Jeszcze szybszy Firefox

Firefox to przeglądarka oferująca spośród programów tego typu najdalej idące możliwości modyfikacji. Liczne dostępne dla niej dodatki i rozszerzenia pozwalają stworzyć unikalną instancję aplikacji, w pełni odzwierciedlającą zachowanie, zainteresowania i nawyki użytkownika. Prawdziwym rajem dla tweakera jest jednak interfejs about:config - to właśnie w tym miejscu można wprowadzić w życie kilka przydatnych sztuczek bez uciekania się do instalacji dodatków.


Delikatne przyspieszenie przeglądarki można uzyskać np. usuwając nieużywane wyszukiwarki i kasując stare, zdublowane lub niedziałające już zakładki. Inny sposób to instalacja rozszerzeń, skracających m.in. czas ładowania stron, uzupełniania formularzy czy pobierania plików. Problem w tym, że liczba zainstalowanych w systemie dodatków do Firefoksa jest odwrotnie proporcjonalna do wydajności aplikacji. Nawet rozszerzenia mające w domyśle przyspieszać działanie programu mogą nie podołać temu zadaniu.

W tym momencie do akcji wkracza interfejs about:config, który nasuwa nieco skojarzeń z Rejestrem Windows. Podobnie jak w wypadku grzebania w ustawieniach systemu, także modyfikacja ustawień about:config Firefoksa wymaga ostrożności. Uważajcie więc, aby nie przeszarżować. Poniżej prezentujemy kilka tricków, jak efektywnie poprawić działanie programu Mozilli.

Pamiętaj o kopii zapasowej

Zadanie: backup ustawień about:config przed modyfikacją.

Zanim przystąpisz do zmiany wartości ustawień w "rejestrze" Firefoksa, zadbaj o to by w razie potrzeby móc przywrócić ustawienia domyślne. Przede wszystkim, w menu kontekstowym dostępna jest opcja resetowania nowych wartości. Gdy jednak wprowadzisz zbyt dużo zmian, bądź zdarzy ci się zapomnieć, gdzie i kiedy ich dokonałeś, miej pod ręką kopię zapasową pliku about:config.

Zamknij okno przeglądarki, otwórz menu Start | Uruchom (lub tylko Start, w zależności od posiadanej wersji Windows), wpisz ciąg %appdata%\mozilla\firefox\profiles i wciśnij Enter.

Otworzy się okno Eksploratora Windows z katalogiem o dziwnej nazwie, np. tplhu702.default. Otwórz folder i skopiuj plik prefs.js do wybranej lokacji. Jeżeli Firefox zacznie się dziwnie zachowywać w wyniku twoich modyfikacji, skopiuj oryginał prefs.js do wspomnianego folderu.