Ethernet - starszy standard Ethernet umożliwiający przesyłanie danych z przepustowością 100 Mb/s. Obecnie powoli wycofywany z użytku
 • NAS - Network Attached Storage - urządzenie pamięci masowej, które podłączone jest do sieci i przechowuje dane. Jest ono dostępne dla wszystkich urządzeń znajdujących się w obrębie sieci LAN