Komputery do nauki

Zakup komputera, który będzie służył nauki to nie taka prosta sprawa. Najpierw trzeba zdecydować się na określony rodzaj komputera a tych jest kilka. To jednak przedsmak zmagań, bo wybór odpowiedniego modelu jest dużo trudniejszy. Postaramy się to ułatwić i doradzić na co zawracać uwagę tak, aby wybór był trafiony. Oprócz tego wyselekcjonowaliśmy po kilka modeli z każdej grupy urządzeń.


Klasyczny desktop dla młodszych użytkowników wydaje się najprostszym wyborem. My polecamy jednak jego nowocześniejsze odmiany w postaci komputerów AIO (All in One – wszystko w jednym), albo małych komputerów mieszczących się w obudowach micro ATX lub mini ITX. Oba rodzaje komputerów zajmują niewiele miejsca, są bardzo ciche i pobierają niewiele prądu. Dla studentów wyszukaliśmy najlepsze według nas urządzenia łączące zalety tabletu i laptopa, lub po prostu niedrogie i poręczne laptopy. Postaraliśmy się , aby były dobrze wyposażone, długo działały na baterii i nie obciążały zbytnio plecaka.

Komputery AIO

Komputery AIO zajmują niewiele miejsca i są proste w obsłudze. Mając tego typu komputer nie musisz martwić się kupnem innych podzespołów czy peryferii. Monitor jest integralną częścią komputera a w pudełku oprócz niego jest też mysz i klawiatura. Komputery AIO zajmują mało miejsca bo wszystkie podzespoły jak procesor, płyta główna, pamięci i napęd optyczny umieszczone są w obudowie monitora. Rzadziej w podstawce monitora, co jest też dobrym rozwiązaniem. Po podłączeniu do nich klawiatury i myszy oraz kabla zasilającego są gotowe do pracy.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]

W komputerach AIO nie ma miejsca na montaż dużych układów chłodzących a przepływ powietrza jest minimalny. To wyklucza np. możliwość zastosowania wydajnych procesorów, dlatego większość komputerów AIO wykorzystuje podzespoły stosowane np. w laptopach lub energooszczędne wersje procesorów desktopowych. Do pracy z pakietami biurowymi, przeglądania internetu w zupełności wystarczą podstawowe modele procesorów, jednak gdy komputer ma służyć też np. do oglądania filmów, multimediów to trzeba wybrać mocniejszy procesor. Warto wydać nieco więcej pieniędzy i wybrać konfigurację z procesorem z rodziny Core i5. To uniwersalne procesory, które mają dobrą wydajność i wyposażone są w dodatkowe technologie, jak np. Intel Turbo Boost (zwiększanie częstotliwości procesora gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie). Taki komputer bez problemów może posłużyć do obróbki zdjęć, czy pracy z bardziej wymagającymi aplikacjami.

Duży wpływ na cenę komputera AIO mają zastosowane monitory, dlatego nie ma co przesadzać z ich wielkością. Komputer AIO do pokoju dziecka może być wyposażony w 20 calowy ekran i tego typu konfigurację kupić można już od 1500 zł. Większe komputery AIO to dobry wybór, gdy będzie on wykorzystywany jako główny komputer domowy, nie tylko do pracy, ale też multimediów. Warto też zwrócić uwagę na nieco droższe komputery AIO z dotykowymi matrycami. To dobry wybór dla najmłodszych użytkowników, którzy mają problemy z używaniem myszki i klawiatury.

Msi Wind Top AE2051 (Cena 1600 zł)

Komputery do nauki

Tani komputer do pokoju dziecka

Niewielki komputer AIO do pracy z pakietami biurowymi przeglądania stron internetowych. Msi Wind Top AE2051 wyposażony jest w 20 calowy ekran, który pracuje rozdzielczości 1600 x 900 pikseli. Jest nieduży i bez problemów zmieści się nawet na małym biurku. Dwurdzeniowy procesor AMD E1-1500 APU to energooszczędna jednostka APU o dobrym stosunku wydajności do poboru prądu. Komputer ma 500 GB twardy dysk, sześć gniazd USB w tym dwa USB 3.0, napęd optyczny i czytnik kart pamięci. Wyposażony jest też w przewodową (LAN - 10/100) i bezprzewodową kartę sieciową (WLAN 802.11 b/g/n). Do zestawu producent dodaje też optyczną mysz i klawiaturę USB. Obudowa monitora pozwala na odchylanie ekranu w pionie (10 stopni do przodu i 25 stopni do tyłu). Dla wygody obsługi czytnik kart pamięci i dwa gniazda USB 3.0 umieszczone są z boku obudowy. Nie jest to najwydajniejszy model, ale jako pierwszy komputer dla dziecka jest wystarczający.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: