Kupujemy przenośny odtwarzacz MP3!

Jak kupić odtwarzacz MP3? Co jest najważniejsze przy wyborze modelu? Czy kupić mały, ultraprzenośny czy może zdecydować się na większy, za to wyposażony w dysk twardy? A może te pytania w ogóle nie mają sensu gdyż wybór jest według niektórych tylko jeden. Po prostu kupić iPoda? Postanowiliśmy zrobić mały rekonesans i odpowiedzi poszukać u źródła. Zobaczcie co polecają w różnych przedziałach cenowych sprzedawcy jednego z dużych sklepów z elektroniką a czego najbardziej od odtwarzacza oczekują użytkownicy. Opinia tych ostatnich jest chyba szczególnie ważna w kontekście zbliżających się świąt. Lepiej przecież kupić w prezencie coś zgodnego z gustem obdarowanego, prawda?

Sonda, przeprowadzona przez nas w okolicach jednego z wielkich centrów handlowych jasno wskazywać może, że dla typowego klienta najważniejszym kryterium wyboru odtwarzacza jest pojemność, w prosty sposób identyfikowana przez wielu z nich z liczbą utworów muzycznych, które przechowywać można jednocześnie na posiadanym "cacku". Jest to o tyle ciekawe, iż mimo takiego podejścia zdecydowanie najlepiej sprzedają się urządzenia wyposażone w pamięci flash, a więc najcześciej 256 lub 512 MB. Oczywiście, łatwo to wytłumaczyć - ceny urządzeń wyposażonych w dyski twarde są znacznie wyższe. Dodatkowo, odtwarzacze te są dużo większe - a od takiego gadżetu wielu Polaków oczekuje małych gabarytów i co za tym idzie - wagi.

Drugą rzeczą, na jaką zwracają uwagę klienci, są dodatkowe funkcjonalności takie jak radio FM, dyktafon, czy wygodne menu. Interesującym jest fakt, że większość odpytywanych, jeżeli nawet wymieniali tego typu opcje, zdecydowanie i niemal jednogłośnie wskazywała na radio. Nikomu nie przyszło do głowy przy wyborze odtwarzacza sprawdzić, jakie formaty plików odtwarza lub jaką oferuje moc wyjściową. Ten ostatni parametr jest najważniejszy według naszego głównego rozmówcy - Marcina Orackiego ze sklepu Mega Avans. Czyżby więc oczekiwania klientów tak bardzo różniły się od tego co polecają pracownicy sklepów? Zapraszamy do zapoznania się z materiałem Wideo.


Zobacz również