Jaką hulajnogę elektryczną kupić

Świat pokochał elektromobilność w miniaturowym wydaniu. Rekreacyjne deski, deskorolki i monocykle można kupić w każdej galerii handlowej. Moda na elektryczne pojazdy zbiegła się z renesansem hulajnóg, a połączenie tych dwóch kierunków okazało się niezwykle praktyczne. Sprawdziliśmy, co oferują modele elektrycznych hulajnóg dostępne na rynku.

Kilka lat temu dorosły mężczyzna przemykający na hulajnodze po zatłoczonym chodniku byłby prawdziwą sensacją. Dzisiaj taki widok nie jest niczym nadzwyczajnym, szczególnie w centrach największych miast. Hulajnoga elektryczna dobrze sprawdza się na krótkich dystansach – po przyjeździe do pracy można ją schować pod biurkiem, a w domu nie zajmuje wiele miejsca. Bez problemu wsiądziemy z nią do komunikacji miejskiej albo windy. Producenci pojazdów elektrycznych szybko dostrzegli potencjał tego niepozornego środka transportu. Dzięki temu w przeciwieństwie do desek i monocykli hulajnoga elektryczna może być czymś więcej niż jedynie zabawką.

Hulajnogi elektryczne. Prawo i praktyka

W kodeksie ruchu drogowego nie ma szczególnych wytycznych dla użytkowników hulajnóg elektrycznych. Pomimo to na bazie ustaw i rozstrzygnięć interpelacji można wywnioskować dość precyzyjny obraz prawa. Pojazdy te są traktowane na równi z rowerem elektrycznym, co oznacza, że przemieszczanie się nim nie wymaga rejestracji ani posiadania prawa jazdy, pod warunkiem że moc zastosowanego silnika nie przekracza 250 W. Miejscem odpowiednim do przemieszczania się na hulajnodze elektrycznej są ścieżki rowerowe oraz chodniki. Maksymalna prędkość jednośladu nie powinna przekraczać 25 km/h.

Xiaomi MiJia Electric Scooter M365

Xiaomi MiJia Electric Scooter M365

Hulajnogą elektryczną nie wyjedziemy dla ulicę, dlatego w eksploatacji kluczowa okazuje się infrastruktura, po której planujemy podróżować. Optymalne warunki stanowią chodniki i ścieżki rowerowe wykonane z asfaltu bądź betonu bez dylatacji. Do przemieszczania się po takim podłożu nada się dowolna hulajnoga, a wybór można oprzeć wyłącznie na zasięgu albo cenie. Problemy pojawiają się, gdy na swojej drodze spotkamy płyty chodnikowe lub, co gorsza, kostkę brukową. Płaska opona na kostce brukowej oferuje doznania skutecznie zniechęcające do kontynuowania podróży już po kilkuset metrach. Rozwiązanie stanowią hulajnogi z grubymi oponami – najlepiej pneumatycznymi.

Równie istotny jest akumulator. Biorąc pod uwagę, że wszystkie dostępne na rynku hulajnogi elektryczne mają 250-watowe silniki, to właśnie zastosowane ogniwa będą determinowały zasięg i prędkość jazdy. Aby myśleć o praktycznym wykorzystaniu hulajnogi, potrzebny jest realny zasięg nie mniejszy niż 5 km. Prędkość przejazdowa powinna być na poziomie powyżej 15 km/h. Niestety, parametry podawane w specyfikacji przewidują zazwyczaj idealne warunki drogowe i bardzo niską masę użytkownika, przez co okazują się dalekie od prawdy.

Przed zakupem wybranej hulajnogi elektrycznej warto również poszukać okazji, aby na nią wsiąść. Najmniejsze modele mają stosunkowo niewiele miejsca na nogi, przez co niektórzy mogą mieć problem ze znalezieniem wygodnej dla siebie pozycji.

Archos Citee

Archos Citee

Hulajnogi elektryczne. Technologie i dodatki

Podstawowe wyposażenie każdej hulajnogi elektrycznej obejmuje hamulec, lampę przednią, wskaźnik naładowania oraz podpórkę. Najlepszym dodatkiem, jaki można odnaleźć na rynku, okazuje się hamulec tarczowy z manetką. Większość modeli ma mało skuteczne hamulce elektroniczne oraz niewygodne hamulce nożne. Hamulec tarczowy pozwala na płynne przemieszczanie się i zmniejsza ryzyko wywrotki. Mniej oczywistym elementem, który będzie miał wpływ na walory użytkowe pojazdu, jest błotnik. Wszystkie hulajnogi dysponują błotnikiem na kole tylnym. Doświadczenia z testów pokazują, że to zdecydowanie za mało, a koło przednie potrafi wznieść strugi wody sięgające nawet ud dorosłego użytkownika. Niestety, nawet lekko zwilżony beton potrafi przemoczyć buty.

Wszystkie hulajnogi elektryczne ujęte w teście pozwalały na płynną kontrolę prędkości za pomocą dźwigni umieszczonej przy kierownicy. Produkt Xiaomi wyróżnił się jednak doskonałym rozwiązaniem, jakim jest tempomat. Stałe przytrzymywanie gazu jest męczące, tymczasem M365 zapamiętuje utrzymywaną prędkość, pozwalając cieszyć się jazdą.

Konkurencyjni producenci oferują inne ciekawe rozwiązanie dotyczące regulacji prędkości, czyli biegi. Docenią je zwłaszcza rodzice. Większość hulajnóg na pierwszym biegu rozpędza się maksymalnie do 10 km/h, zmniejszając ryzyko wypadku oraz zwiększając o kilkanaście procent zasięg hulajnogi. Dla małych dzieci hulajnoga elektryczna, która niemal z miejsca osiąga 25 km/h, może być po prostu zbyt niebezpieczna.

Więcej informacji: hulajnogi elektryczne - ranking 2018