Koniec ery kabla

Kable i przewody stoją u schyłku swojej kariery. Nie tylko sieci lokalne i złącza internetowe radzą sobie w dzisiejszych czasach bez splotów z metalowych drutów. Nawet telewizory i drukarki nawiązują połączenia z laptopami i ze smartfonami drogą bezprzewodową. Zdradzamy, co można zrealizować już obecnie, a co nas czeka w przyszłości.


Wygląda na to, że powoli wybija ostatnia godzina kabli sieciowych. W wielu dostępnych obecnie laptopach nie ma już nawet stosownych gniazd podłączeniowych, a smartfony i tablety i tak od samego początku obchodzą się bez nich, bo umożliwiają komunikację poprzez WLAN. Jednak to dopiero pierwszy krok w drodze do całkowitego pozbycia się przewodów. W przyszłości mają zniknąć także kable USB, HDMI, a nawet zasilające. Tablety będą bezprzewodowo wysyłały sygnały wideo do telewizora, który umożliwi pracę, przeglądanie internetu i granie na ekranie o przekątnej 55 zamiast dziesięciu cali. A dokumenty i fotografie cyfrowe będziesz przesyłał ze smartfona bezpośrednio do drukarki. Jednak metody bezprzewodowego przesyłania sygnałów wnoszą też pewne problemy. Przede wszystkim nie powstały dotychczas prawie żadne standardy. Każdy producent wprowadza swoje własne rozwiązania i próbuje zrealizować swoje własne cele. Zanim więc zaczniesz wyrzucać swoje kable, przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, w których segmentach zawitała już bezprzewodowa przyszłość.

Telewizor - bezprzewodowe przesyłanie filmów

Największym marzeniem wielu użytkowników jest zastąpienie kabli HDMI bezprzewodowym rozwiązaniem. Wówczas można byłoby nie tylko w wygodny sposób dostarczać do telewizora treści multimedialne z urządzeń przenośnych takich jak laptop, tablet czy smartfon, lecz ponadto niekonieczne okazałoby się podłączanie kablami takich urządzeń jak kino domowe, odtwarzacz Blu-ray lub konsola gier. Ma być to możliwe za sprawą licznych rozwiązań, które opisujemy poniżej.

Warto nadmienić, iż wielu producentów już teraz reklamuje swoje wyroby, stosując pojęcie Wireless HDMI, choć dotychczas wcale nie powstał jeszcze standard o tej nazwie.

Samsung Galaxy S3 ma domyślnie wbudowaną aplikację AllShare Cast, która przesyła na bieżąco zawartość ekranu ze smartfona do telewizora.

Samsung Galaxy S3 ma domyślnie wbudowaną aplikację AllShare Cast, która przesyła na bieżąco zawartość ekranu ze smartfona do telewizora.

Miracast

Zasady działania. Wedle założeń protokół Miracast ma przesyłać sygnały obrazu i dźwięku ze smartfona, tabletu lub laptopa do odbiorników takich jak telewizory i projektory - będzie to możliwe nawet pomiędzy urządzeniami różnych producentów. Opisywany standard powstał na podstawie technologii Wi-Fi Direct, którą wykorzystuje do realizowania połączeń bezprzewodowych. Urządzenia wykrywają się samodzielnie i są w stanie nawiązywać połączenia automatycznie, więc nie jest wymagany pośrednik w postaci punktu dostępowego. Aby osiągnąć ten cel, stosują standard WPS (Wi-Fi Protected Setup). Podłączenie urządzenia do sieci wymaga wprowadzenia numeru identyfikacyjnego PIN lub naciśnięcia przycisku (metoda Push Button Configuratio). Bezpieczeństwo połączeń ma zapewniać WPA2, zaś jakość transmisji nadzoruje standard Wi-Fi Multimedia.

