Kiedy powstał Internet?

Korzystamy z niego codziennie i nie wyobrażamy już sobie życia bez codziennego sprawdzenia poczty, przeczytania wiadomości ze świata czy też podejrzeniu, co dzieje się u naszych znajomych na Facebooku lub innym portalu społecznościowym. Jednak rzadko kiedy pomyślimy, jak to się właściwie zaczęło - kiedy powstał Internet?

Historia komputerów nie jest długa, więc nie musimy cofać się zbytnio w czasie - wystarczy pół wieku, do lat 60-tych ubiegłego stulecia. Wówczas to powstał w USA ARPANET - finansowany przez ARPA (Advanced Research Projects Agency, w 1972 przemianowane na DARPA i działające po dziś dzień). Jego celem było sprawdzenie, czy można stworzyć obieg wymiany informacji między komputerami w warunkach, gdy niektóre z nich mogą być uszkodzone i czy dane muszą przechodzić przez jakiś centralny punkt? Pierwsze trzy komputery, na których zaplanowano testy, znajdowały się w amerykańskich uczelniach (między innymi słynny MIT oraz Berkley). 7 IV 1966 roku BBN Technologies otrzymało kontrakt na zajęcie się aspektem technicznym sprawy. Zajęło to ponad pięć miesięcy i 29 września 1969 pierwsza w dziejach sieć ruszyła, a pierwsze przesłane dane zostały wysłane z Uniwersytetu kalifornijskiego (Los Angeles) przez studenta-programistę, Charleya Kline'a dokładnie o 22:30 lokalnego czasu. Komputer zwał się SDS Sigma 7, zaś odbiorcą był znajdujący się na Ośrodku Badawczym Stanford model SDS 940.

Kiedy powstał Internet?

Pierwsze dane - Pierwsze dane

Co właściwie przesłano? Było to powszechne dziś słowo: login. I tak właśnie rozpoczęła się wymiana danych, najpierw lokalna, potem - globalna. Co zabawne, na skutek zawieszenia się sieci, Stanford odebrał najpierw samo lo, a dopiero... godzinę później gin. Co było dalej? Najpierw powoli, a potem coraz szybciej - już w marcu 1970 zostały ze sobą połączone ośrodki badawcze ze wschodniego i zachodniego wybrzeża USA, a do 1981 roku ARPANET zgromadził 213 hostów - nie tylko w Stanach. W 1973 za pomocą przekazu satelitarnego do sieci dołączył norweski instytut NORSAR, zajmujący się przewidywaniem i badaniem trzęsień ziemi oraz śledzeniem skutków eksplozji atomowych, a krótko po jego przyłączeniu sieć dotarła do Londynu, a następnie innych krajów związanych z NATO. W 1983 powstał system DNS, przyjęto także jako standardy protokoły TCP/IP. Od tego mniej więcej okresu używa się nazwy "Internet".

Kiedy powstał Internet?

NORSAR

ARPANET istniał do 1989 roku. Wraz z końcem Zimnej Wojny DARPA wycofała się z jego finansowania, jednak możliwości sieci wykorzystały uniwersytety, organizacje, firmy, a w końcu osoby prywatne. A co ciekawe - umożliwiło to wycofanie zakazu używania go do celów komercyjnych. Tak właśnie powstał znany nam dziś Internet - oczywiście w bardzo dużym skrócie sprawę ujmując.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: