Jaki procesor do gier

Wybór dobrego procesora dla gracza nie jest prosty. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które w lepszy lub gorszy sposób mogą sprawować się w tych zastosowaniach.

Oczywiście, nie istnieje coś takiego, jak idealny procesor dla gracza. Najwydajniejsze CPU będą drogie, a te tańsze będą znacznie ustępowały im możliwościami. Dodatkowo nie każdy gracz potrzebuje bardzo wydajnej konfiguracji, by na przykład grać w wysokich rozdzielczościach, takich jak 2560 x 1440 czy 3840 x 2160 pikseli (UHD / 4K). Wielu graczy zadowoli nawet budżetowa platforma do grania, na przykład oparta na zintegrowanej grafice. Procesor powinien być odpowiednio dobrany do dedykowanej karty graficznej – tak by nie ograniczał jej mocy, ani nie stanowił zbędnego wydatku, bowiem posiadana karta graficzna i tak będzie działać z pełnią możliwości już na tańszym CPU.

Jeszcze kilka lat jedynym racjonalnym wyborem w kwestii procesora dla gracza były układy Intela. Procesory tej firmy znacznie lepiej radziły sobie w grach od rodziny AMD FX. Premiera procesorów AMD Ryzen wiele zmieniła w tej kwestii i pomimo tego, że Intel wciąż jest na topie jeśli chodzi o takie zastosowania, to różnica w stosunku do produktów AMD jest znacznie mniejsza. Zwłaszcza jeśli mówimy o grze w wysokich rozdzielczościach lub wysokich ustawieniach grafiki (czyli wtedy gdy wpływ procesora na wydajność jest najmniejszy, a karty graficznej największy) oraz w przypadku nowszych gier, lepiej wykorzystujących architekturę procesorów AMD.

W przypadku każdego segmentu proponujemy również wybór odpowiedniej kart graficznej i płyty głównej. Oczywiście nic (oprócz zdrowego rozsądku) nie stoi na przeszkodzie by do procesora Pentium dołożyć kartę graficzną klasy GeForce GTX 1080 Ti, ale moc jej będzie ograniczona właśnie przez możliwości CPU.

Procesor, a pamięć RAM

Szybka pamięć RAM potrafi przyśpieszyć działanie procesora i gier, ale można z niej skorzystać tylko na płytach głównych z wyższej półki – te tańsze umożliwiają zwykle wykorzystanie tylko podstawowego taktowania RAM określonego przez normy JEDEC (np. dla DDR4 jest to 2400 MHz).

Szybka pamięć RAM DDR4 (np. o taktowaniu powyżej 3000 MHz) pozwoli na szybsze działanie procesora, a tym samym przyśpieszy działanie gier. Zastosowanie szybkiej pamięci RAM daje efekty porównywalne do lekkiego podkręcenia procesora, tyle że nie trzeba się przejmować ani zwiększonym poborem mocy CPU, ani też przegrzewaniem się procesora, więc odpada koszt zakupu bardziej wydajnego coolera.

Jeśli ceny wysoko taktowanych pamięci RAM okażą się nieatrakcyjne, warto przypomnieć sobie, że również RAM można podkręcać. Z pewnością nie uda się to w każdym przypadku, ale często zestawy DDR4 o podstawowej częstotliwości pracy, daje się podkręcić nawet do około 2933 MHz.

Szybka pamięć RAM przyda się przy procesorach Intel Core i AMD Ryzen, ale nie w wypadku modeli Intel Pentium. Z kolei RAM o wysokim taktowaniu przynosi jeszcze większe efekty w przypadku zintegrowanych grafik AMD. Jako, że te układy nie posiadają własnej pamięci wideo (tzw. VRAM), ale używają przestrzeni pamięci systemowej RAM, to jej taktowanie ma olbrzymi wpływ na wydajność zintegrowanej grafiki.

Zobacz również: Wszystko, co trzeba wiedzieć o pamięci RAM