Kino 3D w domu


Filmy 3D z płyt Blu-ray

Filmy 3D

W tym roku w sklepach pojawią się płyty Blu-ray 3D z następującymi filmami:

 • Beowulf
 • Toy Story 3D
 • Alicja w krainie czarów
 • Opowieść wigilijna
 • Krwawe walentynki 3D
 • Ekspres polarny
 • Wyprawa na Księżyc
 • Podróż do wnętrza ziemi
 • Koralina i tajemnicze drzwi
 • Sezon na misia
 • Rodzinka Robinsonów
 • Miasteczko Halloween
 • Straszny dom
 • Piorun
 • Potwory kontra Obcy
Wyświetlacz 3D (projektor czy telewizor) i specjalne okulary nie wystarczą, by móc oglądać trójwymiarowy obraz. Konieczne jest także właściwe źródło sygnału, np. dostarczane z odtwarzacza Blu-ray 3D. W sklepach pojawiły się płyty Blu-ray z odpowiednio zapisanymi na nich filmami 3D. W grudniu 2009 r. stowarzyszenie Blu-ray Disc Asociation (BDA) zakończyło prace nad specyfikacją Blu-ray 3D. Format ten wymaga kodeka Multiview Video Coding (MVC), który stanowi rozszerzenie obecnie obsługiwanego przez odtwarzacze Blu-ray kodeka H.264 Advanced Video Coding (AVC). MVC zapewnia wyświetlanie oddzielnych dla każdego oka obrazów o rozdzielczości 1080p (1920x1080p) przy zastosowaniu kompresji wystarczającej do tego, by zmieścić cały pełnometrażowy film 3D na jednej płycie BD (50 GB). Co ważne, gwarantuje też wsteczną kompatybilność z wcześniejszymi modelami odtwarzaczy Blu-ray, które będą sobie radziły z filmami 3D, przesyłając je na ekran telewizora w wersji 2D. Warto dodać, że specyfikacja Blu-ray 3D przewiduje także trójwymiarową grafikę, co oznacza, że na ekranie telewizora również napisy i menu są wyświetlane trójwymiarowo.

Pierwszy mundial w 3D

Kino 3D w domu

Jak powstaje obraz 3D - od rejestracji do pojawienia się na domowym ekranie

Tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej, które odbędą się w RPA, będą pierwszym w historii mundialem, zarejestrowanym w technologii 3D. Sony i Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej podpisały umowę, zgodnie z którą 25 spotkań zostanie nagranych z użyciem profesjonalnych kamer 3D.

W czasie trwania futbolowej imprezy zorganizowane zostaną pokazy publiczne International FIFA Fan Fest, gdzie na specjalnych stoiskach będzie można obejrzeć mecze sfilmowane w technologii 3D. Z materiałów zarejestrowanych za pomocą kamer 3D ma powstać film podsumowujący mistrzostwa. Ma on być dostępny także na płytach Blu-ray 3D.

3D z satelity

Kino 3D w domu

Obraz 3D można oglądać zarówno na specjalnie przygotowanych telewizorach LCD, jak i plazmach.

Eutelsat, jeden z trzech największych światowych operatorów satelitarnych, jest już gotowy do realizacji transmisji 3D. Na początku 2009 r. firma uruchomiła demonstracyjny kanał 3D na satelicie EUROBIRD 9A, realizujący przekaz trójwymiarowy. Wykorzystując standardowe techniki kodowania sygnału, Eutelsat połączył MPEG-4 i tradycyjną modulację satelitarną w celu multipleksowania dwóch sygnałów: obrazu dla prawego i lewego oka. Połączony sygnał jest transmitowany pasmem satelitarnym o przepustowości 8 Mb/s do odbiorników HDTV i wyświetlany na ekranie telewizorów 3D. Na początku lutego w Wielkiej Brytanii fani piłki nożnej mogli obejrzeć pierwszą transmisję meczu piłkarskiego Arsenalu z Manchesterem United, nadawanego w technologii 3D. Realizowana była przez telewizję Sky, a można ją było obejrzeć w wybranych pubach. W kwietniu Sky uruchomił specjalny kanał 3D, relacjonujący spotkania w angielskiej lidze piłkarskiej. Wszystkie transmisje są przekazem bezpośrednim, zrealizowanym w 3D. Na subskrypcję tego kanału zdecydowało się ponad tysiąc pubów i klubów w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Poza meczami piłki nożnej, w ofercie Sky 3D znajdą się też relacje z innych dyscyplin sportowych, a także filmy, dokumenty, programy rozrywkowe i kulturalne. Do oglądania programów Sky 3D mogą być wykorzystywane wszystkie modele telewizorów 3D, które na rynek wprowadzają takie firmy, jak Sony, Samsung, LG czy Panasonic.

15 maja 2010 r. została zrealizowana pierwsza w Polsce telewizyjna transmisja meczu piłkarskiego w technice 3D. Relację na żywo można było obejrzeć w Canal+. Partnerem transmisji był Eutelsat, a przekaz nie był kodowany, co znaczy, że abonenci Cyfry+, korzystający z dekodera HD i telewizora 3D mogli relacje z meczu obejrzeć w domu. Stacja we współpracy z koncernem LG organizowała także, w wybranych miastach, specjalne publiczne pokazy.

3D bez okularów?

Kino 3D w domu

Samsung BD-C6900 to jeden z pierwszych na rynku odtwarzaczy Blu-ray 3D.

Wadą obecnie dostępnych odbiorników 3D jest niemożność oglądania efektów trójwymiarowych bez specjalnych okularów, które w przypadku aktywnych, migawkowych - są dość kosztowne (ok. 500 zł). Wprawdzie pierwsze prototypy telewizorów wyświetlających obraz 3D, który można oglądać bez użycia okularów były już prezentowane, ale oferują niską jakość efektów i wymagają patrzenia na ekran z pozycji dokładnie na wprost odbiornika. Jedną z obiecujących nowych technologii wydaje się opracowana przez Hitachi metoda zastosowana w prototypowym telewizorze Full Parallex 3D TV. Ten 10-calowy odbiornik 3D wyposażony jest w 16 projektorów. Dzięki temu obraz 3D widziany przez użytkownika zmienia się wraz z kątem, pod jakim oglądany jest ekran. Jednak liczba pikseli prezentowanych na ekranie w obrazie 3D wymaga multiplikacji o liczbę wszystkich punktów widzenia.

Niestety, zwiększanie liczby punktów widzenia zmniejsza rozdzielczość widzianego trójwymiarowego obrazu - w oferującym 16 punktów widzenia Full Parallex 3D TV ma on rozdzielczość zaledwie 640x480 pikseli. Trwają prace mające na celu zwiększenie rozdzielczości, przy jednoczesnym zastosowaniu większej liczby laserowych miniprojektorów. Wygląda na to, że na rezygnację z okular ów przy oglądaniu filmów 3D przyjdzie jeszcze poczekać...

Czy każdy zobaczy efekt 3D?

Osoby mające schorzenia oczu (np. bardzo wysoki astygmatyzm) mogą nie zobaczyć efektu 3D wcale. Szacuje się, że może to dotyczyć co dwudziestej osoby. W niektórych przypadkach mogą pojawić się pewne dolegliwości, np. bóle głowy czy zmęczenie oczu. Odradza się też oglądanie filmów 3D chorym na epilepsję, kobietom w ciąży oraz widzom pod wpływem alkoholu. Jednakże badania laboratoryjne i testy wykazują, że dla zdrowej osoby oglądanie filmów 3D powinno być bezpieczne...