Windows 8.1 nie jest zły, ale jego czas definitywnie się skończył. A co, jeśli nadal chcesz z niego korzystać? Przeczytaj i dowiedz się tego!
Fot.: Microsoft
Windows 8.1 kończy swój żywot w tym samym dniu, co Windows 7 działający na przedłużonym wsparciu (ESU). Oznacza to, że nie pojawią się już dla niego żadne aktualizacje, w tym te najważniejsze - bezpieczeństwa, likwidujące luki związane z bezpieczeństwem. Nie pojawią się także aktualizacje dla Microsoft 365, w tym Office i poczty. Co robić w takiej sytuacji?
No cóż, pierwszym, co przychodzi na myśl, to zmiana systemu na nowszy, czyli Windows 10 lub Windows 11. Ale Windows 10 będzie wspierany tylko dwa kolejne lata, więc lepiej od razy przeskoczyć na Windows 11. Ten z kolei system ma wymagania sprzętowe. Co, jeśli Twoja maszyna z Windows 8.1 ich nie spełnia?
Windows 8.1 - jak używać po zakończeniu wsparcia ()
Wykonaj kopię zapasową plików
Wykonaj kopię zapasową plików
Ponieważ Windows 8.1 nie będzie już chroniony przez kolejne aktualizacje, warto zabezpieczyć wszystkie ważne pliki. Możesz zapisać je zarówno na innym nośniku danych, jak i online. W tym poradniku podpowiadamy, jakie są najlepsze programy do wykonywania kopii zapasowych. Regularne wykonywanie backupów pozwoli uniknąć utraty ważnych danych w sytuacji zainfekowania maszyny lub uszkodzenia dysku twardego.
Wykonaj kopię klucza BitLocker
Wykonaj kopię klucza BitLocker
BitLocker pozwala na zaszyfrowanie nośnika maszyny, dlatego ważne jest, aby nie zapomnieć klucza pozwalającego na odblokowanie. Jeden masz - został stworzony podczas instalacji Windows 8.1 w edycji Pro. Jest powiązany z Twoim kontem Microsoft. Ale dla pewności stwórz jeszcze jeden - niech każdy będzie zapisany w innym miejscu. Ostrożności nigdy za wiele, prawda?
Sprawdź, czy Twoja maszyna może przejść na Win10 lub Win11
Sprawdź, czy Twoja maszyna może przejść na Win10 lub Win11
Przejście z Windows 8.1 na Windows 10 jest dość proste i większość maszyn korzystających z "ósemki" nie powinna mieć z tym problemu - chyba, że używasz sprzętu mającego ponad 15 lat. Ale warto przed podjęciem decyzji o zmianie upewnić się, że maszyna da radę. W tym celu
wciśnij równocześnie klawisze Windows i R;
wpisz msinfo32 w okienku i zatwierdź Enterem
Zostaną wyświetlone zasoby sprzętowe, które możesz porównać z wymaganiami Windows 10 lub Windows 11. W tym drugim przypadku najczęstszą przyczyną uniemożliwiającą aktualizację jest brak TPM 2.0. Nie ma go na praktycznie wszystkich maszynach sprzed roku 2015.
Jeśli nie spełniasz wymagań sprzętowych dla Windows 10 i Windows 11, niestety - musisz pomyśleć o nowym sprzęcie.
Dbaj o program antywirusowy
Dbaj o program antywirusowy
Skoro Microsoft nie będzie już dostarczać zabezpieczeń, musisz zadbać o aktualność programu antywirusowego, którego używasz. Jak na razie żaden z producentów antywirusów nie zadeklarował, że przestanie wspierać Windows 8.1, dlatego póki co masz spokój. Jednak sytuacja ta może się zmienić.