Kupujemy aparat cyfrowy

Wybranie optymalnego aparatu cyfrowego to pestka. Prawdziwa zabawa zaczyna się wtedy, gdy postanowimy go kupić.

Wybranie optymalnego aparatu cyfrowego to pestka. Prawdziwa zabawa zaczyna się wtedy, gdy postanowimy go kupić.

Przekonaliśmy się o tym, próbując na chybił trafił znaleźć w Warszawie sklep oferujący aparaty cyfrowe. Pół biedy, gdy chcemy kupić dowolną cyfrówkę, nie zwracając uwagi na markę i parametry. Jeżeli jednak upatrzymy sobie konkretny model, możemy znaleźć się w prawdziwie kłopotliwej sytuacji. Nie dość, że zwykle jesteśmy skazani na niekompetencję sprzedawców, to najczęściej wybranego modelu po prostu nie ma w ofercie.

Większość salonów fotograficznych najwyraźniej nie dostrzega jeszcze, że sprzedaż aparatów cyfrowych ma szansę już na początku przyszłego tysiąclecia dorównać sprzedaży urządzeń opartych na technologiach światłoczułych. Być może na przeszkodzie stoi cena aparatów, wciąż znacząco wyższa od ceny popularnych kompaktów. Z drugiej jednak strony możliwości cyfrówek są na tyle interesujące, że wiele osób planuje wykorzystanie ich w celach zawodowych, a wtedy cena przestaje być zaporowa. Na Zachodzie aparaty cyfrowe stają się prawdziwym przebojem rynkowym, należałoby więc oczekiwać, że tendencja ta dotrze w końcu i do Polski.

Janusz Rosikoń radzi

Rozdzielczość aparatu powinna wynosić minimum 1,3 mln pikseli. Jeżeli będzie mniejsza, nie będzie można wydrukować zdjęć w formacie większym niż 9 x 13. W komplecie z aparatem powinniśmy otrzymać ładowarkę i akumulatorki. Dodatkowym plusem jest obecność zasilacza sieciowego.

Istotne jest, abyśmy mogli użyć zwykłych paluszków zamiast akumulatorków. Na pewno docenimy tę możliwość w sytuacji kryzysowej, gdy z jakiegoś powodu nie będzie można akumulatorków naładować.

Warto wybrać aparat wyposażony dodatkowo w celownik optyczny, a nie tylko wyświetlacz LCD. Wyświetlacze zużywają dużo energii i czasami warto z nich zrezygnować. Nie dajmy się nabrać na zoom elektroniczny, zwany cyfrowym - jest on w zasadzie bezwartościowy. Dobry aparat powinien mieć co najmniej trzykrotny zoom optyczny.

Standardowo aparat nie powinien być wyposażony w mniej niż 4 MB pamięci (optymalnie 8 MB). W przeciwnym razie będziemy mogli zrobić jedynie dwa lub trzy zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Jasność obiektywu powinna mieścić się w granicach 1:1.8 - 2.8. Zbyt ciemny obiektyw spowoduje, że wiele ujęć będzie poruszonych.

Obecność złącza USB bardzo wyraźnie poprawia komfort pracy- transmisja danych z aparatu do komputera odbywa się wówczas znacznie szybciej niż przez port szeregowy.

Wartość aparatu na pewno podnosi wyjście wideo, umożliwiające bezpośrednie podłączenie urządzenia do telewizora.

Zwróćmy wreszcie uwagę na jakość dołączonego oprogramowania, w szczególności zaś na to, czy są to pełne wersje programów, czy tylko demonstracyjne.

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem na dziś wydaje się odwiedzenie salonów i punktów sprzedaży autoryzowanych przez producentów poszczególnych aparatów. Oznacza to zwykle, że nie będziemy mogli na miejscu porównać ofert konkurencyjnych firm, ale "lepszy rydz niż nic". Aby ułatwić wam zakupy, zebraliśmy informacje od poszczególnych dystrybutorów i zamieściliśmy je na dołączonej do wydania płycie w postaci interaktywnej mapy.

Jednak aparaty to nie wszystko. Co zrobić, gdy chcemy kupić akcesoria np. karty pamięci? Otóż wszystkie dodatki w normalnej sprzedaży najczęściej nie są dostępne. Można je ewentualnie sprowadzić na zamówienie, jest to jednak rozwiązanie czasochłonne i mało wygodne. Być może z czasem sytuacja ta poprawi się, lecz dziś powodów do optymizmu zdecydowanie nie ma.

