Komórkowy zawrót głowy

Od chwili, kiedy telefony komórkowe stały się elementem naszego codziennego życia, pojawiają się opinie o negatywnym wpływie aparatów na zdrowie człowieka. Co na to lekarze i naukowcy?

Od chwili, kiedy telefony komórkowe stały się elementem naszego codziennego życia, pojawiają się opinie o negatywnym wpływie aparatów na zdrowie człowieka. Co na to lekarze i naukowcy?

Pogłoski o negatywnym wpływie komórek na zdrowie w większości przypadków wynikają z tego, że komunikacja w systemach GSM (niezależnie od tego, czy jest to GSM 1800, czy GSM 900) jest możliwa dzięki falom radiowym o różnym natężeniu. Telefon komórkowy, będący źródłem promieniowania elektromagnetycznego, jest traktowany jak potencjalne zagrożenie. Dyskusje naukowców dotyczą dwóch odrębnych problemów - szkodliwości aparatów oraz wpływu stacji bazowych na zdrowie.

<font face="Arial" size="-1" color="#0080C0">Stacje bazowe mają zbyt małą moc, by powodowały jakiekolwiek negatywne efekty i wpływały na zdrowie osób przebywających w pobliżu.

Chociaż od kilku lat naukowcy dwoją się i troją, by wykazać negatywny wpływ komórek na organizm człowieka - wciąż brakuje jednoznacznego dowodu na ewentualną szkodliwość aparatów. Najczęściej pojawiają się plotki o tym, że telefony komórkowe mogą wywołać raka mózgu. W 1997 r. świat obiegły wyniki badań przeprowadzonych przez mało znanego w świecie nauki prof. Repacholi. Z przeprowadzonych przez niego doświadczeń na myszach wynikało jednoznacznie, że długotrwałe napromieniowywanie falami o częstotliwości zbliżonej do stosowanej w telefonii komórkowej wywołuje raka mózgu u laboratoryjnych gryzoni. Wyniki tych badań trudno uznać jednak za wiarygodne. Profesora Repacholi dyskwalifikuje przede wszystkim fakt, że do eksperymentów użył myszy ze skłonnościami do nowotworów i nie ma dowodów na to, że zaobserwowane przypadki zachorowań są spowodowane falami radiowymi. Do żadnych wniosków nie doprowadziły też prace dr. Braune, który odkrył, że rozmowa przez telefon komórkowy podnosi ciśnienie krwi. Dowodów na wpływ aparatów GSM na zdrowie nie przedstawiono również na zjeździe Stowarzyszenia Bioelektromagnetycznego w 1998 r.

Telefony komórkowe pod względem emisji promieniowania - od najbezpieczniejszych do najbardziej aktyw

1. Hagenuk GlobalHandy ###

2. Motorola StarTAC ###

3. Sony CMDX-1000 ####

4. Nokia 8110i ####

5. Motorola d160 ####

6. Sony CMD-Z1 ####

7. Ericsson GF 788 ####

8. Ericsson GH 688 ####

9. Panasonic EB G500 ###

10. Sharp TQ G700 ####

11. Philips Genie ####

12. Nokia 1611 ####

13. Philips Diga ####

14. Ascom Axento ####

15. Bosch M-COM ####

16. Ascom Elisto ####

A jednak coś "wisi w powietrzu", skoro lekarze doradzają ograniczenie korzystania z telefonów do niezbędnego minimum. Przy okazji pojawiają się różne, zazwyczaj nie potwierdzone, "dobre rady" dla użytkowników komórek.

Nie ma na przykład racjonalnego potwierdzenia opinii, że rzekomo "zdrowsze" są telefony z wysuwaną anteną, gdyż ich używanie powoduje lepszy rozkład fal elektromagnetycznych. Dowód? W tabeli szeregującej telefony komórkowe według rosnącej emisji promieniowania elektromagnetycznego pierwsze miejsce zajął model z anteną wbudowaną - Hagenuk Global Handy.

Nie ulega wątpliwości, że z używaniem telefonów komórkowych powinny uważać osoby z wbudowanym stymulatorem pracy serca. Lekarze ostrzegają także przed noszeniem telefonu w okolicach serca, a więc komórka w wewnętrznej kieszeni marynarki nie jest najlepszym pomysłem. Podobne wnioski wyciągnął w swoim raporcie brytyjski naukowiec Hayes.

Wpływ telefonów na zdrowie, a wpływ na samopoczucie to dwie różne kwestie. Prawie każdy, kto rozmawiał przez komórkę bez przerwy dłużej niż pół godziny, odczuwał po jakimś czasie ból głowy, uczucie ciężkości i zmęczenie. W stosunkowo najlepszej sytuacji znajdują się osoby korzystające z komórki w samochodzie, ponieważ wtedy antena znajduje się daleko od głowy. Idealne pod tym względem są telefony samochodowe z anteną zamocowaną na dachu pojazdu lub zwykły telefon z zestawem samochodowym i zewnętrzną anteną. Warto sprawić sobie zestaw słuchawkowy - telefon w kieszeni, słuchawka w uchu, a my możemy nie przejmować się już promieniowaniem.

A co ze stacjami bazowymi? Media zainteresowały się tą kwestią w chwili, gdy Era GSM i Plus GSM zaczęły instalować BTS-y na blokach mieszkalnych. Mieszkańcy organizowali protesty, pojawiały się głosy o rzekomych przypadkach zachorowań na wszelkie możliwe choroby w wyniku pracy stacji roboczej, a o wszystkie przypadłości, jakie przytrafiały się w tym czasie mieszkańcom, obwiniano Bogu ducha winnych operatorów. Kilka stacji zostało nawet usuniętych, chociaż nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do tak drastycznych działań.

Ewentualne promieniowanie jest i tak skutecznie pochłaniane przez dach, zatem nie ma żadnego ryzyka ani związku pomiędzy stacją bazową a złym samopoczuciem mieszkańców bloków, na których zainstalowano BTS-y.

Należy też pamiętać o tym, że operatorzy nie mogą nigdzie stawiać stacji bazowych, jeżeli nie spełnią określonych warunków dotyczących dopuszczalnych norm promieniowania.

Dysponując obecnym stanem wiedzy, nie możemy stwierdzić ani tego, że komórki są szkodliwe, ani tego, że w 100% nie są. Nie powinniśmy wpadać w panikę i doszukiwać się w komórkach przyczyny naszych dolegliwości.

Zawsze warto jednak zachować ostrożność i nie rozmawiać zbyt długo przez telefon. Jeśli nawet nie udowodnią nam tego naukowcy - z pewnością przekona nas wysokość rachunku.