Jaki internet na kartę w Turcji? [PORADNIK]

Planując podróż do Turcji warto pamiętać o odpowiednim pakiecie internetu na kartę. Pomagamy wybrać opcję, która zaoferuje dostęp do sieci bez żadnych ograniczeń, a jednocześnie nie zrujnuje wakacyjnego budżetu.


Jaki internet na kartę w Turcji? [PORADNIK]

Stambuł

Źródło: Anna / Unsplash

Wszystkie hotele oraz większość restauracji i barów w Turcji oferują całkiem dobre i niezawodne Wi-Fi, natomiast posiadanie własnej karty SIM pomoże w korzystaniu z sieci na własnych warunkach. Hotelowe Wi-Fi może stanowić pewne zagrożenie, gdyż zazwyczaj te sieci internetowe są niezabezpieczone. Jeśli już zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto rozważyć zainstalowanie aplikacji VPN, która umożliwia ukrycie lokalizacji oraz dostęp do blokowanych treści i witryn.

Dzięki własnej karcie podróżowanie po Turcji staje się o wiele łatwiejsze - możemy zamówić taksówkę z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji lub skorzystać z Google Maps w terenie. Uzyskanie lokalnej karty sim w Turcji jest łatwe, szybkie i stosunkowo tanie w porównaniu do krajów zachodnich. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z tureckim prawem wszystkie karty SIM muszą zostać zarejestrowane w salonie wybranego operatora. W przypadku turystów z zagranicy, rejestracji można dokonać tylko na podstawie ważnego paszportu.

Zobacz również:

  • x-kom - dzisiejsze okazje zakupowe [29.11.2021]
  • Jaki internet na kartę w Chorwacji? [PORADNIK]
  • Jaki internet na kartę w Egipcie? [PORADNIK]

Jak kupić kartę przedpłaconą w Turcji?

Warto najpierw ustalić kwestie dotyczące długości planowanego pobytu, potrzeby rozmów głosowych i SMS, a przede wszystkim zapotrzebowania na dostęp do internetu. Operatorzy w Turcji oferują lokalną kartę SIM Prepaid (przedpłacona), a jej zakup nie wymaga podpisywania żadnej umowy. Kartę możemy zakupić w większości placówkach handlowych, hotelach, na lotnisku czy bezpośrednio u operatora. Należy jednak pamiętać, aby mieć ze sobą swój paszport - tylko na jego podstawie możemy zarejestrować naszą nową kartę.

Cena za usługę jest z góry ustalona i należy wnieść opłatę zanim będziemy mogli zacząć z niej korzystać. W przypadku wyczerpania limitu należy jednak liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Po upływie terminu ważności karty, usługa zostaje automatycznie wyłączona.

Operatorzy sieci komórkowych w Turcji

W Turcji do dyspozycji mam trzech głównych operatorów sieci komórkowych:

  • Turkcell
  • Vodafone
  • Turk Telekom

Turkcell

Najbardziej popularnym operatorem sieci komórkowych w Turcji jest Turkcell. Swój zasięg oferuje na terenie całego kraju, a w kilku innych krajach poza nim. Świetnym wyborem dla turystów będzie pakiet powitalny o nazwie Tourist Welcome Pack / Turist Tanışma Paketi. Jest to przedpłacona karta SIM, która zawiera 200 minut połączeń głosowych, 20 GB internetu oraz nielimitowany dostęp do wiadomości Whatsapp. Za usługę przyjdzie nam zapłacić 169 TL (ok. 73 zł), a dostęp do niej będzie trwać przez 30 dni.

Jaki internet na kartę w Turcji? [PORADNIK]

Strona Turkcell

Vodafone

W ofercie Vodafone znajdziemy bardzo podobną usługę dla turystów. W ofercie tego operatora znajdziemy przedpłaconą kartę SIM o nazwie Tourist Exclusive Pack, która za cenę 40 TL (ok. 18 zł) oferuje 20 GB danych, 750 minut lokalnych połączeń oraz 1000 smsów. Karta jest ważna przez 28 dni.

Jaki internet na kartę w Turcji? [PORADNIK]

Strona Vodafone Turcja

Turk Telekom

Turk Telekom oferuję więcej kart SIM Prepaid dla turystów, niż Vodafone. W ich ofercie znajdziemy między innymi:

  • 750 minut i 10 GB danych za cenę 150 TL (ok. 65 zł)
  • 750 minut i 25 GB danych za cenę 200 TL (ok. 90 zł)

Dostępne jest jeszcze kilka innych pakietów, z większą ilością danych komórkowych. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź stronę Turk Telekom, jednak nie jest ona dostępna w języku angielskim.

Jaki internet na kartę w Turcji? [PORADNIK]

Strona Turk Telekom

Podsumowanie - do którego operatora udać się po kartę SIM?

Po przejrzeniu wszystkich dostępnych dla turystów ofert w Turcji, najlepszą wydaje się być ta od Turkcell. Mają najlepszy zasięg sieci komórkowej w Turcji w 2021 roku, a także najlepsze oferty przedpłaconych kart SIM. Za cenę ok. 70 zł dostaniemy dostęp do 20 GB danych, 200 minut i 1000 smsów w Turcji. Dla większości turystów 20 GB to więcej niż wystarczające podczas podróży. Jeśli jednak okaże się, że to za mało, zawsze możne dokupić pakiet danych dodatkowych.