Na tropie cyfrówki

Chcąc sprawdzić, czego można oczekiwać od warszawskich sklepów, udaliśmy się na wycieczkę po centrum stolicy, wchodząc do napotkanych po drodze sklepów fotograficznych. Były wśród nich zarówno specjalistyczne salony, jak i zwykłe laboratoria. Powiedzmy od razu - jest znacznie gorzej niż się spodziewaliśmy.

Sklep pierwszy, specjalistyczny

Wnętrze umiarkowanie zachęcające, nieco przypominające dawne czasy sprzed cudu gospodarki rynkowej.

- Dzień dobry, czy są aparaty cyfrowe?##

- Jeden tylko mamy, o tam leży - sprzedawczyni pokazuje zakurzone pudełko na ladzie.

- A można wiedzieć, jaką ma rozdzielczość?

- A skąd ja mam wiedzieć, pan spojrzy sobie do instrukcji.

Sklep drugi, ze sprzętem elektronicznym

Od razu, na wejściu, widać, że tym razem mamy szczęście - na szklanej półce kilka aparatów cyfrowych przyciąga ciekawskie spojrzenia. Niestety, wszystkie modele jednej firmy, co nieco osłabia nasz entuzjazm. Sprzedawca za to dość rozmowny i, o dziwo, znający się na rzeczy.

Sklep trzeci...

Pełna niespodzianka - sklep z pozoru zupełnie niefotograficzny, jakim jest EMPiK, ma w swojej ofercie aparaty cyfrowe. W dodatku - więcej modeli niż wszystkie pozostałe sklepy razem wzięte. Jednak i tym razem nie wszystko przebiegło idealnie.

- Czy można rozbudować pamięć w tym aparacie?

- Proszę przyjść w przyszłym tygodniu, naszego specjalisty w tej chwili nie ma.

Sieciowy supermarket

Na szczęście, z pomocą przychodzi Internet. Czego nie znajdziemy w tradycyjnym sklepie, niemal na pewno będziemy mogli kupić w jego wirtualnym odpowiedniku. Dodatkową zaletą jest to, że w większości przypadków przed zakupem będziemy mogli porównać dane techniczne wielu różnych modeli.

Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto odwiedzić serwis: www.digitalcameras.activebuyersguide.com. Uzyskamy tu zdecydowanie bardziej kompetentne porady na temat wyboru sprzętu niż w większości tradycyjnych sklepów. Wystarczy, że wskażemy nasze preferencje, dotyczące aparatu cyfrowego, a po chwili otrzymamy kompleksowe zestawienie sprzętu spełniającego podane kryteria. Baza danych serwisu jest wyjątkowo obszerna i w zasadzie obejmuje wszystkie modele dostępne na rynku.

Wśród rzeszy sklepów brakuje wyspecjalizowanych serwisów, które sprzedawałyby wyłącznie aparaty cyfrowe. W większości są to punkty, oferujące szeroki wybór produktów elektronicznych. Nie zmienia to jednak faktu, że ich oferta jest satysfakcjonująca. Jedyną wadą są wysokie koszty przesyłki (poczta kurierska), lecz w przypadku aparatów cyfrowych nie warto ryzykować przesyłania drogich urządzeń zwykłą pocztą.

<center>

#Kupuj w Internecie#
#www.webshopper.com# (webshopper.tif) - w czerwcu br. w dziale "aparaty cyfrowe" znajdowały się 283 produkty: większość dostępnych aparatów, dodatkowe obiektywy, karty pamięci, adaptery, kabelki; pod tym adresem na pewno skompletujemy całe potrzebne wyposażenie;
#www.egghead.com# (egghead.tif) - sklep podobny do ww. opisanego, ale o nieco uboższym asortymencie (138 produktów w kategorii "fotografia cyfrowa") i wyższych cenach;
#www.buy.com# (buy.tif) - ten serwis jest zwykle cenowo bezkonkurencyjny, w przypadku droższych aparatów różnica pomiędzy ofertą buy.com a egghead.com dochodzi nawet do 100 USD.
</center>