Wymagania. Aby komunikacja między urządzeniami w sieci działała bez zarzutu, wszystkie muszą obsługiwać protokół Miracast. W rolę pioniera wcieliła się firma Nvidia, która jako jeden z pierwszych producentów wprowadziła obsługę Miracast w swoich urządzeniach. Nowy standard znalazł zastosowanie w procesorach serii Tegra 3 przeznaczonych do urządzeń przenośnych. Jednak sam sprzęt to jeszcze nie wszystko. Urządzenie z obsługą Miracast wymaga także oprogramowania, które współpracuje z tym standardem. Stało się domyślnym składnikiem systemu operacyjnego Android począwszy od wersji 4.2. W smartfonie Nexus 4 znajdziesz tę funkcję w menu Ustawienia | Urządzenie | Wyświetlacz | Wyświetlacz bezprzewodowy. Samsung wydał już nawet aplikację AllShare Cast, która przesyła na bieżąco zawartość ekranu z urządzenia przenośnego np. do telewizora. Program jest dostępny domyślnie np. w smartfonie Samsung Galaxy S3 (znajdziesz go w menu Ustawienia | Więcej ustawień | AllShare Cast). Również niektóre z nowych smartfonów będą obsługiwały protokół Miracast - chociażby HTC One. W przyszłości nawet poszczególne telewizory LG i Samsung mają być wyposażane w możliwość odbierania sygnałów Miracast. Oprócz tego firmy Samsung i Sony chcą zaoferować adaptery Miracast-WLAN.

Zalety. Miracast jest standardem niezależnym od producenta. Są więc z nim zgodne urządzenia pochodzące od różnych producentów. Ta cecha sprawia, że użytkownik nie jest zdany na sprzęt od jednej firmy. Oprócz tego protokół Miracast stawia na wypróbowane standardy takie jak WLAN.

Problemy. W obecnej chwili jest na rynku bardzo mało produktów współpracujących z Miracast. Według doniesień internautów obsługa protokołu Miracast ze strony oprogramowania (np. w Nexusie 4) jeszcze nie jest dobrze dopracowana. Oprócz tego urządzenia muszą być wyposażane w aplikacje wykorzystujące tę funkcję. Przy tak ogromnej ofercie urządzeń z systemem Android może okazać się to problemem, co zapewniłoby przewagę innym producentom, którzy forsowaliby swoje rozwiązania niezgodne z propozycjami konkurencji.

Perspektywy. Miracast ma potencjał. Nowy standard znalazł w Samsungu bardzo poważnego zwolennika, a wprowadzenie protokołu w urządzeniach tego producenta stanowi bez wątpienia znaczną promocję. Ponadto Android przyczyni się do tego, że niebawem pojawi się na rynku bardzo wiele urządzeń obsługujących Miracast.

Intel Wireless Display (WiDi)

Zasady działania. Korzystając z sieci WLAN, laptop przekazuje w połączeniu bezpośrednim treści do odbiornika TV bądź do podłączonego doń adaptera. Rozwiązanie to pozwoli ci oglądać na ekranie telewizora filmy i fotografie zapisane w notebooku. Sterowanie pokazem zdjęć lub projekcją filmu odbywa się z poziomu laptopa.

Wymagania. Do skorzystania z technologii WiDi jest potrzebny procesor Intel Core trzeciej generacji, a ponadto środowisko Windows 7 lub 8. Moduł WLAN musi pochodzić z rodziny Intel Centrino. Odpowiednie oprogramowanie WiDi jest preinstalowane w większości laptopów, które są wyposażone w powyższe elementy.

Zalety. Większość dostępnych obecnie notebooków dysponuje wymaganymi podzespołami. Oprócz tego WiDi na pewno nie okaże się ślepą uliczką. W przyszłości przewiduje obsługę protokołu Miracast. Moduł WLAN Centrino Advanced-N 6235AGN zdobył już odpowiednie certyfikaty. A wówczas wystarczy zaktualizować oprogramowanie do wersji 3.5 (lub nowszej), aby korzystać ze standardu Miracast.

