Jak zwolnić miejsce na swoim dysku twardym?

Niemal każdy program do optymalizacji systemu ma narzędzie odpowiedzialne za usuwanie z dysku/dysków niepotrzebnych plików i pozostałości po odinstalowanych aplikacjach. Jednak mało znany jest fakt, że sam Windows 10 posiada funkcje, które pozwolą na zwolnienie miejsca na dysku twardym.


Oczyszczanie Dysku w Windows 10

Pierwszą funkcją Windows 10, która pomoże w wyrzuceniu wirtualnych "śmieci" z dysku jest Oczyszczanie Dysku, znajdujące się w narzędziach administracyjnych, do których wejdziesz po kliknięciu na przycisk Start. Z rozwijanej listy wybierz dysk do oczyszczenia. Po tej czynności system szybko obliczy, ile zyskasz miejsca po usunięciu takich elementów jak pliki tymczasowe, zarchiwizowane raporty błędów, strony offline, itp.

Wyliczenie, ile miejsca zyska się po oczyszczeniu dysku

Wyliczenie, ile miejsca zyska się po oczyszczeniu dysku

Zauważ, że na dole okienka znajduje się przycisk Wyczyść pliki systemowe. Po jego kliknięciu musisz znowu wybrać dysk i zaczekać na kalkulację. Na jej podsumowaniu pokażą się takie elementy, jak zbędne pliki Windows Defender, pliki pozostałe po aktualizacjach i inne. Zarówno w tym przypadku, jak i poprzednim możesz wybrać, co ma zostać usunięte, a co zachowane, zaznaczając odpowiednie okienko.

Czyszczenie plików systemowych w Windows 10

Czyszczenie plików systemowych w Windows 10

Jeśli chcesz wyczyścić pliki systemowe, w okienku pojawia się dodatkowa zakładka - Więcej opcji. Tutaj możesz przeskoczyć do listy programów, aby odinstalować te, których nie używasz, a także usunąć starsze kopie zapasowe systemu.

Więcej opcji czyszczenia

Więcej opcji czyszczenia

Po dokonaniu wyborów potwierdź decyzje, klikając OK.

Usuwanie programów w Windows 10

Często trzymamy w systemie programy, których nie używamy i które nie są nam potrzebne do szczęścia. Warto raz na jakiś czas przejrzeć ich listę, a następnie pozbyć się niepotrzebnych. Można także usunąć zbędne aplikacje dostarczane wraz z systemem - co wyjaśniamy w poradniku Jak usunąć aplikacje wbudowane w Windows 10? Jeśli chodzi o programy, które samodzielnie zainstalowało się w systemie, to na ich listę można wejść przez opisane powyżej narzędzie Oczyszczanie Dysku -> Wyczyść pliki systemowe -> Więcej opcji lub po prostu wejść w menu Start i nacisnąć prawym przyciskiem myszki na wybranej aplikacji, a następnie wybrać opcję Odinstaluj.

Usuwanie aplikacji z poziomu menu Start

Usuwanie aplikacji z poziomu menu Start

Jeśli nie jest to aplikacja z Windows Store, wówczas system przeniesie Cię do Panelu sterowania, gdzie widzisz całą listę rzeczy zainstalowanych w systemie operacyjnym. Tu musisz powtórzyć czynność wyboru aplikacji oraz opcji deinstalacji.

Ekran odinstalowania aplikacji

Ekran odinstalowania aplikacji

Możesz również od razu wejść do Panelu sterowania i skierować się w nim do Programów, a dalej - do działu Odinstaluj. Potem postępuj jak wyżej.

Panel sterowania - opcje programów

Panel sterowania - opcje programów

Ustalanie wielkości miejsca na punkty przywracania

Windows automatycznie tworzy punkty przywracania systemu, dzięki czemu w razie problemów możesz wrócić do poprzedniego stanu. Jest dla nich zarezerwowana miejsce na dysku, a jak duże będzie - zależy to tylko od Ciebie.

Ustalenie wielkości miejsca na punkty przywracania systemu

Ustalenie wielkości miejsca na punkty przywracania systemu

Kliknij prawym przyciskiem myszki na Mój Komputer i wybierz Właściwości, a następnie Ochrona systemu. W zakładce Ochrona wybierz, które dyski mają być chronione, a następne wybierz opcję Konfiguruj. W kolejnym oknie ustal suwakiem wielkość miejsca na punkty przywracania systemu i potwierdź wybór przez naciśnięcie Zastosuj.

Jak sprawdzić, które pliki zajmują najwięcej miejsca?

Jeśli interesuje Cię, które pliki zajmują najwięcej miejsca na dysku, możesz sprawdzić to dzięki Eksploratorowi Windows. Otwórz go i wpisz w okienku wyszukiwania size:gigantic. Zostaną wyświetlone wszystkie pliki mające więcej niż 128 MB. Uwaga - możesz także wpisać inne wielkości (system sam je podpowie), aby wyszukać pliki mieszczące się w konkretnym przedziale rozmiarowym.

Wyszukiwanie plików po rozmiarach

Wyszukiwanie plików po rozmiarach

Wyniki pokazane są w domyślny sposób dla wyświetlania plików na danym dysku, czyli np. w formie listy, listy z detalami czy ikonek. Oczywiście możesz bez problemu zmienić formę wyświetlania wyników. Dzięki temu znajdziesz zajmujące sporo miejsca niepotrzebne sterowniki, kopie zapasowe, obrazy płyt, itp. Usuń niepotrzebne.