Jak zwiększyć liczbę fps w grach?

Fps - czyli frame per second - to liczba klatek wyświetlanych na monitorze w ciągu jednej sekundy. Jest to jednostka płynności wyświetlania ruchomych obrazów, a im ona większa - tym lepiej. O ile w filmach jest to czynnik stały, o tyle w grach dynamicznie się zmienia, a jej maksymalna wysokość zależy przede wszystkim od sprzętu. Jak poprawić swoje osiągi na tym polu?

Oczywiście porady podane poniżej mogą pomóc w zwiększeniu płynności wyświetlanego obrazu, ale pewnych rzeczy - jak np. maksymalna wydajność karty graficznej - nie da się przeskoczyć, więc nie są one magicznym sposobem, który sprawi, że wymagające gry będą działać perfekcyjnie na słabszym sprzęcie.

Sterowniki - zawsze muszą być aktualne

Jeśli chcesz mieć sprawnie działające gry, posługiwanie się starymi sterownikami karty graficznej nie jest dobrym pomysłem. Spora liczba użytkowników nie aktualizuje ich jednak w miarę pojawienia się, choć najnowsze wersje mają za zadanie optymalizować ich działanie pod kątem nowych rozwiązań technologicznych i zmian w systemach operacyjnych.

Sterowniki - tak można je szybko sprawdzić

Sterowniki - tak można je szybko sprawdzić

Wiele firm produkujących karty graficzne, jak np. Nvidia, informuje powiadomieniami użytkowników o nowych wersjach sterowników. Jednak jeśli ktoś nie ma takiego rozwiązania, może sprawdzić aktualność sterownika dzięki Menadżerowi Urządzeń lub też skorzystać z którejś z aplikacji służących do dbania o sterowniki. Najlepiej jednak pobierać prosto od producenta, jak ma to miejsce w przypadku wspomnianej Nvidii. Należy pamiętać, że po zainstalowaniu nowego sterownika karty graficznej jest niezbędny reset systemu, więc dobrze wykonać tą czynność w wolnej chwili. Jak pokazują to rozmaite porównania, aktualizacja sterownika do najnowszej wersji może nawet o 30% zwiększyć płynność działania gier.

Panel kontrolny kart graficznych GeForce

Panel kontrolny kart graficznych GeForce

Aktualność samej gry oraz używanego system również są ważne!

Nie zapomnij również o aktualizacji samej gry - jeśli jest ona zakupiona przez serwisy jak Steam czy Origin, wówczas wszystkie poprawki zostaną wprowadzone automatycznie. Jeśli produkcja jest poza nimi, a sama gra nie sprawdza pojawiania się nowych łatek, odwiedź jej stronę lub stronę jej dewelopera. Nie zapomnij także o aktualizacji systemu operacyjnego, którego używasz!

Zoptymalizuj ustawienia w grze

Sterowniki aktualne, gra aktualna, system też? Kolejnym krokiem będzie optymalizacja ustawień graficznych samej rozgrywki. Punkt pierwszy - rozdzielczość. Optymalne wyjście to dostosowanie jej do natywnej rozdzielczości monitora. W większości przypadków dla komputerów stacjonarnych będzie to 1920x1080, a w przypadku laptopów - 1366x768. Jeśli nie masz pewności co do rozdzielczości swojego, kliknij w pustym miejscu na pulpicie prawym przyciskiem myszki i wybierz Właściwości lub Ustawienia monitora (Windows 10).

Ustawienia grafiki w grze

Ustawienia grafiki w grze

Zmniejszając rozdzielczość gry zyskasz na fps, jednak nie musisz tego robić - taki sam efekt da zmiana innych ustawień, które odpowiadają za szczegółowość, a zwłaszcza antyaliasing. Technologia ta odpowiada za wygładzenie krawędzi, jednak robi to kosztem jakości zabawy. W opcjach gier antyaliasing można najczęściej ustawić w wartościach takich jak x2, x4, x6, itp. Na początek wyłącz tą opcję całkowicie i zobacz, jak będzie sprawować się gra. Potem spróbuj ustawić ją na najniższą wartość i przetestuj ponownie. Zwiększaj ją do momentu, gdy gra przestanie działać płynnie - wówczas cofnij ją do poprzedniej wartości. Podobnie przetestuj inne ustawienia, jak oświetlenie, cienie, szczegółowość tekstur, itp. Jest to nieco czasochłonne, jednak w efekcie otrzymasz płynnie działającą zabawę.

Benchmark - to przyda się zawsze

Jeśli chcesz sprawdzić, ile fps mają Twoje gry, możesz zrobić to wygodnie za pomocą takich specjalistycznych aplikacji jak FRAPS. Standardowa, dobra szybkość to 25 fps - poniżej niej gry zaczynają spowalniać i zacinać się. Należy zauważyć, że fps w grach ulega dynamicznym zmianom, a jego skoki związane są z takimi elementami jak m.in. ilość ruchomych elementów na ekranie i ich animacje. Dla pewnego wyniku poświęć na testowanie co najmniej 5 minut.

FRAPS w akcji - liczba fps w lewym, górnym rogu

FRAPS w akcji - liczba fps w lewym, górnym rogu

Overclocking - tylko dla zaawansowanych

Ostatnią rzeczą, jaką można zrobić, jak overclocking - czyli podkręcanie wydajności podzespołów. Jest to jednak rozwiązanie tylko dla osób znających się na rzeczy, ponieważ nieumiejętnie przeprowadzona operacja może spowodować uszkodzenie podzespołu. Podkręcenia karty graficznej można dokonać za pomocą specjalistycznych aplikacji lub w jej panelu kontrolnym. W przypadku procesora i pamięci RAM ustawienia znajdują się w BIOSie. Aby do nich zajrzeć, zrestartuj system, wciśnij Delete na ekranie ładowania systemu. Tam w opcjach m.in. znajdziesz ustawienia wydajności.

Użyj odpowiedniego oprogramowania

W sieci znaleźć można wiele różnego rodzaju aplikacji - zarówno darmowych, jak i płatnych - które służą optymalizacji systemu pod kątem gier, jak na przykład znajdujące się na naszych stronach Chris-PC Game Booster, Gamebooster i inne. Pomogą one w osiągnięciu lepszej płynności wirtualnej zabawy. Można skorzystać także z aplikacji do optymalizacji, która usunie śmieci i elementy spowalniające działanie systemu. W przypadku dysków HDD pozytywny wpływ mają także regularne defragmentacje.


Zobacz również