Kierunek - prędkość!
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Margit Kuther,
-
- Michael Schmelzle,
-
- Thomas Rau,
-
- Richard Coppola,
- 01.03.2004
Twój komputer potrafi więcej, niż ci się wydaje. Musisz znać jedynie sztuczki, z pomocą których dostaniesz się do nieoczekiwanych rezerw mocy. Dzięki nim uzyskasz wyższą wydajność, nie wydając ani grosza.
Twój komputer potrafi więcej, niż ci się wydaje. Musisz znać jedynie sztuczki, z pomocą których dostaniesz się do nieoczekiwanych rezerw mocy. Dzięki nim uzyskasz wyższą wydajność, nie wydając ani grosza.
W ten czy inny sposób można wydobyć większą wydajność praktycznie z każdego podzespołu sprzętowego komputera. Przyczyny są bardzo różne - chociażby wahania w procesie produkcyjnym, rezerwy do celów bezpieczeństwa czy rozważania strategiczno-marketingowe. Na przykład producent procesorów wypuści znacznie więcej układów o najwyższej wydajności, niż może przyjąć rynek, podczas gdy popyt na przeciętne procesory przekracza podaż. Wówczas producent może oferować swoje najlepsze procesory po niższej cenie, ukrywając je w obudowie przeciętnych modeli. Jeśli kupisz taki procesor, możesz bez problemu wydusić z niego o 30 do 40 procent większą wydajność.
Podobnie jest w branży nagrywarek. Producent projektuje nową linię sprzętową, a potem wyposaża ją w różne wersje firmware'u, które klasyfikują poszczególne modele w odmiennych kategoriach wydajnościowych i... cenowych.
Inwestując trochę czasu, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zauważ jednak, że wiele poniższych porad kryje ryzyko uszkodzenia sprzętu. Korzystasz z nich na własną odpowiedzialność. Ponadto, podkręcając poszczególne podzespoły stracisz, uprawnienia gwarancyjne.
Podkręcanie procesora
Procesor jest smakowitym kąskiem dla entuzjastów podkręcania. W wielu przypadkach można przyspieszyć działanie mózgu komputera. Niemniej jednak należy zachować zdrowy rozsądek. Jeśli przeholujesz, system zacznie pracować niestabilnie. W najgorszym razie ugotujesz układ.
1. AMD Athlon 64

Szybki awans - testowy układ Athlon 64 FX-51 dał się bezproblemowo przetaktować z 2,2 na 2,34 GHz (porada 1).
Pierwszych prób przetaktowania dokonaliśmy na płycie Asus SK8N z układem Athlon 64 FX-51 i chipsetem nForce 3. Nominalna częstotliwość procesora wynosi 2,2 GHz (11 x 200 MHz). W BIOS-ie płyty SK8N znajduje się sekcja Advanced | CPU Configuration z parametrem CPU OverClock in MHz. Domyślnie widnieje w niej wartość 200. Przejdź do powyższego pola, naciśnij klawisz [Backspace] i wpisz nową częstotliwość. Maksymalna wartość to 300 MHz, jednak pamiętaj, aby nie przesadzać. Podwyższaj częstotliwość stopniowo co 5 MHz, do osiągnięcia maksimum możliwości procesora. Wpisz zatem 205, potwierdź klawiszem [Enter] i zachowaj zmiany, naciskając klawisz [F10]. W dalszej kolejności sprawdź, czy można wczytać system i uruchom aplikację wymagającą dużej mocy obliczeniowej (np. benchmark 3DMark2003). Poddaj procesor co najmniej 10-minutowej próbie z maksymalnym obciążeniem. Jeśli nie dojdzie do zawieszenia systemu ani zamrożenia zawartości ekranu, możesz zwiększyć częstotliwość o kolejne 5 MHz. Gdy przekroczysz granice wytrzymałości swojego Athlona, nie będziesz mógł uruchomić

Płyty główne z chipsetem 865PE i technologią PAT
Nasz kolejny kandydat do przetaktowania to Athlon 64 3200+ na płycie MSI K8T Neo z chipsetem VIA K8T800. Nominalna częstotliwość układu wynosi 2 GHz (10 x 200 MHz). W ustawieniach BIOS-u płyty MSI K8T Neo należy przejść do menu Frequency/Voltage Control. Znajdziesz w nim parametr CPU FSB Clock. Maksymalna wartość tego pola wynosi 280. W celu przetaktowania układu należy wykonać te same czynności, które opisano powyżej. Bez wymiany zestawu chłodzącego nasz Athlon 64 3200+ osiągnął częstotliwość 2,31 GHz (10 x 231 MHz), czyli 15-procentowy wzrost wydajności.
2. Intel majsterkowiczom

Zwiększanie wydajności po intelowsku - Desktop Control Center to cenne narzędzie do podkręcania i nadzorowania określonych parametrów sprzętowych (porada 2).
Nowe narzędzie będzie współpracowało tylko z płytami Intela, które producent opatrzy atrybutem enthusiast lub performance. Na pewno są to modele płyt D875PBZ i D865PERL.
3. Wyjątkowe płyty
Płyty główne Intela są uważane za stabilne i niezawodne. Przemawia za tym nie tylko wysoki poziom jakości w procesie produkcyjnym, lecz również to, że w odróżnieniu od wielu innych z dużym zapasem spełniają wymagania zawarte w specyfikacji. W obecnych modelach D845PEBT2, D865PERL i D875PBZ po raz pierwszy wyposażono BIOS w opcję stopniowego zwiększania częstotliwości systemowej. Producent nazwał ją Burn-In Mode i umieścił w menu Advanced. Przed uaktywnieniem trybu Burn-In zostaniesz poinformowany, że zwiększając częstotliwość, zmniejszysz stabilność działania systemu i skrócisz żywotność wybranych podzespołów sprzętowych komputera.