Wady. Technologia WiDi jest ograniczona do laptopów i do platformy procesorów Intela. Pierwsza generacja produktów borykała się z problemem opóźnień i nie radziła sobie z odtwarzaniem filmów w formacie 1080p ani z HDCP - mechanizmem zabezpieczającym przed kopiowaniem, który jest stosowany w nośnikach Blu-ray. Wprawdzie wersja 2.1 przyniosła rozwiązanie tych problemów, jednak dobry początek wygląda inaczej. Oprócz tego trzeba przygotować się na dodatkowe wydatki. Chcąc korzystać z technologii WiDi w swoim telewizorze, trzeba nabyć specjalny adapter.

Perspektywy. WiDi ma umiarkowaną szansę na sukces. Wprawdzie spośród wszystkich prezentowanych przez nas rozwiązań jest najbardziej rozpowszechnioną technologią, lecz nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Najwyraźniej nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na telewizor w roli dodatkowego ekranu do laptopa. Oprócz tego jest na rynku jeszcze mało adapterów WiDi i jeszcze mniej telewizorów z wbudowaną obsługą WiDi.

Technologia WHDI ma zapewniać kino domowe bez zbędnych kabli. Za pomocą adaptera (tu: Bekin ScreenCast AV 4) sygnały są przesyłane z urządzenia źródłowego do telewizora.

Technologia WHDI ma zapewniać kino domowe bez zbędnych kabli. Za pomocą adaptera (tu: Bekin ScreenCast AV 4) sygnały są przesyłane z urządzenia źródłowego do telewizora.

WHDI - Wireless Home Digital Interface

Zasady działania. Podczas gdy w technologii Wireless Display źródłem sygnału jest komputer stacjonarny lub laptop, a Miracast został stworzony przede wszystkim z myślą o urządzeniach przenośnych takich jak smartfon czy tablet, WHDI celuje w segment bezprzewodowego kina domowego. Dysponując odpowiednim adapterem, możesz podłączyć bezprzewodowo odtwarzacz Blu-ray lub konsolę gier do odbiornika TV. W przyszłości także projektory będą wysyłały drogą bezprzewodową obraz do telewizora - rzecz jasna, przy użyciu WHDI. Opisywana technologia wykorzystuje WLAN 802.11n w paśmie 5 GHz. Dane multimedialne mają być transmitowane z najwyższym priorytetem, aby zminimalizować zakłócenia powstałe w trakcie przesyłania. DFS (Dynamic Frequency Selection) zapobiega wzajemnym konfliktom pomiędzy poszczególnymi nadajnikami WHDI. Wykorzystując kanały transmisyjne 40 MHz WHDI w wersji 1, osiąga maksymalną prędkość transmisji na poziomie 3 Gbit/sek., co wystarcza do przesyłania nieskompresowanego sygnału wideo 1080p. Ponadto można przesyłać filmy trójwymiarowe. Wersja 2.0 pozwoli w przyszłości transmitować bezprzewodowo filmy w rozdzielczości Ultra HD (a więc czterokrotnej rozdzielczości Full HD).

Wymagania. Aby zrealizować rozwiązanie WHDI, trzeba zaopatrzyć się w nadajnik sygnału, który zostanie umieszczony przy urządzeniu dostarczającym treści multimedialne, i odbiornik sygnału, który zostanie podłączony do telewizora. Na przykład mogą to być modele Belkin Screencast AV4 lub HP Connect TV. Zarówno źródło sygnału jak i odbiornik telewizyjny muszą mieć tylko jedno złącze HDMI.

Zalety. Duża szerokość pasma gwarantuje bezproblemowe przesyłanie materiału wideo w rozdzielczości Full HD. Zasięg sieci WLAN umożliwia komunikowanie się urządzeń znajdujących się w tym samym pomieszczeniu, które są od siebie oddzielone jakimiś przeszkodami lub ustawione np. w regale lub szafce.

Wady. Wprawdzie pozbędziesz się kabla, lecz zaopatrzysz się w dwa dodatkowe urządzenia - nadajnik i odbiornik sygnału. Oprócz tego pierwsze adaptery i urządzenia WHDI nie należą do najtańszych.