Kopia zapasowa - ochrona przed katastrofą

Utrata danych może być poważnym problemem. Skasowana praca dyplomowa, brak dostępu do ważnej korespondencji, zapomniane telefony. Zamiast odzyskiwać potrzebne informacje zadbaj o regularne tworzenie kopii zapasowych - to łatwiejsze i mniej stresujące.


Mówi się, że użytkownicy komputerów dzielą się na takich, którzy robią kopie zapasowe i na takich, którzy ich jeszcze nie robią. I chociaż niektórzy nie mądrzeją nawet po szkodzie, to wiedza o tym, jak robić kopie zapasowe, czym je zapisywać i gdzie umieszczać jest wręcz niezbędna.

W końcu system operacyjny można zawsze przeinstalować a programy wgrać na nowo ale utraconych danych nierzadko nie da się już odzyskać. Zabezpieczenie ważnych danych uchroni cię nie tylko przed awarią ale także przed kradzieżą bądź zaginięciem komputera. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sprzętowym i rozwojowi oprogramowania tworzenie kopii nie jest tak uciążliwe i czasochłonne jak kiedyś.

Co i jak często?

W zależności, jak ważne dane znajdują się na dysku, kopie zapasowe można robić raz w miesiącu, co tydzień, a nawet codziennie. Jeżeli danych do zabezpieczenia jest niewiele operacje można przeprowadzać częściej. Firmowe dokumenty nie mogą zostać utracone ale pobrany z Internetu film nie jest aż tak istotny. Najcenniejsze są zwykle dokumenty, korespondencja, kontakty czy dane teleadresowe (choć można je odzyskać, zajmuje to zawsze sporo czasu). Gracz zabezpieczy zapewne zapisy stanów gier a uczeń materiały przygotowane na zajęcia. Robienie kopii zapasowej poszczególnych danych wymaga zawsze zastanowienia, bardzo łatwo o czymś zapomnieć. Jest jednak szybkie i można je przeprowadzać automatycznie, bez udziału użytkownika. Odpowiednie narzędzia zostały nawet wbudowane w system (jak z nich korzystać przeczytasz w "Kopia zapasowa w Windows 7").

Innym rodzajem archiwum jest obraz dysku. Ta forma gwarantuje, że żadne dane nie zostaną pominięte. Z obrazu można odzyskać pliki, cały system i programy, nie trzeba tracić czasu na instalację i konfigurację. Zabiera to jednak więcej czasu niż archiwizowanie pojedynczych plików. Często wymaga też nadzoru. Obrazy tworzy się za pomocą zewnętrznych aplikacji (dostępne są bezpłatne). Opis użycia Paragon Backup&Recovery znajdziesz w artykule "Obraz dysku krok po kroku - jak to zrobić?".

Szczególną formą zabezpieczania danych jest synchronizacja. Modyfikowane pliki są automatycznie bądź na żądanie powielane w innej lokalizacji, najczęściej w sieci lub innym komputerze. Wymaga to jednak połączenia komputerów i konfiguracji dostępu do danych. Informacje o tym, jakich programów użyć znajdziesz w naszym teście programów do synchronizacji danych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: