Komórki a rak - 9 sposobów by uniknąć nowotworów

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała ostatnio kontrowersyjny raport, w którym stwierdzono iż, pole elektromagnetyczne emitowane przez komórki może wywoływać raka. Oto kilka sposobów jak się ustrzec przed tym zagrożeniem.

Zaletą bycia dorosłym jest możliwość podejmowania własnych decyzji. Oczywiście jest też zła strona - trzeba żyć z konsekwencjami błędnych wyborów. Jeden z ostatnich raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na pewno nie pomógł w codziennym życiu tym, którzy sprawy swojego zdrowia stawiają na pierwszym miejscu.

Według WHO pole elektromagnetyczne wywoływane przez telefony komórkowe jest na tyle silne, że może spowodować powstawanie raka, w szczególności raka mózgu. Oczywiście istnieje wiele badań przeczących tej tezie jednak raporty WHO są traktowane bardzo poważnie. Jeśli jesteś jedną z osób, która boi się o zdrowie swoich najbliższych i swoje radzimy co zrobić by zminimalizować ryzyko raka spowodowanego przez używanie komórek.

1. Minimalizuj użycie komórki przez dzieci oraz podczas ciąży. Rozwijające się organizmy są szczególnie podatne na negatywny wpływ pola elektromagnetycznego. W tym względzie z raport WHO nie jest odosobniony. Wiele innych badań to potwierdziło.

2. W miarę możliwości staraj się używać komórki z dala od swojej głowy. Podczas rozmowy telefonicznej, o ile to możliwe, korzystaj z trybu głośnomówiącego lub ze słuchawki Bluetooth, której negatywne efekty są znacznie mniejsze.

3. Unikaj trzymania komórki blisko ciała przez dłuższy czas. W szczególności nie trzymaj jej blisko głowy podczas snu np. pod poduszką.

4. Jeśli nie masz zasięgu GSM (np. będąc na działce, w górach) i nie spodziewasz się, że uzyskasz sygnał przełączaj komórkę w tryb samolotowy. Wyłącza on antenę GSM przez co nie emituje ona pola elektromagnetycznego.

5. Jeśli musisz nosić komórkę blisko ciała zorientuj się gdzie jest umieszczona antena GSM twojego modelu i staraj się skierować ją na zewnątrz od ciała. W większości przypadków zaleca się by obszar z klawiaturą i ekranem był skierowany w naszą stronę.

6. Staraj się rozmawiać możliwie krótko. Negatywne efekty rosną wraz z czasem.

7. Jeśli musisz rozmawiać dłużej staraj się co jakiś czas zmienić stronę. Przeniesienie telefonu od jednego ucha do drugiego zmniejszy efekt opisany w poprzednim punkcie.

8. Unikaj rozmawiania przez komórkę kiedy siła sygnału jest niska lub podczas szybkiego ruchu np. w samochodzie lub pociągu. W obydwu przypadkach komórka działa z pełną mocą by utrzymać sygnał lub by przełączać się między antenami.

Na koniec najważniejsza rada, którą postanowiliśmy opisać szerzej - unikaj telefonów o wysokim wskaźniku promieniowania. Skalę przedstawia się w jednostkach SAR (Specific Absorption Rate) podawanej w watach na kilogram. Niedawno przedstawialiśmy listę smartfonów z Androidem, których poziom SAR jest bliski dopuszczalnemu maksimum (link w obrazku poniżej). W Sieci można znaleźć informacje także o innych komórkach, w tym tych dedykowanych dla dzieci, gdzie wskaźnik SAR jest szczególnie istotny. Wbrew pozorom nawet powszechnie znanym i cenionym producentom komórek zdarzają się wpadki z niektórymi modelami, które emitują znacznie silniejsze pole elektromagnetyczne niż powinny.

Komórki a rak - 9 sposobów by uniknąć nowotworów

Najbardziej promieniujące telefony z Androidem


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: